Florencja - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/florencja/" target="_blank"><strong>Florencja</strong></a> to jedno z najpiękniejszych miast <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/" target="_blank">we Włoszech</a>. Jednocześnie jest to też region w Italii, prowincja obejmująca swoim zasięgiem 44 gminy. Nadrzędną jednostką administracyjną dla regionu Florencji jest Toskania. Stolicę prowincji stanowi miasto metropolitalne Florencja.

Pogoda w Florencji

Dzisiaj, 5.12 7°C
Florencja to jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech. Jednocześnie jest to też region w Italii, prowincja obejmująca swoim zasięgiem 44 gminy. Nadrzędną jednostką administracyjną dla regionu Florencji jest Toskania. Stolicę prowincji stanowi miasto metropolitalne Florencja. Magia Florencji
Każde włoskie miasto ma wiele do zaoferowania turystom, ale Florencja w szczególności. Z powodzeniem można tu spędzić co najmniej kilka dni i cały czas zachwycać się czymś nowym - architekturą, dziełami sztuki, muzeami itd. Florencja w końcu nie bez powodu nazywana jest „Perłą Toskanii” i „Muzeum pod gołym niebem”.

Symbol Florencji
Zdecydowanie tym, co najbardziej kojarzone jest z Florencją, jest katedra Santa Maria del Fiore, a właściwie jej ceglana kopuła. Jest ona dziełem architekta Brunelleschiego. Obok niej wznosi się smukła dzwonnica Giotta di Bondone w stylu gotyckim.
Świątynia wykonana jest z wielokolorowych marmurów - szmaragdowego, perłowego i różowego. Elewacja pochodzi z końca XIX wieku i zachwyca.
Obok katedry znajdziemy baptysterium San Giovanni, gdzie sklepienie pokrywa jedna z najpiękniejszych mozaik na świecie - wyobrażenie nieba i piekła.

Imponująco wygląda również Palazzo Vecchio, czyli ufortyfikowany XIII-wieczny pałac oraz nieopodal Ponte Vecchio - średniowieczny, kamienny most.

Zachwycająca  sztuka Florencji
Wśród najważniejszych zabytków Florencji wymienić należy galerię sztuki renesansowej Uffizi, gdzie można podziwiać dzieła Caravaggia, Rafaella, Tycjana i Botticellego. Kolejne zachwycające dzieła znajdują się na placu Piazza della Signoria. To muzeum pod gołym niebem, gdzie w podcieniach Loggii dei Lanzi znajdują się ekspresyjne rzeźby m.in. Donatella i Benvenuta Celliniego. Przy Palazzo Vecchio stoi kopia „Dawida” Michała Anioła.

Co oprócz Florencji?
W prowincji Florencja można odwiedzić wiele ciekawych miast i miasteczek. Między innymi jest to Vicchio di Mugello, czyli zabytkowy ośrodek z zabytkami poświęconymi Giotto i św. Angelico. Malowniczym miasteczkiem, którego opis znajdziemy w „Boskiej Komedii” Dante Alighieri, jest Figline Valdarno. W Londzie, w prowincji Florencja, jest zaś świetnie zachowany kościół pochodzący z przełomu XII i XIII wieku - Chiesa di S. Maria a Caiano. Przepiękne krajobrazy będziemy z kolei podziwiać w Barberino Dolina Val d`Elsa, gdzie dwie bramy bronią dostępu do miasta.

Zobacz również:

Włochy na skróty

Miejsca:
Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY