Lloret de Mar - Przewodnik

Najbardziej znanym kurortem wakacyjnym na <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/costa-brava/" target="_blank">Costa Brava</a> w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/" target="_blank">Hiszpanii</a> jest bezdyskusyjnie <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/costa-brava/lloret-de-mar/" target="_blank"><strong>Lloret de Mar</strong></a>. To miejsce, do którego mogą wybrać się zarówno żądni wrażeń młodzi ludzie, jak i całe rodziny. Atrakcji bynajmniej nie zabraknie nam nawet i w samym Lloret de Mar, a jego strategiczne położenie sprawia, że bez trudu można stamtąd dotrzeć do największych i najważniejszych zabytków Katalonii.

Pogoda w Lloret de Mar

Dzisiaj, 20.5 20°C
Najbardziej znanym kurortem wakacyjnym na Costa Brava w Hiszpanii jest bezdyskusyjnie Lloret de Mar. To miejsce, do którego mogą wybrać się zarówno żądni wrażeń młodzi ludzie, jak i całe rodziny. Atrakcji bynajmniej nie zabraknie nam nawet i w samym Lloret de Mar, a jego strategiczne położenie sprawia, że bez trudu można stamtąd dotrzeć do największych i najważniejszych zabytków Katalonii. Znany kurort i uzdrowisko
W prowincji Girona, w regionie Katalonii znajduje się Lloret de Mar. To turystyczne centrum znajduje się 6 kilometrów na północny wschód od Blanes. Przez lata działało tutaj uzdrowisko. Warto jednak podkreślić, że Lloret de Mar to hiszpańskie miasto, które może pochwalić się przebogatą historią.

Pierwsza osada na miejscu współczesnego Lloret de Mar istniała już około 2000 lat temu i zamieszkiwali ją najpierw Iberowie, a później Rzymianie. Samo miasto zostało założone z kolei w 1409 roku przez piratów z pobliskiej miejscowości Tossa de Mar i miało służyć im jako baza wypadowa podczas organizowanych ataków na aragońskie statki.

Zaledwie 40 km dzieli Lloret de Mar od Girony - centrum kulturalnego regionu i miejsca, w którym znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Z kolei od Barcelony, w której nie brak przepięknych zabytków, Lloret de Mar dzieli 75 km.

Co oferuje turystom Lloret de Mar?
Przepiękne plaże, doskonałą pogodę i ciekawe zabytki - to tylko część atrakcji, jakie są do dyspozycji turystów w Lloret de Mar, które poza tym ma rozbudowaną bazę hotelową i noclegową. Przyjeżdżających do Lloret de Mar wita La Dona Marinera, czyli Żona Rybaka, nazywana również „La Venus de Lloret” czyli „Wenus z Lloret”. To monument na wzniesieniu tuż przy plaży, o wysokości 2,4 metra. Przedstawia kobietę, która wygląda swojego męża wracającego z połowów na morzu. Zwiedzanie Lloret koncentruje się wokół labiryntu uliczek na Starym Mieście, pośród chwilami przytłaczających sklepów z ciuchami i akcesoriami turystycznymi. Tutaj bryluje kolorowa, późnogotycka Esglesia Parroquial. Świątynia była niegdyś ufortyfikowana, ceglane mury i jasne kafelki były natchnieniem modernistów; wewnątrz warto obejrzeć bogato złocone XVI-wieczne ołtarze.

Kolejnym zabytkiem Lloret jest zamek - Castell de Sant Joan z XI wieku, który miał pełnić funkcję posterunku. Z liczącej sobie tysiąc lat budowli niestety niewiele zachowało się do naszych czasów - głównie wieża zamkowa, ale roztacza się z niej przepiękny widok na całe wybrzeże. Co ciekawe, znajduje się tu też inny zamek z 1929 roku, ale jest on po prostu prywatną rezydencją.
W centrum Lloret de Mar zobaczyć można kościół parafialny Sant Roma, zbudowany w 1509 roku w stylu gotyckim, ale przebudowany w 1914 roku, kiedy to kościół zyskał bardziej modernistyczny wygląd po odnowieniu i odrestaurowaniu. Ciekawą atrakcją miasta jest Muzeum Kotów - jedyne w Hiszpanii, otwarte w 2002 roku. Można zobaczyć w nim eksponaty będące własnością rosyjskiej pary, obejmujące dzieła malarskie, ceramikę, rzeźby, a nawet przedmioty codziennego użytku z motywem kotów.

Chwilę wytchnienia zapewni nam spacer po ogrodach Santa Clotilde. To duży ogród botaniczny na południe od centrum Lloret de Mar, zaprojektowany na początku XIX wieku, położony na klifie z widokiem na zatokę Sa Boadella.
Plażowanie w Lloret de Mar można uskuteczniać na plaży Fenals, znajdującej się około 1200 metrów od głównej plaży Lloret de Mar. Oprócz tego, warto odwiedzić Playa de Santa Cristina, położoną na południe od centrum miasta.

Hiszpania na skróty