Montserrat - Przewodnik

Góra <strong>Montserrat</strong>, z jej dziwacznie uksztaltowanymi skalami, zrujnowanymi grotami pustelników i klasztorem, lezy zaledwie 40 km na pólnocny zachód od <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/hiszpania/barcelona/" target="_blank">Barcelony</a>, w bok od drogi do Lleidy. Lancuch skalny, przypominajacy zeby pily, jest jednym z najbardziej malowniczych tworów przyrodniczych Hiszpanii. Z góra wiaze sie wiele legend. Wedlug jednej z nich 50 lat po narodzeniu Chrystusa sw. Piotr pozostawil w którejs z grot <strong>figurke Matki Boskiej</strong>. Inna zaklada, ze Parsifal, rycerz Okraglego Stolu, odnalazl w okolicy Swietego Graala. Nazwa Montserrat (Przepilowana góra) nawiazuje do ksztaltu góry, który - zgodnie z tradycja - wyrzezbili zlota pila aniolowie, przygotowujacy dom dla Matki Bozej.

Pogoda w Montserrat

Dzisiaj, 5.12 9°C
Góra Montserrat, z jej dziwacznie uksztaltowanymi skalami, zrujnowanymi grotami pustelników i klasztorem, lezy zaledwie 40 km na pólnocny zachód od Barcelony, w bok od drogi do Lleidy. Lancuch skalny, przypominajacy zeby pily, jest jednym z najbardziej malowniczych tworów przyrodniczych Hiszpanii. Z góra wiaze sie wiele legend. Wedlug jednej z nich 50 lat po narodzeniu Chrystusa sw. Piotr pozostawil w którejs z grot figurke Matki Boskiej. Inna zaklada, ze Parsifal, rycerz Okraglego Stolu, odnalazl w okolicy Swietego Graala. Nazwa Montserrat (Przepilowana góra) nawiazuje do ksztaltu góry, który - zgodnie z tradycja - wyrzezbili zlota pila aniolowie, przygotowujacy dom dla Matki Bozej. Klasztor i góra. Swoje istnienie klasztor Montserrat zawdziecza drewnianej figurce Matki Bozej z Dzieciatkiem - La Moreneta (Czarnulka, od czarnego koloru twarzy Madonny). Wedlug legendy wyrzezbiona przez sw. Lukasza, zostala przywieziona do Hiszpanii ok. 50 r. przez sw. Piotra (choc rzezba zdradza raczej styl bizantyjski z VI w.). W okresie walk z Maurami (na poczatku VIII stulecia) ukryto ja ponoc w jednej ze skalnych grot masywu. Niespodziewanie odnalazla sie w 880 r., a towarzyszyly temu objawienia oraz plynaca z niebios muzyka. Kiedy biskup z Vic próbowal figure przesunac, ta ani drgnela, co uznano za pierwszy cud na Montserrat.
HTop Palm Beach (ex. Ancla)

HTop Palm Beach (ex. Ancla)

Cena za 1 osobę:
899 zł
Zbudowano wiec kaplice, która miala chronic cudowna statuetke. W 976 r. kaplica wraz z zawartoscia znalazla sie w rekach benedyktynów, którzy na dwóch trzecich wysokosci góry (1000 m n.p.m.) wzniesli klasztor. Nagle cuda zaczely sie mnozyc, a Madonna z Montserrat stala sie glównym obiektem kultu w Katalonii. Do klasztoru przybywaly tlumy, liczba pielgrzymek odbywanych na góre ustepowala jedynie osrodkowi w Santiago de Compostela. Pod koniec XX w. popularnosc Montserrat wzrosla i obecnie w klasztorze mieszka ponad 300 mnichów. Oprócz turystów na góre przybywaja rokrocznie tysiace nowozenców, proszac La Moreneta o blogoslawienstwo.

Prawdziwa atrakcja Montserrat sa jaskinie i 13 pustelni. Spacerujac, trudno nie przyznac racji Goethemu, który w 1816 r. przyznal: "Nigdzie indziej, poza swoim wlasnym Montserrat, nie znajdzie czlowiek szczescia i spokoju".

Okazje Last Minute: Montserrat

7 dni 02.06 - 09.06 Inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Exim Tours
1 029 zł/os.
cena za 2 os.: 2 058 zł
7 dni 02.06 - 09.06 Inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Exim Tours
1 029 zł/os.
cena za 2 os.: 2 058 zł
7 dni 02.06 - 09.06 Inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Exim Tours
1 029 zł/os.
cena za 2 os.: 2 058 zł
7 dni 13.10 - 20.10 Inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Exim Tours
1 049 zł/os.
cena za 2 os.: 2 098 zł

Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY