Wyspy Kanaryjskie - Przewodnik

<p>Popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów dla Europejczyków, i nie tylko, są <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wyspy-kanaryjskie/" target="_blank"><strong>Wyspy Kanaryjskie</strong></a>. To zachwycający archipelag wysp, z których każda ma coś innego do zaoferowania turystom.

Pogoda na Wyspach Kanaryjskich

Dzisiaj, 12.6 23°C

Popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów dla Europejczyków, i nie tylko, są Wyspy Kanaryjskie. To zachwycający archipelag wysp, z których każda ma coś innego do zaoferowania turystom.

O Wyspach Kanaryjskich
Już Platon pisał o Wyspach Kanaryjskich jako „Wyspach Szczęśliwych”. Archipelag obejmuje 7 głównych wysp pochodzenia wulkanicznego oraz 6 mniejszych wysepek. Leżą one na Oceanie Atlantyckim, niedaleko wybrzeży Afryki. Wyspy Kanaryjskie są częścią archipelagu Makaronezji, ale choć pod względem geograficznym należą one do Afryki, to są autonomiczną wspólnotą zaliczaną do terytorium Hiszpanii.

W skład Wysp Kanaryjskich wchodzą: Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma i El Hierro. Mniejsze wyspy to Alegranza, Graciosa, Montańa Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Najczęściej turyści odwiedzają głównie cztery największe wyspy: Teneryfę, Gran Canarię, Fuerteventurę i Lanzarote.

Archipelag dzieli się na dwie prowincje - wschodnią ze stolicą w Las Palmas na Gran Canarii oraz prowincję zachodnią ze stolicą w Santa Cruz na Teneryfie. Atuty turystyczne Wysp Kanaryjskich
Piękne plaże, błękit oceanu, a przy tym dogodny klimat i cudowne widoki - to wszystko przyciąga niczym magnes turystów z całego świata. Na Wyspach Kanaryjskich latem jest około 24 stopni Celsjusza, a zimą około 18 stopni. Tyle samo ma woda u wybrzeży wysp.
Podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich na pewno warto zobaczyć główne atrakcje poszczególnych wysp, ale i wybrać się na mniejsze wysepki, często niezamieszkane, gdzie można zakosztować ciszy i spokoju, a widoki są tu wprost bajeczne.

Na Teneryfie warto wybrać się do Parku Narodowego Teide, w obrębie masywu wulkanicznego, którego najwyższym punktem jest szczyt Pico del Teide wznoszący się na wysokość 3718 m n.p.m. Jeśli liczyć wysokość Picodel Teide od dna morskiego miałby on aż 7,5 tys. m n.p.m. Stożek wulkanu wraz z kraterem o średnicy około 15 km i obwodzie około 40 km tworzą rzeczony park. Za ciekawostkę uznać należy fakt, że wulkan ten niegdyś był świętą górą Guanczów i siedzibą ich bogów. Na górę można dostać się kolejką linową Teleférico del Teide. Na Teneryfie można znaleźć egzotyczną roślinność i malownicze wioski, z dala od najbardziej zatłoczonych kurortów. Miłośnicy zapierających dech w piersiach widoków znajdą wszystko, czego dusza zapragnie również na Lanzarote i La Gomerze.

Rodzinne wczasy
Wybierając się na wakacje z rodziną, warto udać się na Fuerteventurę, gdzie znajdziemy piękne plaże i wiele atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Na Teneryfie na pewno dzieci skorzystają z Siam Parku - ogromnego aquaparku czy z wizyty w parku oceanicznym Loro Park.

Zobacz również:

Hiszpania na skróty