Gibraltar - Przewodnik

<strong>Gibraltar</strong> pociąga turystów odmiennością. Jedni chcą po prostu zobaczyć Skałę, by poczuć jej niezwykłą siłę, innych przyciąga sława Gibraltaru - jednej z ostatnich kolonii brytyjskich. Miejsce to, rozdarte między dwoma światami, jest doprawdy niezwykłe, bo nigdy nie stało się częścią żadnego z dwóch państw. W dodatku ten odizolowany niegdyś skrawek lądu otwiera się na masowo napływających turystów z <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/costa-del-sol/" target="_blank"><strong>Costa del Sol</strong></a>.

Pogoda na Gibraltarze

Dzisiaj, 24.4 16°C
Gibraltar pociąga turystów odmiennością. Jedni chcą po prostu zobaczyć Skałę, by poczuć jej niezwykłą siłę, innych przyciąga sława Gibraltaru - jednej z ostatnich kolonii brytyjskich. Miejsce to, rozdarte między dwoma światami, jest doprawdy niezwykłe, bo nigdy nie stało się częścią żadnego z dwóch państw. W dodatku ten odizolowany niegdyś skrawek lądu otwiera się na masowo napływających turystów z Costa del Sol. Miejsce to jest związane również z polską historią - 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem zginął polski premier i wódz naczelny Władysław Sikorski. Okolice Skały. Przy końcu Main Street jest stacja kolejki linowej, która wywozi pasażerów na jeden z wyższych punktów Gibraltaru, The Top of the Rock (Szczyt Skały), zatrzymując się po drodze mniej więcej w połowie trasy, czyli w Apes'' Den (Jaskinia Małp). W trakcie oglądania małp przewodnik opowiada legendy o tych zwierzętach. Ze Skały widać leżące poniżej miasto, plątaninę drążących kamienne podłoże strumyków, Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas w Afryce. Z tego miejsca najłatwiej podjąć decyzję odnośnie wyboru plaży. Z Apes'' Den jest niedaleko - idąc St Michael''s Road na południe, przez Rezerwat Natury - do olbrzymiej jaskini o nazwie Saint Michael''s Cave. Starożytni mieszkańcy tych terenów wierzyli, że żyją w środku wydrążonej skały i określili Gibraltar mianem Mons Calpe (Pusta Góra). Podczas ostatniej wojny, by ustrzec się przed nalotami bombowymi, w jaskini urządzono szpital wojskowy. Dzisiaj organizuje się tu od czasu do czasu koncerty.

Kolejką linową można zjechać w dół, ale interesujące będzie też podejście Willis''s Road do Tower of Homage. Ta pochodząca z XIV w. wieża jest najbardziej widoczną pozostałością starego zamku Maurów (Moorish Castle). Jeszcze wyżej widać Upper Galleries (zwane również Great Siege Tunnels), umocnienia obronne wykute w skale podczas wielkiego oblężenia (1779-1782), z których kierowano ogień na atakujące oddziały hiszpańskie.

Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY