Denia - Przewodnik

Prowincja Alicante w Hiszpanii, położona niedaleko Walencji, słynie z przepięknych, piaszczystych plaż, urokliwych zatoczek i z miejsc, w których naprawdę można wypocząć z dala od zgiełku. Takie warunki odpoczynku oferuje miejscowość <strong>Denia</strong> w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/" target="_blank">Hiszpanii</a>.

Pogoda w Denii

Dzisiaj, 24.4 15°C
Prowincja Alicante w Hiszpanii, położona niedaleko Walencji, słynie z przepięknych, piaszczystych plaż, urokliwych zatoczek i z miejsc, w których naprawdę można wypocząć z dala od zgiełku. Takie warunki odpoczynku oferuje miejscowość Denia w Hiszpanii. Gdzie leży Denia?
Denia to hiszpańskie miasto we wspólnocie autonomicznej Walencja, we wschodniej części Hiszpanii. Jest znanym kurortem na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w środkowej części Costa Blanca. Miasto wysunięte jest prawie 80 km na północ od wybrzeża, w połowie drogi pomiędzy Alicante a Walencją. Denia obejmuje swoim zasięgiem nawet 20 km piaszczystych plaż, liczne trasy rowerowe i ciekawe zabytki. Wiele plaż zdobywa co roku certyfikat błękitnej flagi, który świadczy o czystości tego miejsca. Można tu leżakować na plażach, korzystać z kąpieli morskich, jak i spróbować swoich sił w licznych sportach wodnych. Plaże Les Rotes w Denii na południu przechodzą w skaliste wybrzeże, w którym kryje się wiele jaskiń. Warto wiedzieć, że Denia leży niedaleko parku przyrody Montgo. Codziennie odpływają stąd promy na Majorkę i Ibizę. Dalej, za zalesionymi cyplami, wzdłuż głównej drogi, rozciągają się chyba najpiękniejsze plaże na tym odcinku wybrzeża, by zobaczyć je wszystkie warto wypożyczyć środek transportu na własną rękę.

Szkic historyczny
Miasto Denia zawdzięcza swoją nazwę Rzymianom, którzy nazwali je Dianum. Przez lata miasto było punktem wypadowym do podbojów północnej części Afryki. Około V wieku wyznawcy Islamu zdobyli miejscowość i władzę w niej, zmieniając jednocześnie jej nazwę na Deniya. W 1036 roku Denia wróciła do Hiszpanii i została nazwana Taifa de Denia. W 1244 roku król Jaime I nazwał miasto Denia i tak już zostało.

Co zobaczyć w Denii?
Najbardziej rozpoznawalnym, imponującym zabytkiem Denii jest mauretański zamek na wzgórzu. Wybudowano go w XI wieku i jest dostępny dla zwiedzających. Z zamku można podziwiać krajobraz morza, miasta i całej okolicy. Wokół portu, który jest ważną atrakcją turystyczną miasta Denia, znajduje się niewielka starówka, gdzie można usiąść, coś zjeść i podziwiać widoki.

Dobrym pomysłem na krajoznawczą wycieczkę z Denii może być rejs statkiem, a właściwie promem morskim na Majorkę i Ibizę. Także latem w Denii odbywają się widowiskowe regaty żeglarskie, które są niebywałą atrakcją.
Piękne widoki zapewni Park Krajobrazowy pasma górskiego Montgo (szczyt liczy 753 m n.p.m.), które przypomina swoim kształtem śpiącego słonia. Amatorzy pieszych wędrówek na pewno nie będą się tu nudzić. Park powstał w 1987 roku w celu ochrony unikalnych gatunków roślin rosnących w tej okolicy.

Zainteresowanie wzbudza cykliczna impreza organizowana w Denii - „Bous a la Mar”, czyli w tłumaczeniu „Byk w morzu”. To święto byków mające wieloletnią historię. Organizowane jest już od 1926 roku w pierwszej połowie lipca. W ramach tego święta odbywa się uliczna gonitwa i walki na arenie zlokalizowanej nad brzegiem morza.

Hiszpania na skróty

Hotele: