Baleary - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/" target="_blank"><strong>Hiszpania</strong></a> ma wszystko, czego pragną turyści - cudowny klimat nad morzem, piękne, wielowiekowe zabytki, pasjonującą kulturę i sztukę, a przy tym wyspy, na których turystyka kwitnie nawet przez cały rok. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Hiszpanii przez turystów z całego świata są <strong>Baleary</strong>.

Pogoda na Balearach

Dzisiaj, 22.7 30°C

Hiszpania ma wszystko, czego pragną turyści - cudowny klimat nad morzem, piękne, wielowiekowe zabytki, pasjonującą kulturę i sztukę, a przy tym wyspy, na których turystyka kwitnie nawet przez cały rok. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Hiszpanii przez turystów z całego świata są Baleary.

Wyspy na Morzu Śródziemnym
Baleary to archipelag wysp należących do Hiszpanii. Obejmuje cztery większe wyspy leżące na błękitnych wodach Morza Śródziemnego: Formenterę, Ibizę, Majorkę i Minorkę oraz szereg mniejszych wysepek. Jest ich przeszło 200. Stolicą Balearów jest Palma de Mallorca, położona na wyspie Majorka, nazywanej „Perłą Balearów”. Majorka oddalona jest o około 180 km od portu w Barcelonie w kierunku północnym, a Ibiza o 90 km na wschód od portu Denia na Costa Blanca w kontynentalnej części Hiszpanii.

Największe atrakcje Balearów
Każda z wysp Balearów ma coś innego do zaoferowania turystom. Majorka słynie ze zróżnicowanych krajobrazów - gór i dolin, skalistych, urokliwych zatok i pięknych, piaszczystych plaż zachęcających do wypoczynku. Na wyspie tej znajduje się pasmo górskie Sierra del Norte, a sama wyspa jest pokryta sosnami i drzewami oliwnymi. Rosną na niej migdałowce, które zaczynają kwitnąć już w lutym, zwiastując rychłe zakończenie zimy.
Na Majorce znajdziemy piękne kąpieliska, wysokie klify będące doskonałymi punktami widokowymi, jak i saliny morskie. Zwiedzać można jaskinie Hams z trzema jeziorami czy samą Palmę, gdzie nie brakuje atrakcji dla każdego. Minorka to młodsza „siostra” Majorki, choć tak naprawdę może pochwalić się wielowiekową historią. Nosi ślady starożytnej historii. Jej atutem są megality, pozostałości z czasów epoki brązu. To przede wszystkim taule - stoły oraz navety, czyli grobowce komorowe z kamienia. Można tu zobaczyć przepiękną jaskinię Cova d'en Xoroi, położoną w pobliżu miejscowości Cala en Porter.
Na Minorce od 1993 roku znajduje się rezerwat biosfery UNESCO. Można tu znaleźć unikalne gatunki roślin i zwierząt. Jest spokojnie i cicho, a władze kontrolują liczbę jednocześnie przebywających na Minorce osób. Na wyspie znajdziemy wiele małych, dzikich plaż w niewielkich zatoczkach, gdzie można odpoczywać poza tłumami i gwarem.

Ibiza jest postrzegana jako najbardziej rozrywkowa, imprezowa wyspa na Balearach. Jest trzecią wyspą pod względem wielkości w całym archipelagu. Ma pofalowane ukształtowanie terenu. Najmniejszą wyspą Balearów jest zaś Formentera, przynajmniej z tych większych.


Hiszpania na skróty

Miejsca: