Dolomity-Tyrol Południowy - Przewodnik

<strong>Dolomity</strong>, część pasma alpejskiego, są położone na północy <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/" target="_blank">Włoch</a>. Od głównej grani Alp oddziela je <strong>Dolina Pustertal</strong> (Val Pusteria). Granicą zachodnią jest dolina Valle Isarco, wschodnia - dolina Piave, a południową Val di Fiemme. Dolomity są górami stosunkowo dużymi - ich rozciągłość ze wschodu na zachód to 80, a z północy na południe - 70 kilometrów. Są wiec kilkukrotnie większe od Tatr (licząc razem Polskie i Słowackie).

Pogoda w Dolomitach/Tyrolu Południowym

Dzisiaj, 14.4 19°C
Dolomity, część pasma alpejskiego, są położone na północy Włoch. Od głównej grani Alp oddziela je Dolina Pustertal (Val Pusteria). Granicą zachodnią jest dolina Valle Isarco, wschodnia - dolina Piave, a południową Val di Fiemme. Dolomity są górami stosunkowo dużymi - ich rozciągłość ze wschodu na zachód to 80, a z północy na południe - 70 kilometrów. Są wiec kilkukrotnie większe od Tatr (licząc razem Polskie i Słowackie). Najwyższym szczytem Dolomitów jest Marmolada (3343 m. n.p.m.) pokryta w całości, jako jedyny szczyt w Dolomitach, lodowcem. Innymi atrakcyjnymi masywami gór są Tofany (3244 m), Antelao (3264) czy Piz Boe (3152). Dolomity lezą w krainie geograficznej Suedtirol (Tyrol Południowy), która przez wiele lat należała do Austrii. Z tego tez powodu góry te są obecnie rejonem dwujęzycznym. W użyciu jest zarówno niemiecki jak i włoski.

Dla amatorów sportów zimowych stworzono w Dolomitach istny raj - Dolomiti Superski. Jest to obszar obejmujący 12 regionów górskich, 1220 km tras zjazdowych oraz 450 kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych.

Włochy na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY