Gospodarka Hiszpanii

Półwysep Iberyjski to atrakcyjny region Europy, nie tylko ze względu na słoneczną pogodę i piękne krajobrazy. Gospodarka Hiszpanii stanowi <strong>czwartą w Unii Europejskiej</strong> i odgrywa ważną rolę na arenie pozostałych krajów kontynentu. <h2>Z czego słynie Hiszpania?</h2> <strong>Rolnictwo.</strong> Już od wieków było podstawą gospodarki Hiszpanii. Mimo znacznych zmian i rozwoju ekonomicznego, jaki rozpoczął się w latach 50-tych XX wieku, a przyspieszył po przystąpieniu Hiszpanii do Unii Europejskiej, pozostaje ono nadal ważnym sektorem.

Pogoda w Hiszpanii

Dzisiaj, 16.4 26°C
Półwysep Iberyjski to atrakcyjny region Europy, nie tylko ze względu na słoneczną pogodę i piękne krajobrazy. Gospodarka Hiszpanii stanowi czwartą w Unii Europejskiej i odgrywa ważną rolę na arenie pozostałych krajów kontynentu.

Z czego słynie Hiszpania?

Rolnictwo. Już od wieków było podstawą gospodarki Hiszpanii. Mimo znacznych zmian i rozwoju ekonomicznego, jaki rozpoczął się w latach 50-tych XX wieku, a przyspieszył po przystąpieniu Hiszpanii do Unii Europejskiej, pozostaje ono nadal ważnym sektorem. Oprócz uprawy zbóż (jęczmień i pszenica), największe znaczenie ma uprawa owoców i warzyw. W produkcji oliwy z oliwek Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce w świecie, podobnie jak w eksporcie owoców cytrusowych (a w ich produkcji - trzecie miejsce w świecie). Dużą rolę odgrywa także hodowla bydła, trzody i drobiu.

Hiszpania - przemysł

Przemysł to bardzo ważna, wysoko rozwinięta gałąź hiszpańskiej gospodarki. W Hiszpanii produkuje się samochody osobowe i ciężarowe, szczególnie rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i metalurgiczny. Specjalizacją Hiszpanii jest także przemysł mineralny – szczególnie ceniona jest wysokiej klasy ceramika budowlana. Duże znaczenie odgrywa również przemysł włókienniczy oraz spożywczy. Hiszpania jest istotnym europejskim producentem win i pierwszym europejskim producentem truskawek. Dzięki wilgotnemu, ciepłemu klimatowi podzwrotnikowemu możliwa jest także skuteczna uprawa ryżu i bawełny.

Wydobycie surowców w Hiszpanii

Wydobycie węgla kamiennego, niegdyś jedno z największych w Europie Zachodniej, obecnie znacznie zmalało. Do dziś wydobywa się natomiast duże ilości rtęci (kopalnie w Almaden są jednymi z największych na świecie), rudy żelaza, cynku, ołowiu i uranu.

Hiszpania - potęga turystyczna?

Wakacje w Hiszpanii są jednymi z najpopularniejszych w Europie. Obecnie bardzo istotna część dochodu narodowego stanowi turystyka. W 2022 roku przychody z tego sektora wynosiły ponad 160 miliardów Euro. Niepowtarzalny klimat, atrakcyjne wybrzeże, przepyszna kuchnia i wiele zabytków sprawia, że co roku Hiszpania gości tłumy turystów. Kraj ten odwiedza ok. 85 mln osób rocznie i liczby te stale idą w górę.

Szczególną popularnością cieszy się wybrzeże Morza Śródziemnego, a także Wyspy Kanaryjskie. Rozwój turystyki wspiera również inne gałęzie przemysłu oraz tradycyjne rzemiosło ludowe, wytwarzające wyroby ze skóry, metalu, ceramikę i szkło.

Energia odnawialna w Hiszpanii

Hiszpania przoduje w produkcji energii słonecznej. W ostatnich latach na Półwyspie Iberyjskim powstało wiele nowych elektrowni słonecznych, zainwestowano też w wytwarzanie energii wiatrowej. Dzięki temu kraj ten jest wysoko na liście miejsc stale inwestujących w odnawialne źródła energii.

Opinie o miastach w Hiszpanii

4,6
El Arenal Monika
Piękna miejscowość z piękną piaszczystą plażą, tętniąca życiem nocnym.

Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY