Santa Cruz de Tenerife - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/" target="_blank"><strong>Teneryfa</strong></a> jest jedną z hiszpańskich wysp w Archipelagu <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wyspy-kanaryjskie/" target="_blank">Wysp Kanaryjskich</a>. Jednym z największych miast archipelagu i największym ośrodkiem miejskim na Teneryfie jest miasto <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/" target="_blank"><strong>Santa Cruz de Tenerife</strong></a>. Gdzie się znajduje i jakie atrakcje oferuje turystom? Czy warto pojechać do Santa Cruz de Tenerife na wakacje lub krótką wycieczkę?

Pogoda w Santa Cruz de Tenerife

Dzisiaj, 20.7 23°C
Teneryfa jest jedną z hiszpańskich wysp w Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jednym z największych miast archipelagu i największym ośrodkiem miejskim na Teneryfie jest miasto Santa Cruz de Tenerife. Gdzie się znajduje i jakie atrakcje oferuje turystom? Czy warto pojechać do Santa Cruz de Tenerife na wakacje lub krótką wycieczkę?

Położenie miasta
Santa Cruz de Tenerife jest stolicą wyspy Teneryfa i drugim co do wielkości miastem Wysp Kanaryjskich. Położone jest na północno-wschodnim krańcu wyspy i jednocześnie stanowi ważny port.

Symbol Santa Cruz de Tenerife
Jednym z najważniejszych zabytków i wizytówką miasta Santa Cruz de Tenerife jest wybudowana przez Santiago Calatrava Auditorio de Tenerife. Audytorium znajduje się niedaleko Castillo de San Juan Bautista. Zostało wybudowane w latach 1997-2003 i służy regularnie do organizacji ważnych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.

Pozostałe zabytki w Santa Cruz de Tenerife
Na Teneryfie w Santa Cruz de Tenerife znajdziemy imponującą budowlę militarną - Zamek Castillo de San Cristóbal. Do czasów współczesnych zachowało się co prawda tylko kilka ścian dawnej budowli, ale i tak robią one wrażenie. W podziemnej galerii, pod zamkiem, podziwiać można też ważącą 2 tony, wykonaną z brązu XVIII-wieczną armatę nazywaną „El Tigre”.

To nie jedyna budowla obronna w Santa Cruz de Tenerife. W XVII wieku wzniesiono w mieście zamek Castillo de San Juan Bautista, który pełnił swoją militarną funkcję aż do 1924 roku. Od 1948 roku w jego wnętrzach znajduje się muzeum militarne. Jednym z najważniejszych zabytków historycznych nie tylko w stolicy Teneryfy, ale ogólnie na całej wyspie, jest wieża czy też zamek de San Andrés.

Perełkę architektury sakralnej w Santa Cruz de Tenerife stanowi Iglesia de Nuestra Senora de la Concepción - pierwszy kościół, jaki wybudowano na Teneryfie. W jego wnętrzu jest aż 14 pięknie zdobionych kapliczek. Pod względem architektonicznym kościół ten stanowi połączenie wpływów sztuki neogotyku, neoklasycyzmu, mudejar, a także architektury kolonialnej. Drugim ważnym kościołem w Santa Cruz de Tenerife jest Iglesia de San Francisco de Asis z 1869 roku w stylu barokowym. Ważnym miejscem w mieście jest Plac Hiszpański, będący jednym z największych placów na Wyspach Kanaryjskich. Ozdabia go pomnik Monumento de los Caidos, upamiętniający poległych w czasie wojny domowej, jak i marmurowa fontanna. Obiekt powstał na ruinach dawnej twierdzy Castillo de San Cristóbal. Warto zwrócić uwagę na pochodzący z XVIII wieku Pałac Charter (Palacio de Carta) przy placu La Candelaria, który posiada dwa dziedzińce w kanaryjskim, tradycyjnym stylu.

Gdzie odpocząć w Santa Cruz de Tenerife
Zmęczeni zwiedzaniem miasta turyści mogą odpocząć wśród palm i zielonej roślinności na terenie miejskich parków: Parque Garcia Sanabria czy w Parque Marítimo César Manrique.
W okolicy Santa Cruz de Tenerife znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż na wyspie, np. Playa de las Teresitas ze złocistym piaskiem, czy też Playa Roque de las Bodegas, Playa de las Gaviotas, Playa Benijo i inne.

Hiszpania na skróty