Florencja - Przewodnik

<p><strong>Florencja - informacje podstawowe: </strong>

Pogoda we Florencji

Dzisiaj, 28.3 16°C

Florencja - informacje podstawowe:

Liczba mieszkańców: 780 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0039/55
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 113
Pierwsza pomoc: 118
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Florencja: 12.00

Komunikacja miejska:
Autobus: przy większych odległościach można skorzystać z pomarańczowych autobusów ATAF, większość z nich zatrzymuje się koło dworca kolejowego, po centrum wystarczy poruszać się piechotą
Adres informacji turystycznej: Via Cavor 1

Historia
W 59 r. p.n.e. Juliusz Cezar założył kolonię dla byłych żołnierzy i nazwał ją Florentia. Do dziś zachował się szachownicowy układ ulic rzymskiego miasta. Dzięki rzece Arno - ważnym szlaku handlowym miasto szybko rozkwitło.

Po upadku imperium miasto zajęły barbarzyńskie hordy Totilusa, później wkroczyli do niego Longobardzi aż w końcu VIII wieku Frankowie. Przez kolejne trzysta lat Florencja wybiła się na pierwsze miejsce wśród miast Toskanii.

Walki miedzy papiestwem a cesarzem o dominacje pozwoliły lezącej miedzy nimi Florencji wraz z pozostałymi trzystoma miastami północnych Włoch na uzyskanie samodzielności. Bogate miasto kupieckie było jednym z najważniejszych spośród nich. Jednak często wstrząsały nim walki procesarskiego stronnictwa gwelfów i propapieskich gibelinów.

Szczególny rozkwit miasta nastąpił w XV wieku dzięki mecenatowi bogatego rodu kupieckiego Medyceuszów. Zawdzięczał on swoją pomyślność bankierskiemu zmysłowi Cosimy Medyceusza. Za jego czasów Florencja stała się głównym ośrodkiem twórczości artystycznej we Włoszech. Medyceusze pozostali u władzy aż do wymarcia ostatniego potomka męskiego w 1737 r.

Następnie Florencja przeszła we władanie dynastii Habsburgów z Lotaryngii. Z przerwą na wojny napoleońskie pozostawała w ich władzy aż po 1859 r. W 1860 r. w plebiscycie ludność Toskanii opowiedziała się za zjednoczeniem z Piemontem. Rok później Florencja została stolica jednoczących się Włoch. Dopiero w 1875 r. funkcje te przejął Rzym.

Miasto zostało mocno zniszczone podczas II wojny światowej. Jednak jeszcze większe spustoszenia poczyniła powódź w 1966 r. Niektórych zniszczeń tej katastrofy, w której zginęło wiele ludzi nie naprawiono do dziś. Podstawę bytu miasta stanowią zabytki, muzea oraz związana z nimi turystyka.


Główne atrakcje

Z każdego miejsca w mieście można widzieć ceglany gmach florenckiej katedry. Ogromna kopuła jest dziełem Brunelleschiego. Przed powstaniem bazyliki św. Piotra była największa na świecie. Znajdujące się obok baptysterium pochodzi z wczesnego średniowiecza. Mieszczące się wewnątrz bizantyjskie mozaiki stały się inspiracja do Piekła Dantego. Sam poeta był w tym miejscu chrzczony. Do wnętrza prowadza okazale brązowe drzwi.

Centrum życia świeckiego w mieście stanowi zawsze plac Piazza della Signoria. Zdobi go fontanna Neptuna oraz liczne rzeźby. Wśród nich najbardziej znane to Dawid Michała Anioła - dziś w miejscu oryginału stoi kopia, oraz Judyta i Holofernes Donatella.

Znajdujący się obok Palazzo dela Signiora był siedzibą rządu - Signiori a później ratuszem. Z Loggi del Lanzi członkowie rządu zwracali się do obywateli. Pierwotną siedzibą władz było Bargello. Obiekt znajduje się w samym centrum średniowiecznej Florencji. Jego budowla pochodzi z XIII wieku. W czasach późniejszych został zamieniony na surowe więzienie.

Jedna z okazalszych budowli sakralnych miasta jest kościół dominikanów Santa Maria Novella. Poszczególne kaplice fundowali bogaci kupcy florenccy. Wnętrze zdobią także obrazy upamiętniające rodzinę Medyceuszy. Przy ich wykonaniu zamalowano resztę fresków, by nic nie przyćmiewało chwały panującego rodu.

Z tym najsłynniejszym rodem florenckim związany jest także Basilica di San Lorenzo. Wewnątrz znajduje się grobowiec Cosimy Medyceusza. Został umieszczony celowo przed ołtarzem, przez co cala budowla tworzy jakby wielkie mauzoleum protoplasty rodu. Obok kościoła wznosi się Palazzo Medici.

Wartym zobaczenia jest także kościół Santa Croce należący do zakonu franciszkanów. Pochowano w nim wiele osobistości nie tylko miasta, ale i kraju. Są tutaj doczesne szczątki Michała Anioła, Galileusza czy Marconiego.

Po zwiedzeniu centrum dobrze udać się do dzielnicy Oltrarno. Nowobogacki bankier w XV wieku wzniósł w niej okazały pałac Palazzo Pitti. Za nim rozciągają się starannie utrzymane ogrody Boboli. Jest to wspaniały przykład renesansowej sztuki ogrodowej. Za nim wnosi się dawna forteca i skarbiec Medyceuszy - Forte Belvedere. Rozciąga się z niego wspaniały widok na miasto.


Muzea i galerie

Galleria degli Uffizi - jedna z najbogatszych na świecie kolekcji sztuki renesansowej. Znajdują się tu arcydzieła da Vinci, Michała Anioła, Tycjana, Rafaela i Caravaggio.
Accademia, Via Ricasoli 60 - w tej galerii rzeźby i malarstwa znajduje się m.in. w specjalnej rotundzie oryginał Dawida Michała Anioła.
Museo Nazionale - mieści się w pałacu Bargello, znajdują się w nim m.in. rzeźby Dawida Donatella oraz wczesne prace Michała Anioła.
Galeria Palatina, Palazzo Pitti - w tym jednym z siedmiu muzeów pałaców można oglądać płótna: Rafaela, Tycjana, del Satro, Caravaggia i Rubensa.


Zakupy

W mieście warto się zaopatrzyć w toskańskie wina. Do najlepszych a zarazem najdroższych z nich należy Brunello di Montalcino oraz Vino Montalcino. Okolice miasta słyną także ze słodkiego mocnego wina produkowanego z suszonych winogron - Vino Santo. Warto tez spróbować miejscowych serów, których duży wybór można dostać w sklepach Grana Market.

Największym targowiskiem w mieście jest Mercato Centrale. Można tu kupić dosłownie wszystko. Kto woli jednak robić zakupy w supermarketach, temu warto polecić siec Standa. Jej sklepy znajdują się m.in. na Via dei Mille 140 i Via de''Panzi 31.



Gdzie zjeść

Da Gianino, Piazza dei Cimatori, tel. 214125 - restauracja poleca szczególnie duży wybór dan kuchni włoskiej z makaronu
Casalinga, Via Michelozzi 9 - lokal mieści się w dzielnicy Oltrarno, restauracja oferuje niedrogie dania kuchni toskańskiej
La Mosscacce, Via del Proconsolo 55 - restauracja z bogatymi tradycjami, ugruntowała sobie pozycje jako lokal cyganerii i artystów


Rozrywka

We Florencji, w odróżnieniu od innych miast, nie ma tradycji picia kawy, łatwiej tu spędzić czas smakując doskonałe wina toskańskie niż przebywając w kawiarni. Może on być często umilony muzyką na żywo. Wśród tego typu lokali warto szczególnie polecić Chiodo Fisso przy Via Dante Alighieri 16. Można w nim posłuchać dobrej muzyki gitarowej, a czasami jazzu.

Kto woli spędzać czas w dyskotece temu lepiej polecić Meccino przy Piazza Vittorio Veneto. Tutejsza dyskoteka jest wśród młodzieży uważana za najlepszą w mieście. Nowe zespoły często debiutują w klubie Tenax przy Via Pratese 47.

Florencja ugruntowała sobie pozycję głównego ośrodka kultury Toskanii. Stało się tak głównie za sprawą Maggio Musicale Florentino - słynnego festiwalu opery i muzyki klasycznej. Koncerty odbywają się od końca kwietnia do początku lipca.


Najlepsze oferty na wakacje we Florencji - sprawdź polecane miejsca na urlop


Włochy na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY