Kultura Hiszpanii

Hiszpańska kultura cechuje się wyrazistością i wyjątkowym charakterem. Hiszpanie to naród wyjątkowo<strong> otwarty</strong>, głośny i rozrywkowy, a ich kalendarz wypełniony jest rozmaitymi świętami ludowymi, zwanymi <strong>fiestami</strong>. Kraj ten jest bardzo zróżnicowany pod względem<strong> tradycji, kultury i języka</strong> – poszczególne nacje takie jak Baskowie, czy Katalończycy mają poczucie silnej odrębności. <h2>Historia kształtowania się hiszpańskiej kultury</h2> Na <strong>dziedzictwo kulturalne</strong> obecnej Hiszpanii składa się spuścizna chrześcijańska, judaistyczna i arabska. Mimo ze dwie ostatnie grupy są nieobecne w Hiszpanii od 500 lat, szczególnie <strong>Arabowie</strong> wywarli piętno do dziś widoczne w charakterze i cechach fizycznych mieszkańców, a także w ich języku (szczególnie w dialekcie andaluzyjskim) oraz zwyczajach. Znaczne zróżnicowanie regionalne kultury Hiszpanii jest w dużej części odbiciem zaszłości historycznych i dawnego podziału na odrębne królestwa. Najbardziej odmienna grupę stanowią <strong>Baskowie</strong>.

Pogoda w Hiszpanii

Dzisiaj, 23.2 11°C
Hiszpańska kultura cechuje się wyrazistością i wyjątkowym charakterem. Hiszpanie to naród wyjątkowo otwarty, głośny i rozrywkowy, a ich kalendarz wypełniony jest rozmaitymi świętami ludowymi, zwanymi fiestami. Kraj ten jest bardzo zróżnicowany pod względem tradycji, kultury i języka – poszczególne nacje takie jak Baskowie, czy Katalończycy mają poczucie silnej odrębności.

Historia kształtowania się hiszpańskiej kultury

Na dziedzictwo kulturalne obecnej Hiszpanii składa się spuścizna chrześcijańska, judaistyczna i arabska. Mimo ze dwie ostatnie grupy są nieobecne w Hiszpanii od 500 lat, szczególnie Arabowie wywarli piętno do dziś widoczne w charakterze i cechach fizycznych mieszkańców, a także w ich języku (szczególnie w dialekcie andaluzyjskim) oraz zwyczajach. Znaczne zróżnicowanie regionalne kultury Hiszpanii jest w dużej części odbiciem zaszłości historycznych i dawnego podziału na odrębne królestwa. Najbardziej odmienna grupę stanowią Baskowie. Kultura Hiszpanii jest jednak oparta przede wszystkim na podłożu silnej tradycji katolickiej. Taką genezę ma też większość licznie obchodzonych lokalnie świąt ludowych.

Święta w Hiszpanii

W kalendarzu hiszpańskim znajduje się wiele różnych świąt, które są dosyć hucznie obchodzone. Wśród nich na jedno z czołowych miejsc wysuwa się Semana Santa w Sewilli - obchody Wielkiego Tygodnia, z widowiskowymi procesjami, znanymi na całym świecie. Równie znane jest majowe święto El Rocio - w którego podłożu tkwi tradycyjna pielgrzymka do El Rocio, w prowincji Huelva. Szczególny charakter ma fiesta Las Fallas de San José w Walencji, świętowana w marcu. Miasto zamienia się w miejsce niezwykłego przyjęcia uświetnionego pokazami ognia. Niektóre święta wiążą się ze szczególnymi datami w kalendarzu. W całej Hiszpanii fiesty odbywają się w dzień św. Jakuba (Santiago), patrona Hiszpanii - 25 lipca, przy czym obchody te maja najhuczniejszy charakter w Santiago de Compostela. Kolejną ważną datą jest 16 lipca, wtedy właśnie przypada święto żeglarzy i rybaków: Virgen del Carmen - Hiszpania wszakże do tej pory zajmuje czołowe miejsce na świecie w połowie ryb. Rybacy w ten dzień dekorują swoje statki kwiatami i zapraszają ludzi na przejażdżki.

Wiele innych świąt w Hiszpanii ma "konsumpcyjny" charakter, poświęcone są tortilli lub winu. Dość wyjątkowe jest znane święto pomidorów La Tomatina, które odbywa się w Bunol, w prowincji Walencja. Ulice miasta są arena największej na świecie bitwy na pomidory, których zużywane są dziesiątki ton. Na koniec lokalna straż pożarna potężnymi strumieniami wody z pomp strażackich zmywa cale miasto i wszystkich uczestników bitwy. Szczególny charakter wielu fiest dobrze nawiązuje do osobowości Hiszpanów. Widowiskowy folklor stał się w ostatnich latach jednym z walorów przyciągającym do tego kraju turystów.

Kultura w Hiszpanii – słynne flamenco, sherry i corridy

Taniec flamenco to niekwestionowany symbol Hiszpanii. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji i to właśnie tam nieustannie można oglądać najsłynniejsze pokazy. Muzyka wykonywana jest na gitarze, a rytm wystukiwany jest zarówno przez tancerza jak i muzyka. Dodając do tego niesamowity układ kroków tancerzy oraz ich strój, widz otrzymuje naprawdę wyjątkowe widowisko.
Hiszpania to raj dla miłośników wina sherry, które stało się popularne podczas wielu świąt. Przykładowo w kwietniu odbywa się Feria de Abril, czyli jedno z największych świąt w Andaluzji, szczególnie hucznie obchodzone w Sewilli. To tydzień tańców, śpiewów i próbowania sherry. Nieodłączną częścią wielu świąt są walki byków, zwane corrida. Najbardziej znana na świecie hiszpańska fiesta zwana San Fermin odbywa się na początku lipca. Ulicami Pampeluny słynna gonitwa byków, przed którymi ucieka tłum odważnych, ubranych w czerwone chusty.

Hiszpańska siesta i fiesta

Przyjeżdżając do Hiszpanii łatwo zauważyć, że z reguły w okolicy od 14.00 do 17.00 wiele miejsc jest zamkniętych, a miasto staje się spokojniejsze. To czas na siestę, która od lat wpisana jest w kulturę Hiszpanii. Jest to moment przeznaczony na odpoczynek – mieszkańcy ucinają sobie krótką drzemkę, bądź udają się na obiad ze znajomymi, bądź rodziną. Często we wspomnianych godzinach panuje uporczywy upał, który utrudnia wykonywanie niektórych zawodów.

Warto dodać, że Hiszpanie wyjątkowo lubią spędzać czas z rodziną, wspólnie się bawić i celebrować spożywanie posiłków. Służą temu wcześniej wspomniane fiesty, dzięki którym można się zrelaksować i wybawić.

Opinie o miastach w Hiszpanii

4,8
El Arenal gosc
Bardzo fana miejscowość Ogólnie: Dla ludiz którzy chca sie dobrze pobawić
Atrakcje turystyczne: tak jak najbardziej park wodny , aqaland, i wiele innych
Pogoda: lipiec -sierpień

Hiszpania na skróty