Ortles - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/" target="_blank"><strong>We</strong> <strong>Włoszech</strong></a> nie brakuje znakomitych regionów narciarskich, które w sezonie zimowym zapełniają się turystami, ale latem bynajmniej nie świecą pustkami. Tak jest między innymi w przypadku Ortles, które powszechnie jest u nas nazywane Ortler.<strong> </strong><strong>Ortles</strong> jest włoską nazwą masywu i miejscowości we Włoszech.

Pogoda w Ortles

Dzisiaj, 4.3 -1°C

We Włoszech nie brakuje znakomitych regionów narciarskich, które w sezonie zimowym zapełniają się turystami, ale latem bynajmniej nie świecą pustkami. Tak jest między innymi w przypadku Ortles, które powszechnie jest u nas nazywane Ortler. Ortles jest włoską nazwą masywu i miejscowości we Włoszech.

Położenie
Orltes to jeden ze szczytów Alp Retyckich, położonym w Alpach Wschodnich we Włoszech, w regionie Południowy Tyrol, niedaleko granicy ze Szwajcarią. W przeszłości to właśnie szczyt Ortles liczący sobie 3905 m n.p.m. był najwyższym szczytem połączonych Austro-Węgier. Obecnie jednak to najwyższy szczyt całego Południowego Tyrolu i najwyższy szczyt w Alpach Wschodnich. Góra zbudowana jest ze skał osadowych, które przechodzą miejscami w skały metamorficzne. Turystyka w Ortles
Od XIX wieku w okolicy szczytu górskiego Ortles oraz w miejscowości o tej samej nazwie położonej u jego stóp, rozwijała się turystyka. Najpierw była to turystyka wysokogórska. Jako pierwszy górę tę zdobył Josef Pichler, Johann Leitner i Johann Klausner - dokładnie 27 września 1804 roku. Na szczyt wiodą różne drogi - najtrudniejsza jest grania Hintergrat, ale można dotrzeć na wierzchołek drogą Marlgrat, nie mniej trudną, a także przez sąsiadujące - szczyt Gran Zebru, Mont Zebru i Orlteru. Normalna droga wejściowa wiedzie od północy granią Tabarettagrat z obejściem jej ostrza po prawej stronie. Z uwagi na doskonały, górski mikroklimat, w regionie i w miejscowości Ortles wielu turystów spędza swoje urlopy. Miasteczko położone jest w sercu parku narodowego Stilfserjoch, w otoczeniu aż 14 gór liczących sobie co najmniej trzy tysiące metrów nad poziomem morza.

Park narodowy Stelvio czeka na urlopowiczów przybywających do Ortles, chętnych na dalekie wędrówki czy wspinaczkę. Można podziwiać cuda natury w samym parku. Wrażeń przyjezdnym dostarcza przejazd najwyżej położoną w całych Włoszech drogą przez przełęcz. Serpentyna wiodąca na Stilfserjoch liczy 48 zakrętów.


Włochy na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY