Geografia Hiszpanii

Hiszpania przyciąga rzesze turystów, zapewniając wspaniałą pogodę, przyjemny śródziemnomorski klimat i ciepłe Morze Śródziemne. Kraj ten znajduje się w południowo-zachodniej części Europy, zajmując w ok. 85% <strong>Półwysep Iberyjski</strong>. Do Hiszpanii należą dwa słynne archipelagi – <strong>Baleary</strong> położone na Morzu Śródziemnym oraz <strong>Wyspy Kanaryjskie</strong> na Atlantyku. <h2>Pogoda i klimat – kiedy jechać na wycieczkę do Hiszpanii?</h2> Hiszpania leży w strefie <strong>klimatów podzwrotnikowych</strong>, jednak ze względu na urozmaiconą rzeźbę powierzchni klimat wykazuje duże, zadziwiające kontrasty. Góry odcinają centralną część kraju od łagodnego klimatu oceanicznego.

Pogoda w Hiszpanii

Dzisiaj, 24.2 11°C
Hiszpania przyciąga rzesze turystów, zapewniając wspaniałą pogodę, przyjemny śródziemnomorski klimat i ciepłe Morze Śródziemne. Kraj ten znajduje się w południowo-zachodniej części Europy, zajmując w ok. 85% Półwysep Iberyjski. Do Hiszpanii należą dwa słynne archipelagi – Baleary położone na Morzu Śródziemnym oraz Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku.

Pogoda i klimat – kiedy jechać na wycieczkę do Hiszpanii?

Hiszpania leży w strefie klimatów podzwrotnikowych, jednak ze względu na urozmaiconą rzeźbę powierzchni klimat wykazuje duże, zadziwiające kontrasty. Góry odcinają centralną część kraju od łagodnego klimatu oceanicznego. Hiszpania kontynentalna

Turyści wybierający się na wakacje w Hiszpanii odpoczywają przede wszystkim na wybrzeżu wschodnim i południowym. Sprzyja temu klimat śródziemnomorski, który gwarantuje rewelacyjną pogodę podczas letnich miesięcy. Średnia temperatura w lipcu i w sierpniu w rejonie Murcii i Alicante wynosi 26°C. Z kolei w Barcelonie latem notuje się średnio 23°C. Ciepło jest również w okresie od maja do czerwca, a także między wrześniem a październikiem. To dobry czas, aby odwiedzić Hiszpanię, gdyż łatwiej jest uniknąć tłumów i trafić na okazyjne oferty. Zimy zazwyczaj są ciepłe, ale deszczowe. Środkowa Hiszpania to obszar suchy z wysokimi dobowymi i rocznymi wahaniami temperatury powietrza. Najgoręcej jest w Andaluzji - podczas upalnego lata temperatury często przekraczają aż 40°C! Najgoręcej jest w Andaluzji.

Nie musi nas tu dziwić śnieg. Na północy kraju, na wybrzeżu atlantyckim najwyraźniej zaznacza sie łagodzący wpływ oceanu. W tym typowo morskim klimacie podczas zimy temperatury przewaznie sa wyzsze niz 10°C, jednak podczas lata nie przekraczaja 20 °C. Deszcze padaja tam bardzo obficie.

Wyspy Kanaryjskie

Z kolei pogoda na Wyspach Kanaryjskich dopisuje przez cały rok. Sezon trwa podczas miesięcy letnich, jednak warto również odwiedzić jedną z pięknych wysp – Teneryfa, Fuerteventura, czy Lanzarote zapewniają niezapomnianą wakacyjną przygodę przy pełnym słońcu. W miesiącach zimowych temperatury wciąż sięgają powyżej 22 stopni.

Ukształtowanie terenu

Hiszpania jest krajem wyżynno-górskim, a obszary nizinne zajmują jedynie 11% powierzchni. Ponad połowa powierzchni kraju zdominowana jest przez tereny leżące powyżej 600 m n.p.m. To oznacza, że amatorzy trekkingów na pewno będą zadowoleni – istnieje tu ogromna ilość szlaków i tras z zapierającymi dech w piersiach widokami.

Dodatkowo Hiszpania posiada wyjątkowo atrakcyjne obszary naturalne, gdzie znajdują się rezerwaty biosfery i parki narodowe. Z kolei centralną część kraju zajmuje rozległy płaskowyż: Meseta Iberyjska. Obszar ten jest suchy i bezdrzewny i rozcinają go głębokie doliny rzek a miejscami urozmaicają stosunkowo niewysokie pasma górskie.

Góry w Hiszpanii 

Najdłuższym pasmem górskim jest Kordyliera Centralna. Leży w nim znana z historii przełęcz Somosierra. Ten łańcuch górski dzieli centralną Hiszpanię na dwie części. Na północy usytuowana jest Kotlina Starej Kastylii, a na południu znacznie większa Kotlina Nowej Kastylii. Pozostałe pasma otaczają Mesete ze wszystkich stron. Od północy przylegają Góry Kantabryjskie porośnięte lasami dębowymi, bukowymi i kasztanowymi. Południowa granice Mesety wyznacza natomiast bardzo sucha Sierra Morena.

W Hiszpanii nie brak również wysokich gór o charakterze alpejskim. Pasmo strzelistych Pirenejów oddziela Hiszpanie od Francji. Najwyższy szczyt Hiszpanii kontynentalnej znajduje się jednak w Górach Betyckich, przylegających do Mesety od południowego wschodu. To Mulhacen (3478 m n.p.m.) w masywie Sierra Nevada, który dumnie wznosi się ponad pałacami Grenady. Nie jest to jednak najwyżej położony punkt w całej Hiszpanii. Tego należy szukać na Wyspach Kanaryjskich. Jest to wierzchołek wulkanu Pico del Teide (3718 m n.p.m.).

Nizin w Hiszpanii jest niewiele. Ciągną się one jedynie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego oraz w zachodniej części Andaluzji. Łagodny klimat oraz bardzo dobre warunki nawodnienia sprawiają, że niziny nadmorskie stanowią najważniejszy region uprawy owoców cytrusowych oraz ryżu.

Rzeki

Główne rzeki Hiszpanii - Tag, Ebro, Gwadiana, Duero i Gwadalkiwir, mają sezonowo zmienny poziom wód. Najdłuższą rzeką jest Tag. Wszystkie rzeki i ich dopływy wykorzystywane są do celów irygacyjnych, zwłaszcza do nawadniania regionów środkowej części kraju. Głębokie, lejkowate ujście rzeki Gwadalkiwir umożliwia nawet żeglugę morska - mniejsze statki mogą dopływać aż do Sewilli.

Parki narodowe w Hiszpanii

Wiele z przyrodniczych atrakcji turystycznych można zobaczyć w jednym z 15 parków narodowych. Największy z nich, Donana, obejmuje jedyne w swoim rodzaju siedliska ptaków wędrownych z południa Afryki. Z kolei najwyżej położony jest Park Narodowy Teide na Teneryfie.

W Parku Ordesa y Monté Perdido w Pirenejach znajduje się z kolei najwyższy wapienny szczyt w Europie. Cabaneros chroni unikatowe w Europie lasy wiecznie zielonych dębów ostrolistnych i korkowych. Wyjątkowy jest również największy w Europie las palmowy - El Caracol koło Elche.

Opinie o miastach w Hiszpanii

4,5
Costa Calma Mariusz
Spokojne miasteczko.

Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY