Wybrzeże Adriatyckie - Przewodnik

<p><strong>Włochy</strong> mają wiele cennych walorów turystycznych, które czynią je krajem odwiedzanym przez miliony turystów z całego świata. Chętnie za cel swoich wakacji wybierają oni <strong>kurorty rozlokowane wzdłuż Riwiery Adriatyckiej.</strong> Region ten zlokalizowany jest na terenie <strong>wschodnich i południowo-wschodnich Włoch</strong>. Słynie z przepięknych plaż, lazurowej wody Morza Adriatyckiego oraz dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. To doskonałe miejsce na romantyczny urlop we dwoje, a także na wakacje całą rodziną, z uwagi na szerokie, piaszczyste plaże i mnogość wszelkiego rodzaju atrakcji. Region gwarantuje słońce i zachęca do morskich kąpieli w przejrzystej, turkusowej wodzie.

Pogoda na Wybrzeżu Adriatyku

Dzisiaj, 14.4 22°C

Włochy mają wiele cennych walorów turystycznych, które czynią je krajem odwiedzanym przez miliony turystów z całego świata. Chętnie za cel swoich wakacji wybierają oni kurorty rozlokowane wzdłuż Riwiery Adriatyckiej. Region ten zlokalizowany jest na terenie wschodnich i południowo-wschodnich Włoch. Słynie z przepięknych plaż, lazurowej wody Morza Adriatyckiego oraz dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. To doskonałe miejsce na romantyczny urlop we dwoje, a także na wakacje całą rodziną, z uwagi na szerokie, piaszczyste plaże i mnogość wszelkiego rodzaju atrakcji. Region gwarantuje słońce i zachęca do morskich kąpieli w przejrzystej, turkusowej wodzie.

Riwiera Adriatycka często nazywana jest Złotą Plażą Europy. Rozciąga się od Zatoki Triesteńskiej na północnym-wschodzie i sięga po Półwysep Salentyński na południu. Obejmuje wiele regionów historycznych: Firulę, Wenecję Julijską i Euganejską, Marche, Abruzję, Emilię Romanię, Molise i Apulię. Bogata historia tego regionu odcisnęła na nim wyraźne piętno, w postaci wpływów kulturowych czy zabytków. Region zamieszkiwały różne ludy m.in. plemiona italskie, Celtowie, Ligurowie, Etruskowie czy Fenicjanie. Riwiera należała do Cesarstwa Zachodniorzymskiego, ale po jego rozpadzie zaatakowały ją plemiona germańskie, a potem Frankowie. W XII wieku na tym terenie powstała Liga Lombardzka, a dopiero w epoce odrodzenia Riwiera Adriatycka została dołączona do zjednoczonego państwa włoskiego.

W gronie najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na Riwierze Adriatyckiej wymienia się Lido Adriano, południową Apulię, Triest, Rimini, Grado czy Lignano. Rimini to bodajże najbardziej znany kurort w tym włoskim regionie - może pochwalić się licznymi hotelami i doskonałą infrastrukturą turystyczną. Miasto ma również bogatą historię - zostało założone przez Rzymian w 268 roku przed naszą erą. Nosiło wówczas nazwę Ariminum. W 359 roku naszej ery odbył się tam sobór chrześcijański. Prócz rozrywki w postaci klubów nocnych, plaży, ciepłej wody i miejsc pozwalających na uprawianie wielu sportów morskich, Rimini oferuje turystom szlaki wycieczkowe. Warto zobaczyć tu Most Tyberiusza, Tempo Malatestiano czy Łuk Augusta.

W mieście Bari, w południowej części Riwiery Adriatyckiej, nazywanym stolicą królowej Bony, można zobaczyć ładną starówkę, bazylikę św. Mikołaja, w której znajduje się nagrobek królowej Bony, czy kościół romańsko-gotycki Sant Sabino oraz Groty Castellany. Miłośnicy rozrywki w klubach i dyskotekach na pewno nie będą mieli na co narzekać, spędzając wakacje w tych rejonach. Atrakcje znajdą tutaj również wszyscy przyjeżdżający na wczasy z dziećmi – do dyspozycji są parki rozrywki m.in. w Mirabilandii, delfinarium w Rimini, Aqualandi w Lido de Jeslo, Aquaparku Riccione czy Italii w Miniaturze. Warto skorzystać z oferty pól golfowych, kortów tenisowych czy po prostu pospacerować wzdłuż wybrzeża, dzięki nadmorskim promenadom.

Najbardziej popularne piaszczyste plaże w regionie Riwiery Adriatyckiej znajdziemy we wspominanym Rimini, w Bibione, Riccione, Lido de Jeslo czy Lido del Sol. W okolicy Triestu mamy zaś plaże skaliste, a w rejonie Wenecji - malownicze laguny. W Lignano na półwyspie Lignano Sabbiadoro plaża za drobny, złocisty piasek została wyróżniona odznaczeniem Błękitnej Flagi. Ta sama Błękitna Flaga została nadana plaży w Lido di Jesolo.
Z uwagi na niewielką odległość kurortów riwiery od znanych miast włoskich - Wenecji, Werony, Padwy, Florencji czy Triestu, będą one doskonałą bazą wypadową do ich zwiedzania.
 


Włochy na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY