Elba - Przewodnik

<strong>Elba</strong> - trzecia co do wielkości włoska wyspa na Morzu Śródziemnym położona jest w odległości około 10 km od lądu na szlaku wodnym łączącym stały ląd z Korsyką oraz Sardynią. Wyspa ta jest największą z archipelagu Wysp Toskańskich, zajmuje 224 km kwadratowych. Większość obszaru Elby stanowią tereny górzyste, zbudowane głównie z granitów oraz skał osadowych. Najwyższym punktem na Elbie jest <strong>Mount Cappane</strong> (1019 m n.p.m.).

Pogoda w Elbie

Dzisiaj, 22.5 19°C
Elba - trzecia co do wielkości włoska wyspa na Morzu Śródziemnym położona jest w odległości około 10 km od lądu na szlaku wodnym łączącym stały ląd z Korsyką oraz Sardynią. Wyspa ta jest największą z archipelagu Wysp Toskańskich, zajmuje 224 km kwadratowych. Większość obszaru Elby stanowią tereny górzyste, zbudowane głównie z granitów oraz skał osadowych. Najwyższym punktem na Elbie jest Mount Cappane (1019 m n.p.m.). Zarówno strategiczne położenie wyspy, jak i bogate złoża rudy żelaza sprawiały, iż wyspa była obiektem i miejscem wielu sporów międzynarodowych. W swojej historii należała ona zarówno do państwa Etrusków, Rzymu, Hiszpanii, Francji i obecnie Włoch. W okresie od maja 1814 r. do lutego 1815 r. Elba była także miejscem zesłania Napoleona Bonapartego, skąd cesarz uciekł i ponownie przejął władzę (sto dni Napoleona), by ostatecznie ponieść klęskę po Waterloo. Turystów na wakacje na Elbie kusi przede wszystkim pięknem swojej przyrody. Piękne, szerokie plaże, małe i większe zatoczki oraz krystaliczne morze, czy klify wprawiają w zachwyt odwiedzających. Na wyspie można także uprawiać wszelkie sporty wodne, przy czym zwłaszcza dla amatorów nurkowania Elba wydaje się być szczególnie istotna. Godne polecenia są między innymi: wyspa Scoglietto (w pobliżu największej miejscowości na wyspie, czyli Portoferraio), wrak Elwiscott w miejscowości Reliti di Pomonte oraz miejscowość S' Andrea.

Większa część Elby należy do Narodowego Parku Archipelagu Toskańskiego, który jest największym w Europie parkiem morskim. W swojej wędrówce z Europy do Afryki co roku tysiące ptaków w celach odpoczynku zatrzymuje się na wyspie, co przyciąga ornitologów nie tylko ze Starego Kontynentu.

Włochy na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY