Girona - Przewodnik

W sercu Katalonii znajduje się nie tylko Barcelona, ale i równie inne piękne miasto - <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/costa-brava/girona/" target="_blank"><strong>Girona</strong></a>, która nazywana jest rzymskim miastem Hiszpanii. Co warto zobaczyć w Gironie i gdzie się wybrać, żeby wakacje w tym miejscu okazały się niezapomnianym przeżyciem?

Pogoda w Gironie

Dzisiaj, 24.4 16°C
W sercu Katalonii znajduje się nie tylko Barcelona, ale i równie inne piękne miasto - Girona, która nazywana jest rzymskim miastem Hiszpanii. Co warto zobaczyć w Gironie i gdzie się wybrać, żeby wakacje w tym miejscu okazały się niezapomnianym przeżyciem? Położenie Girony
W północno-wschodniej Hiszpanii, w odległości około 30 km od wybrzeża Morza Śródziemnego i 100 km od słynnej Barcelony, znajduje się Girona. To katalońskie miasto z jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w całej Hiszpanii. Urzekająca atmosfera ośrodka sprawia, że spacer po wspaniale zachowanych średniowiecznych ulicach - zwłaszcza tych biegnących w pobliżu rzeki, nad którą wznoszą się wysokie domy w pastelowych barwach - należy do najprzyjemniejszych wakacyjnych doznań.

Historia miasta
Girona istniała już przed naszą erą. Miasto zostało założone przez rzymskiego wodza Pompejusza w czasie wojny Rzymu z Sertoriuszem, mniej więcej w 79 roku p.n.e. W miejscu dzisiejszej Girony zbudowano wówczas osadę na planie trójkąta, sięgającego rzeki Onyar i wieży Torre Gironella. Osadę dla bezpieczeństwa otoczono z czasem murami miejskimi. Pod koniec III wieku naszej ery w Gironie zaczęło rozwijać się chrześcijaństwo.
Po rozpadzie cesarstwa w 476 roku miasto zostało włączone do Królestwa Wizygotów, w którym pozostawało do 714 roku, kiedy podbili je Arabowie. W 785 roku z ich rąk odbił je Karol Wielki i włączył Gironę do Imperium Karolińskiego. Była stolicą Marchii Girony, a po połączeniu z Marchią Barcelony w 878 roku osada stała się częścią Marchii Hiszpańskiej.

W 890 roku w mieście osiedlili się Żydzi, dzięki czemu po dziś dzień Girona ma imponującą dzielnicę żydowską. W 1492 roku ludność ta została wypędzona z Hiszpanii. W 1162 roku Girona stała się częścią Królestwa Aragonii, a w XV wieku Królestwa Kastylii i samej Hiszpanii.
Po wieloletnich zmaganiach wojennych Girona podupadła. Twierdza miejska opierała się długo wojskom napoleońskim w XIX wieku, ale w końcu upadła. Miasto do 1814 roku znajdowało się przez 5 lat pod panowaniem francuskim. Ponowny rozwój miasta miał miejsce w XIX wieku.

Burzliwe dzieje wyraźnie odzwierciedla miejska architektura - różnorodne style, od rzymskiego klasycyzmu po secesję, wciąż przypominają historię tych terenów. Ogromny wpływ na wygląd ośrodka miała również sześciowiekowa obecność Żydów. W pamięci pozostają jednak przede wszystkim piękne zabudowania średniowieczne, tworzące klimat miasta. Girona zaskakuje - czym?
W kontekście Katalonii i zwiedzania tego szczególnego regionu Hiszpanii najczęściej mówi się o Barcelonie. Jednak Girona jest równie piękna. Zaskakuje turystów, którzy przyjeżdżają tu na wakacje lub na wycieczki, ilością zabytków.

Będąc w Gironie, nie można nie zobaczyć starówki, która jest jedną z najpiękniejszych w Katalonii i w całej Hiszpanii. Można tu podziwiać między innymi potężną fortyfikację zbudowaną przez Rzymian w I wieku p.n.e. - La Força Vella. Wizytówką miasta jest Catedral de Santa Maria de Gerona, która odzwierciedla burzliwe dzieje miasta. Zbudowano ją w różnych stylach architektonicznych. Świątynię wznoszono od XI do XVIII wieku.
Wśród innych, ciekawych zabytków sakralnych Girony wymienia się bazylikę poświęconą św. Feliksowi budowaną od IV wieku, a zakończoną w XVIII wieku, czy klasztor Sant Pere de Galligants, niegdyś klasztor benedyktyński z XII wieku. Ducha historii w Gironie można poczuć również w Los Banos Árabes, czyli w łaźniach wybudowanych w XIII wieku przez chrześcijan w stylu romańskim, czy w unikalnej dzielnicy żydowskiej - La Juderia, przywodzącej na myśl średniowieczne czasy.

Dobrym pomysłem na zobaczenie Girony z nieco innej strony będzie krótki rejs po rzece Onyar, ponieważ można zobaczyć tu cudownie kolorowe budynki i małe mostki, które tworzą niepowtarzalny klimat. To tylko jedne z wielu zabytków z dawnych czasów, jakie warto zobaczyć, będąc w Gironie. Do tego trzeba też wspomnieć o licznych muzeach, jakie miasto oferuje do zobaczenia.

Hiszpania na skróty