Kultura Hiszpanii

Hiszpańska kultura cechuje się wyrazistością i wyjątkowym charakterem. Hiszpanie to naród wyjątkowo<strong> otwarty</strong>, głośny i rozrywkowy, a ich kalendarz wypełniony jest rozmaitymi świętami ludowymi, zwanymi <strong>fiestami</strong>. Wybierając się <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/">na wakacje do Hiszpanii,</a> możemy zauważyć, że kraj ten jest bardzo zróżnicowany pod względem<strong> tradycji, kultury i języka</strong> – poszczególne nacje takie jak <strong>Baskowie</strong>, czy <strong>Katalończycy</strong> mają poczucie silnej odrębności. <h2>Kultura hiszpańska - co warto wiedzieć?</h2> Na <strong>dziedzictwo kulturalne</strong> obecnej Hiszpanii składa się spuścizna chrześcijańska, judaistyczna i arabska. Mimo ze dwie ostatnie grupy są nieobecne w Hiszpanii od 500 lat, szczególnie <strong>Arabowie</strong> mieli duży wpływ na kształtowanie się <strong>hiszpańskiej kultury. </strong>Do dziś arabskie korzenie zauważalne są w charakterze i cechach fizycznych mieszkańców, a także w ich języku (szczególnie w dialekcie <strong>andaluzyjskim</strong>) oraz w zwyczajach. <p> </p> Znaczne zróżnicowanie regionalne kultury Hiszpanii jest w dużej części odbiciem zaszłości historycznych i dawnego podziału na odrębne królestwa. Najbardziej odmienną kulturowo grupę stanowią <strong>Baskowie i Katalończycy</strong>.

Pogoda w Hiszpanii

Dzisiaj, 25.4 18°C
Hiszpańska kultura cechuje się wyrazistością i wyjątkowym charakterem. Hiszpanie to naród wyjątkowo otwarty, głośny i rozrywkowy, a ich kalendarz wypełniony jest rozmaitymi świętami ludowymi, zwanymi fiestami. Wybierając się na wakacje do Hiszpanii, możemy zauważyć, że kraj ten jest bardzo zróżnicowany pod względem tradycji, kultury i języka – poszczególne nacje takie jak Baskowie, czy Katalończycy mają poczucie silnej odrębności.

Kultura hiszpańska - co warto wiedzieć?

Na dziedzictwo kulturalne obecnej Hiszpanii składa się spuścizna chrześcijańska, judaistyczna i arabska. Mimo ze dwie ostatnie grupy są nieobecne w Hiszpanii od 500 lat, szczególnie Arabowie mieli duży wpływ na kształtowanie się hiszpańskiej kultury. Do dziś arabskie korzenie zauważalne są w charakterze i cechach fizycznych mieszkańców, a także w ich języku (szczególnie w dialekcie andaluzyjskim) oraz w zwyczajach.

 

Znaczne zróżnicowanie regionalne kultury Hiszpanii jest w dużej części odbiciem zaszłości historycznych i dawnego podziału na odrębne królestwa. Najbardziej odmienną kulturowo grupę stanowią Baskowie i Katalończycy. Kultura Hiszpanii jest obecnie oparta na podłożu silnej tradycji katolickiej. Taką genezę ma też większość licznie obchodzonych lokalnie świąt ludowych.

Święta w Hiszpanii

W kalendarzu hiszpańskim znajduje się wiele różnych świąt, które są dosyć hucznie obchodzone. Wśród nich na jedno z czołowych miejsc wysuwa się Semana Santa w Sewilli - obchody Wielkiego Tygodnia, z widowiskowymi procesjami, znanymi na całym świecie. Równie znane jest majowe święto El Rocio - związane z tradycyjną pielgrzymką do El Rocio, w prowincji Huelva.

 

Szczególny charakter ma fiesta Las Fallas de San José w Walencji, świętowana w marcu. Miasto zamienia się w teren niezwykłego przyjęcia mieszkańców, uświetnionego pokazami ognia. Niektóre święta wiążą się ze szczególnymi datami w kalendarzu. W całej Hiszpanii fiesty odbywają się w dzień św. Jakubapatrona Hiszpanii czyli 25 lipca, przy czym obchody te maja najhuczniejszy charakter w Santiago de Compostela.

 

Kolejną ważną datą jest 16 lipca, wtedy właśnie przypada święto żeglarzy i rybaków: Virgen del Carmen. Hiszpania zajmuje czołowe miejsce na świecie w połowie ryb. Rybacy w ten dzień dekorują swoje statki kwiatami i zapraszają ludzi na bezpłatne rejsy.

Hiszpania - bitwa na pomidory

Wiele innych świąt w Hiszpanii ma "konsumpcyjny" charakter, poświęcone są np. tortilli lub winu. Dość wyjątkowe jest znane święto pomidorów La Tomatina, które odbywa się w Bunol, w prowincji Walencja. Ulice miasta są areną największej na świecie bitwy na pomidory, których zużywane są dziesiątki ton. Na koniec lokalna straż pożarna potężnymi strumieniami wody z pomp strażackich zmywa cale miasto i wszystkich uczestników bitwy. Szczególny charakter wielu fiest dobrze nawiązuje do osobowości Hiszpanów. Widowiskowy folklor stał się w ostatnich latach jednym z walorów, przyciągających do tego kraju turystów.

Symbole Hiszpanii – flamenco i corrida

Taniec flamenco to niekwestionowana wizytówka Hiszpanii. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji i to właśnie tam nieustannie można oglądać najsłynniejsze pokazy. Muzyka wykonywana jest na gitarze, a rytm wystukiwany jest zarówno przez tancerza jak i muzyka. Niezwykły układ kroków tancerzy oraz ich tradycyjny strój, tworzą wyjątkowe widowisko. Nieodłączną częścią wielu świąt są walki byków, zwane corrida. Najbardziej znana na świecie hiszpańska fiesta zwana San Fermin odbywa się na początku lipca. Ulicami Pampeluny słynna gonitwa byków, przed którymi ucieka tłum odważnych, ubranych w czerwone chusty.

Hiszpańska siesta i fiesta

Przyjeżdżając do Hiszpanii łatwo zauważyć, że z reguły od 14.00 do 17.00 wiele sklepów, restauracji, a nawet urzędów jest zamkniętych, a miasto staje się spokojniejsze. To czas na sjestę, która już na stałe wpisana jest w kulturę Hiszpanii. Jest to moment przeznaczony na odpoczynek – mieszkańcy ucinają sobie krótką drzemkę lub udają się na obiad ze znajomymi, bądź rodziną. Często we wspomnianych godzinach panuje uporczywy upał, który utrudnia wykonywanie pracy, dlatego Hiszpanie w tym czasie rezygnują z obowiązków

Manana - co znaczy w Hiszpanii?

Hiszpanie lubią spędzać czas z rodziną, wspólnie się bawić i celebrować spożywanie posiłków (szczególnie kolacji, bo w tym kraju je się głównie wieczorami, gdy nie ma już takiego upału). Bardzo za to nie lubią też się spieszyć. Popularne u nich słowo "manana" oznacza "jutro", co w wolnym tłumaczeniu znaczy: nie ma się co spieszyć, co masz zrobić dzisiaj, możesz zrobić jutro. To oddaje charakter i bezstresowe podejście do życia Hiszpanów. 

Zobacz też:

Opinie o miastach w Hiszpanii

4,7
Playa de las Americas Robert
Wszystko ok., polecam kuchnie u Chińczyków restauracja niedroga i smaczna, ostrzegam przed jedzeniem w Loro Park - najgorszy posiłek na wyjeździe - pasta bez smaku. Zakupy w Superdino i Mercadona udane, ceny prawie jak w Polsce. Polecam pasaże handlowe w stronę Los Cristianos i zółtą plażę las Americas

Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY