Gargano - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/gargano/" target="_blank"><strong>Półwysep Gargano</strong></a> znajduje się w<strong> południowej części Włoch</strong>, na Półwyspie Apenińskim, nad Morzem Adriatyckim. Zalicza się go do <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/apulia/" target="_blank"><strong>regionu Apulia</strong></a>. Sam półwysep zajmuje powierzchnię około 2 tys. km2, a znajduje się na nim wiele kurortów nadmorskich, czy jezioro Varano oraz Lesina. Nazywany jest „Ostrogą włoskiego buta”. Jedno z największych i najbardziej urokliwych miejsc na wakacje na Półwyspie Gargano to <strong>Vieste</strong>. Warto również odwiedzić takie ośrodki jak Rodi Garganico, <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/gargano/mattinata/" target="_blank">Mattinata</a>, Peschici, Manfredonię, Monte Sant`Angelo, czy San Giovanni Rotondo. Na wycieczkę można zaś wybrać się na zlokalizowane niedaleko wyspy Tremiti, obejmujące San Nicolę San Domino, Capraię, Cretaccio i Pianosę.

Pogoda w Gargano

Dzisiaj, 19.5 23°C
Półwysep Gargano znajduje się w południowej części Włoch, na Półwyspie Apenińskim, nad Morzem Adriatyckim. Zalicza się go do regionu Apulia. Sam półwysep zajmuje powierzchnię około 2 tys. km2, a znajduje się na nim wiele kurortów nadmorskich, czy jezioro Varano oraz Lesina. Nazywany jest „Ostrogą włoskiego buta”. Jedno z największych i najbardziej urokliwych miejsc na wakacje na Półwyspie Gargano to Vieste. Warto również odwiedzić takie ośrodki jak Rodi Garganico, Mattinata, Peschici, Manfredonię, Monte Sant`Angelo, czy San Giovanni Rotondo. Na wycieczkę można zaś wybrać się na zlokalizowane niedaleko wyspy Tremiti, obejmujące San Nicolę San Domino, Capraię, Cretaccio i Pianosę. Najwyższym wzniesieniem półwyspu jest Monte Calvo, położone w głębi półwyspu, a jego wysokość to 1065 m nad poziomem morza. Pięknym zakątkiem regionu jest Park Narodowy Gargano, w którym mieści się las Foresta Umbra.

Półwysep Gargano ma typowo turystyczny charakter, a większość mieszkańców czerpie dochody z szeroko rozbudowanej infrastruktury dla wczasowiczów oraz z turystyki pielgrzymkowej. Słynie z pięknych plaż i kurortów. Będąc na Półwyspie Gargano koniecznie trzeba odwiedzić okolice miasta Vieste. Tam na turystów czekają piaszczyste plaże i krystalicznie czysta woda. Zachęcają one do błogiego wylegiwania się w blasku słońca. Dla osób zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem, przeznaczone są rejsy na romantyczne wysepki, eksploatacja tutejszych grot Marine i wizyta w bezludnych zatokach, otoczonych przez wielkie głazy w kształcie iglic. Największą atrakcją turystyczną Vieste jest tamtejszy zamek, górujący nad miastem, który pełnił niegdyś funkcję fortecy. Symbol miasta to II Pizzomunno, czyli monolit mający 25 metrów wysokości. Godna uwagi jest też katedra w Vieste, będąca jednym z najstarszych kościołów romańskich w Pugli. Świątynia pod wezwaniem Marii Santissma Assunta posiada imponujący ołtarz Genoana Michele Manchelli z 1581 roku w Kaplicy Rosario. Zdobią ją obrazy z XVIII wieku malarza Giuseppe Tomajuoli. W jednej z kaplic stoi zaś drewniana statuetka Madonny z Merino, patronki miasta.

Celem pielgrzymek z całego świata jest miejscowość San Giovanni Rotondo, do której w 1916 roku trafił zakonnik - Święty Pio z Pietrelciny. Spędził tu większość swojego życia - dokładnie 52 lata.

Ciekawą pod względem krajobrazowym miejscowością wypoczynkową na Półwyspie Gargano jest także Peschici, położona na wapiennym klifie, na którym rozlokowane są białe domki z okrągłymi dachami. Warto wybrać się tu na spacer po zabytkowej starówce. Na półwyspie Solento w Apuli mieści się miasteczko Lecce, centrum architektury barokowej nazywane także barocco leccese albo Małą Florencją Południa.

Cały Półwysep kusi turystów pięknymi krajobrazami śródziemnomorskich miasteczek, leniwą, włoską atmosferą, zabytkami o znaczeniu historycznym, pysznym włoskim jedzenie i winem. Niezapomniane wrażenia turystom zapewnia kamienne miasto Monte Sant`Angelo, czyli Góra Świętego Anioła, położona na wysokości 843 m n.p.m. Trasa wiodąca do miasteczka przyprawi o zawrót głowy, z uwagi na pnące się stromo ku górze serpentyny. Z góry roztaczają się piękne widoki na nizinę Tavoliere na zachodzie oraz krystalicznie czyste wody zatoki Manfredonia na południu. Nazwa miasteczka nie jest przypadkowa - to największe w zachodnim świecie miejsce kultu św. Michała Archanioła. Pozostały tu ślady historii od 15. wieków, czyli od pierwszych objawień św. Michała, który ukazał się w grocie rolnikowi w 490 roku. W mieście znajduje się Sanktuarium św. Michała z unikalnymi, zabytkowymi drzwiami z brązu z 1076 roku.

Włochy na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY