Dolina Agordino - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/" target="_blank"><strong>We Włoszech</strong></a> można znaleźć niezwykle urokliwe doliny, w których możemy spędzać letnie i zimowe wakacje. Jednym z takich regionów jest <strong>Dolina Agordino</strong>. Gdzie się znajduje i co oferuje turystom?

Pogoda w Dolinie Agordino

Dzisiaj, 4.3 14°C

We Włoszech można znaleźć niezwykle urokliwe doliny, w których możemy spędzać letnie i zimowe wakacje. Jednym z takich regionów jest Dolina Agordino. Gdzie się znajduje i co oferuje turystom?

Położenie
U podnóża Dolomitów w północno-wschodnich Włoszech znajduje się Dolina Agordino, która jest nieodkrytym jeszcze regionem przez masową turystykę. Turyści przyjeżdżają tu niezwykle rzadko, a szkoda, ponieważ można tu znaleźć wiele ciekawych miejsc, godnych odwiedzenia. Dolina Agordino ma ciekawe położenie, pośród parków i rezerwatów przyrody, do których zalicza się: Rezerwat - Riserva Naturalne Valle Imperina, Park Narodowy Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi oraz Parco Naturale Paneveggio Pale di San Martino.

Można więc potraktować dolinę jako dobry punkt wypadowy do odwiedzenia tych przepięknych miejsc. Poza tym z Doliny Agordino jest blisko do większych, włoskich miast jak Trydent, Vicenza, Werona, Udine i Bolzano.

Klimat regionu
Klimat Doliny Agordino jest kształtowany przez masy powietrza napływające znad Morza Adriatyckiego oraz z pasm górskich. Zetknięcie się ze sobą tych wpływów powoduje, że dobowe temperatury charakteryzują duże wahania. W najcieplejszych, letnich miesiącach w dzień w Dolinie Agordino może być ponad 30 stopni Celsjusza, ale w nocy temperatura spada nawet o połowę. Zimą z kolei temperatury mogą być ujemne, a na zboczach gór leży śnieg, co sprzyja uprawianiu sportów zimowych.

Turyści w Dolinie Agordino
Infrastruktura turystyczna w Dolinie Agordino nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Przyjeżdżają tu jednak miłośnicy narciarstwa i snowboardingu, ponieważ znajdziemy tu dobre trasy dla narciarzy.  Latem z kolei można uskuteczniać w tym miejscu turystykę pieszą m.in. w malowniczych przełęczach: Passo di Falzarego, Passo San Pellegrini oraz Passo Podoi a Passo di Campolongo. Część odwiedzających Dolinę Agordino udaje się do stolicy regionu - Agoro, w pobliżu której rozciągają się połacie dziewiczego krajobrazu wysokogórskiego. Region jest typowo rolniczy.

Atrakcją turystyczną Doliny Agordino jest również Museo Vittorio Cazzetta, które mieści się w Selva di Cadore.  Można udać się na południe doliny, w stronę Morza Adriatyckiego i spróbować wina tutejszych winnic. Udając się do muzeum w Bolano, można zobaczyć eksponaty w South Tyrol Museum of Archeology. W Borgo Balsugana jest zaś wiele galerii sztuki. W Cortina d`Ampezzo zachowane są zaś starożytne ruiny, które przyciągają turystów.


Włochy na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY