Formentera - Przewodnik

<p><strong>Formentera</strong> to niewielka wyspa wchodząca w skład Pitiuzów, będąca czwartą co do wielkości<strong> wyspą Balearów należących do Hiszpanii</strong>. Leży na południe od Ibizy i liczy 82 km2 powierzchni. Pomiędzy Formenterą a Ibizą jest niewielki przesmyk o szerokości 3,6 km, gdzie znajduje się kilka maleńkich wysepek. Co ciekawe, w najwęższym miejscu wyspa ma zaledwie 2 km szerokości. Posiada ona urozmaiconą linię brzegową - piaszczyste plaże przeplatają się ze stromymi, majestatycznymi klifami i kameralnymi zatokami, w których można zakosztować kąpieli z dala od tłumów turystów.</p> <h2>Formentera - atrakcje, co zwiedzić</h2> <strong>Stolicą wyspy jest Sant Francesc de Formentera</strong> i tu najczęściej przebywają turyści na krótkie wycieczki. Miasto zapewnia wiele atrakcji. Między innymi znajdują się tu klimatyczne knajpki, restauracje serwujące lokalną kuchnię, sklepy z pamiątkami oraz punkt widokowy Es Mirador, z którego roztacza się piękna panorama na całe wybrzeże. Warto zobaczyć obronny kościół oraz Muzeum Etnograficzne. Warto odwiedzić latarnię morską La Mola, położoną na zachodnim wybrzeżu wyspy oraz saliny - słone jeziora, z których niegdyś wydobywano sól, a dziś utworzono w  tym miejscu Rezerwat Przyrody Ses Salines. Mieści się on na północy wyspy. Jednym z dwóch słonych jezior jest Estany Pudent, wokół którego utworzono trasy rowerowe i trasy pieszych wędrówek. Zasolenie tego zbiornika jest 3 razy większe niż morza.

Pogoda na Formenterze

Dzisiaj, 18.4 17°C

Formentera to niewielka wyspa wchodząca w skład Pitiuzów, będąca czwartą co do wielkości wyspą Balearów należących do Hiszpanii. Leży na południe od Ibizy i liczy 82 km2 powierzchni. Pomiędzy Formenterą a Ibizą jest niewielki przesmyk o szerokości 3,6 km, gdzie znajduje się kilka maleńkich wysepek. Co ciekawe, w najwęższym miejscu wyspa ma zaledwie 2 km szerokości. Posiada ona urozmaiconą linię brzegową - piaszczyste plaże przeplatają się ze stromymi, majestatycznymi klifami i kameralnymi zatokami, w których można zakosztować kąpieli z dala od tłumów turystów.

Formentera - atrakcje, co zwiedzić

Stolicą wyspy jest Sant Francesc de Formentera i tu najczęściej przebywają turyści na krótkie wycieczki. Miasto zapewnia wiele atrakcji. Między innymi znajdują się tu klimatyczne knajpki, restauracje serwujące lokalną kuchnię, sklepy z pamiątkami oraz punkt widokowy Es Mirador, z którego roztacza się piękna panorama na całe wybrzeże. Warto zobaczyć obronny kościół oraz Muzeum Etnograficzne. Warto odwiedzić latarnię morską La Mola, położoną na zachodnim wybrzeżu wyspy oraz saliny - słone jeziora, z których niegdyś wydobywano sól, a dziś utworzono w  tym miejscu Rezerwat Przyrody Ses Salines. Mieści się on na północy wyspy. Jednym z dwóch słonych jezior jest Estany Pudent, wokół którego utworzono trasy rowerowe i trasy pieszych wędrówek. Zasolenie tego zbiornika jest 3 razy większe niż morza.

Turystów na Formenterze przyciąga Ca Na Costa, czyli kamienny krąg, datowany na okres 2000-1600 r. p.n.e., odkryty w 1974 roku. Jest najstarszym śladem działalności człowieka na wyspie i najważniejszym megalitem na Balearach, złożonych z około 2-metrowych kamiennych płyt.

Atutem turystycznym Formentery są długie, piaszczyste plaże, na których można do woli wypoczywać podczas wczasów na wyspie. Nazywane są one rajskimi plażami, z uwagi na jakość piasku i szerokość wybrzeża. Najdłuższą plażą wyspy jest Platja/Playa Mitjorn licząca 8 km długości. Pokryta jest drobnym, jasnym piaskiem.  Wśród turystów przyjeżdżających na Formenterę na wakacje najbardziej popularna jest plaża Illetes, łącznie z Llevant, które znajdują się na północnym krańcu wyspy. Turystom spragnionym rozrywki i zakosztowania nocnego życia polecana jest plaża Es Pujols, gdzie mieści się wiele  dyskotek i barów. Łącznie znajduje się tu ponad 20 km plaż, które są uznawane za najładniejsze w basenie Morza Śródziemnego. Większość posiada certyfikat Błękitna Flaga, dlatego turyści mogą mieć pewność, że panują na nich odpowiednie warunki, a woda jest przejrzysta.

Podczas pobytu na Formenterze warto zrobić sobie krótką wycieczkę na wyspę Espalmandor, na granicy północnego cypla. Można zażywać tam leczniczych kąpieli błotnych. Na wybrzeżu całej wyspy z uwagi na krystalicznie czystą wodę, panują doskonałe warunki do uprawiania nurkowania i snorkelingu, a także odkrywania podwodnego świata. Zwłaszcza że fauna i flora wód przybrzeżnych Formentery jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na wyspie działa baza sportów wodnych, m.in. żeglarstwa i windsurfingu.

Będąc na wakacjach na Formenterze warto kupić pamiątkę z jaszczurką sargantana, która jest symbolem wyspy, a jednocześnie gatunkiem endemicznym, występującym tylko w tym miejscu. Podczas wycieczek po wyspie na skuterze czy rowerze można podziwiać przepiękne krajobrazy, usiane złotymi widmami, lasami sosnowymi, gajami oliwnymi czy klifami.

Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY