Altea - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/costa-blanca/altea/" target="_blank"><strong>Altea</strong></a>, nazywana kulturalnym centrum <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/costa-blanca/" target="_blank">Costa Blanca</a> to miejscowość, która może zaskakiwać na każdym kroku. Co można tu robić i jakie atrakcje przygotowała Altea dla turystów, przyjeżdżających na wakacje?

Pogoda w Altei

Dzisiaj, 24.2 16°C
Altea, nazywana kulturalnym centrum Costa Blanca to miejscowość, która może zaskakiwać na każdym kroku. Co można tu robić i jakie atrakcje przygotowała Altea dla turystów, przyjeżdżających na wakacje? Położenie
Altea to miasto w Hiszpanii, znajdujące się we wspólnocie autonomicznej Walencja. Położone jest na Costa Blanca, czyli Białym Wybrzeżu, dokładnie u ujścia rzeki Rio Algar do Morza Śródziemnego. Kurort jest niewielki, ale w czasie letniego sezonu wypełnia się turystami. Pod względem turystycznym Altea rozwija się dopiero od połowy XX wieku. Wcześniej było to niewielkie miasteczko portowe, żyjące z rybołówstwa.

Dwa centra Altei
Miasteczko jest wyjątkowe pod względem zorganizowania urbanistycznego, ponieważ ma dwa centra. Pierwsze położone jest bezpośrednio nad morzem i obejmuje starą część Altei, bulwar wysadzany palmami i zabytkowy kościół na wzgórzu. Również tu znajdziemy port rybacki i przystań jachtową. Drugim centrum Altei jest znajdująca się w głębi lądu nowsza część miasta - Altea la Vieja. Zabytki miasta
Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Altei jest kościół na wzgórzu. Znany jest on pod dwiema nazwami: La Mare de Déu del Consol w dialekcie walenckim i Nuestra Senora del Consuelo po hiszpańsku. Do kościoła przylega niewielka kaplica. Oba obiekty sakralne zwieńczone są kopułami pokrytymi granatową majoliką z białymi wzorami. Duża kopuła znajduje się dokładnie nad nawą główną kościoła, a mała nad kaplicą. Przy kościele jest też czteropoziomowa wieża zbudowana na planie kwadratu. Wokół kościoła przylegają najstarsze budynki mieszkalne Altei, tworząc starówkę. Założyli ją starożytni Iberowie i Rzymianie. Przez wieki Altea znajdowała się pod panowaniem Maurów, ale do czasów współczesnych nie zachowały się po nich żadne pamiątki. Kiedy aragoński król Jakub I Zdobywca w 1244 roku wyzwolił miasto spod władzy muzułmańskiej, zlecił otoczenie go murami obronnymi, których ruiny zachowały się do dziś i można je oglądać.

Centrum kultury Costa Blanca
O tym, że Altea jest postrzegana jako centrum kulturalne Costa Blanca, świadczy to, że znajduje się tu fakultet sztuk pięknych Uniwersytetu Miguela Hernandeza Elche, Instytut KulturyVilla Gadea pod opieką UNESCO - instytucja muzyczna, Centrum Kultury Casa de cultura, a także Centrum Koncertowe i Kultury Palau Altea.

Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY