Dolomity-Tyrol Południowy - Przewodnik

<strong>Dolomity</strong>, czesc pasma alpejskiego, sa polozone na pólnocy <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/" target="_blank">Wloch</a>. Od glównej grani Alp oddziela je <strong>Dolina Pustertal</strong> (Val Pusteria). Granica zachodnia jest dolina Valle Isarco, wschodnia - dolina Piave, a poludniowa Val di Fiemme. Dolomity sa górami stosunkowo duzymi - ich rozciaglosc ze wschodu na zachód to 80, a z pólnocy na poludnie - 70 kilometrów. Sa wiec kilkukrotnie wieksze od Tatr (liczac razem Polskie i Slowackie).
Dolomity, czesc pasma alpejskiego, sa polozone na pólnocy Wloch. Od glównej grani Alp oddziela je Dolina Pustertal (Val Pusteria). Granica zachodnia jest dolina Valle Isarco, wschodnia - dolina Piave, a poludniowa Val di Fiemme. Dolomity sa górami stosunkowo duzymi - ich rozciaglosc ze wschodu na zachód to 80, a z pólnocy na poludnie - 70 kilometrów. Sa wiec kilkukrotnie wieksze od Tatr (liczac razem Polskie i Slowackie). Najwyzszym szczytem Dolomitów jest Marmolada (3343 m. n.p.m.) pokryta w calosci, jako jedyny szczyt w Dolomitach, lodowcem. Innymi atrakcyjnymi masywami gór sa Tofany (3244 m), Antelao (3264) czy Piz Boe (3152). Dolomity leza w krainie geograficznej Suedtirol (Tyrol Poludniowy), która przez wiele lat nalezala do Austrii. Z tego tez powodu góry te sa obecnie rejonem dwujezycznym. W uzyciu jest zarówno niemiecki jak i wloski.

Dla amatorów sportów zimowych stworzono w Dolomitach istny raj - Dolomiti Superski. Jest to obszar obejmujacy 12 regionów górskich, 1220 km tras zjazdowych oraz 450 kolejek linowych i wyciagów krzeselkowych.

Włochy na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY