Toskania - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/toskania/" target="_blank"><strong>Toskania</strong></a> (Toscana) kojarzy sie z klasycznymi wloskimi krajobrazami, znanymi zarówno z renesansowych obrazów, jak i podrózniczych programów telewizyjnych. Sredniowieczne miasta na wzgórzach, rzedy wysmuklych cyprysów, winnice i gaje oliwne oraz malowniczo usytuowane wille i domki to obrazy, które od dawna uwodza przybyszów, zwlaszcza z pólnocnej Europy.
Toskania (Toscana) kojarzy sie z klasycznymi wloskimi krajobrazami, znanymi zarówno z renesansowych obrazów, jak i podrózniczych programów telewizyjnych. Sredniowieczne miasta na wzgórzach, rzedy wysmuklych cyprysów, winnice i gaje oliwne oraz malowniczo usytuowane wille i domki to obrazy, które od dawna uwodza przybyszów, zwlaszcza z pólnocnej Europy. Z wielu powodów Toskania jest rzeczywiscie kwintesencja Wloch. Jezyk narodowy rozwinal sie z dialektu toskanskiego, któremu supremacje zapewnili Dante, Petrarka i Boccaccio. O kluczowej roli regionu dla kultury Wloch i calej Europy ostatecznie przesadzil renesans. Epoka ta byla okresem bujnego rozkwitu malarstwa, rzezby i architektury stanowiacych o atrakcyjnosci toskanskich miast. Nazwe "odrodzenie" ukul zreszta Toskanczyk, Giorgio Vasari, który w XVI w. pisal o "powtórnych narodzinach" sztuk pieknych. Do najwazniejszych osrodków renesansu nalezala Florencja, zawdzieczajaca rozwój wszechmocnemu patronatowi rodu Medyceuszy. W kosciolach, galeriach i muzeach reprezentowani sa wszyscy wybitni artysci tamtych czasów: Giotto, Masaccio, Brunelleschi, Alberti, Donatello, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michal Aniol.

Wiekszosc turystów zniecheca tlok i natretny komercjalizm Florencji. Lepsze wrazenie pozostawia Siena, jedno z najwspanialszych sredniowiecznych miast w Europie, gdzie swietnie zachowane budynki swieckie i sakralne kryja bezcenne dziela sztuki. Campo - piekny rynek glówny w ksztalcie muszli - jest scena wyjatkowego toskanskiego swieta, Palio, podczas którego odziani w stroje ludowe jezdzcy dosiadaja koni na oklep i cwaluja po kocich lbach.

Zobacz równiez:

Włochy na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY