Fuengirola - Przewodnik

Wakacje w Hiszpanii z gwarancją słonecznej pogody zapewni nam wybrzeże Costa del Sol, gdzie znajdziemy wiele przepięknych miejscowości nadmorskich, w których będziemy mogli się zatrzymać na dłużej. Jedną z nich jest <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/costa-del-sol/fuengirola/" target="_blank">Fuengirola</a></strong>, czyli mniejsza i zdecydowanie spokojniejsza miejscowość od oddalonego o 15 minut jazdy pociągiem <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/costa-del-sol/torremolinos/" target="_blank">Torremolinos</a>.

Pogoda w Fuengiroli

Dzisiaj, 10.12 13°C
Wakacje w Hiszpanii z gwarancją słonecznej pogody zapewni nam wybrzeże Costa del Sol, gdzie znajdziemy wiele przepięknych miejscowości nadmorskich, w których będziemy mogli się zatrzymać na dłużej. Jedną z nich jest Fuengirola, czyli mniejsza i zdecydowanie spokojniejsza miejscowość od oddalonego o 15 minut jazdy pociągiem Torremolinos. Położenie miejscowości
Kurort turystyczny Fuengirola znajduje się w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzja, w prowincji Malaga. Dysponuje aż 8 kilometrami plaży - jest więc gdzie wypoczywać, bez asysty tłumów turystów, jak ma to miejsce w największych kurortach Hiszpanii. Panuje tu subtropikalny klimat śródziemnomorski, który kształtuje piękną pogodę, ze średnią roczną temperaturą na poziomie 18 stopni Celsjusza.

Historia miasta
Fuengirola słynie z uwagi na to, że rozegrała się tu bitwa pomiędzy wojskami brytyjskimi i polskimi podczas wojen napoleońskich. Natomiast historia miasta sięga do czasów rzymskich i cywilizacji arabskich. Śladów dawnych cywilizacji należy szukać na górze na południe od Fuengirola, gdzie znajduje się arabski zamek. Odkryto w nim szczątki wczesno iberyjsko-punickich osiedli. Później tereny dzisiejszej Fuengiroli zostały zajęte przez Rzymian. Nadali oni miastu nazwę Suel - została ona opisana przez Pomponiusza Melę, jako miasto na wybrzeżu.

W I wieku naszej ery Suel zostało zmienione na Suhayl, a później na Plinę i wybudowano fortyfikację miejską. Późniejszy historyk w II wieku Ptolemy opisał miasto jako ośrodek w regionie fenickim blastulo-penos. 
Suhayl było dużym osiedlem, a większość okolicy przeznaczono na wypasanie wielbłądów Maurów. W średniowieczu miasto spłonęło, a jego nazwa została zmieniona na Font-Jirola. W 1485 roku tereny te podbili chrześcijanie i podjęto próbę zasiedlenia okolicy. W 1511 roku została zarejestrowana jako niezamieszkała poza fortecą i wieżą strażniczą.

Nowe osiedle powstało dopiero w XVII wieku, a w XVIII wieku w pobliżu plaży otwarto gospodę, oferującą nocleg znużonym podróżnym. Obok niej wybudowano kilka chat mieszkańców i tak powstała niewielka wioska.
Podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim, która była częścią wojen napoleońskich, pod Fuengirolą rozegrała się bitwa z udziałem około 200 polskich żołnierzy dowodzonych przez kpt. Młokosiewicza.
Ostatecznie Fuengirola w 1841 roku oddzielona została od Mijas. W tym czasie mieszkańcy wioski zajmowali się głównie uprawą roli i rybactwem. Jako kurort turystyczny Fuengirola zaczęła rozwijać się dopiero w latach 60 XX wieku. Największe atrakcje turystyczne
Na terenie dzisiejszej Fuengiroli odkryto w 1961 roku rzymskie łaźnie oraz szczątki Rzymskiej Wilii, z dwoma figurami, z których jedna znana jest jako Wenus z Fuengiroli. Największą atrakcją Fuengiroli pozostaje jednak zamek na wzgórzu, zbudowany przez Abderramana III w X wieku. Dla turystów miasto oferuje dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną - hotele, pensjonaty czy kwatery prywatne oraz dyskoteki, bary i kluby sportowe. Odpoczywać można na szerokiej plaży i spacerować wzdłuż promenady. Ogromną, długą plażę podzielono na mniejsze odcinki, każdy z własną restauracją oraz wypożyczalnią leżaków i sprzętu wodnego. Na samym końcu plaży działa szkoła windsurfingu.

Dla najmłodszych atrakcją Fuengiroli jest ZOO, z warunkami właściwymi dla lasu tropikalnego. Można tu zobaczyć m.in. szympansy.

Hiszpania na skróty