Neapol - Przewodnik

Na każdym kroku <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/" target="_blank">we Włoszech</a> można znaleźć regiony, miasta i miejsca godne odwiedzenia. Nie inaczej jest w przypadku prowincji <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/kampania/" target="_blank">Neapol</a></strong>. Co warto tam zobaczyć?

Pogoda w Neapolu

Dzisiaj, 4.3 12°C
Na każdym kroku we Włoszech można znaleźć regiony, miasta i miejsca godne odwiedzenia. Nie inaczej jest w przypadku prowincji Neapol. Co warto tam zobaczyć?

Lokalizacja prowincji
W południowej części regionu Kampania znajduje się prowincja Neapol, której stolicą jest miasto o tej samej nazwie. W okolicy znajdują się liczne zabytki, na czele z zabytkowym kompleksem miejskim Pompeje u stóp wulkanu Wezuwiusz. Miasto zostało doszczętnie zniszczone i zasypane popiołem po erupcji wulkanu.

Z wizytą w Neapolu
Najbardziej znanym miastem prowincji Neapol jest sam Neapol, położony w Zatoce Neapolitańskiej. To miasto nadmorskie, które jest stolicą prowincji i regionu Kampania. Położone jest u podnóża Wezuwiusza. To trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto we Włoszech - po Rzymie i Mediolanie.

Miasto Neapol zostało założone już w VII wieku p.n.e., ale wówczas Grecy nazwali go Partenope. Uznawane było ono za jedno z najważniejszych miast Wielkiej Grecji. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, w okresie którego Neapol był centrum filozofii epikurejskiej, przekształcono miasto w niezależne od Bizancjum księstwo (VIII w.). Przez 600 kolejnych lat było stolicą Królestwa Neapolu, a później stolicą Królestwa Obojga Sycylii.

Turyści, którzy mają okazję zobaczyć Neapol, zakochują się w jego niepowtarzalnym klimacie i typowo włoskim chaosie, który tu panuje niepodzielnie. Warto wybrać się w Neapolu do zabytkowej części miasta, odwiedzić Museo Archeologico Nazionale, gdzie zgromadzono najcenniejsze znaleziska z Pompejów i Herkulanum. Można zwiedzać tam podziemną galerię sztuki w metrze, albo wybrać się do Palazzo Reale, czyli pałacu królewskiego.

Wizytówką Neapolu jest też królewski budynek Castel Nuovo. Kiedy spaceruje się nad Zatoką Neapolitańską, można podziwiać budynek Castel dell’Ovo, potocznie zwany Zamkiem Jajecznym. Na najwyższym wzgórzu w Neapolu wznosi się Castel Sant`Elmo, średniowieczna forteca, skąd można podziwiać panoramę miasta, zatokę i Wezuwiusza.

Nie można zapominać, że Neapol jest pełny zabytków sakralnych. Zwiedzać można tu mnóstwo wspaniałych kościołów, m.in. Gesu Nuovo, katedrę San Gennaro czy Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola przy Piazza del Plebiscito.

Ciekawe miejsca w prowincji
Tym, czym szczyci się prowincja Neapol, są zabytkowe miasta. Nie tylko chodzi tu o sam Neapol, ale i o pobliskie Pompeje i Herkulanum. Pompeje to słynne miasto zasypane popiołami Wezuwiusza. Robi niesamowite wrażenie, ponieważ od XVIII wieku sukcesywnie jest odkopywane. Można tu zobaczyć m.in. Porta Marina, Forum, Dom Wezjuszów, Dom Amorków, Dom Fauna, amfiteatr i Willę z Misteriami. Niedaleko Pompejów leży Herkulanum - znakomicie zachowane miasto, które również zostało pokryte popiołami i lawą z Wezuwiusza.

Turystów przyciągają też Pozzuoli i jego zabytki. To portowe miasto, gdzie można zobaczyć jeden z największych w Europie Amfiteatr Flawiuszów oraz Świątynię Serapisa. Do tego warto wspomnieć chociażby o Amalfi, Ravello czy Sorrento i Salerno. Każde z tych miast ma co innego do zaoferowania odwiedzającym.

Wyspy w Zatoce Neapolitańskiej
W Zatoce Neapolitańskiej znajdują się słynne włoskie wyspy - Ischia, Procida i najważniejsza z nich - wyspa Capri. Można na nie dotrzeć promami z Neapolu, Pozzuoli, Sorrento i Amalfi.

Zobacz również:

Włochy na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY