• Wiza nie jest wymagana dla obywateli UE. Można przebywać do 90 dni bez wizy.
 • Możesz podróżować z dowodem osobistym lub paszportem.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 10.04.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/wlochy/idp

Florencja - wakacje

Florencja to niezwykle urokliwa i pełna skarbów stolica Toskanii. Można tutaj bez końca rozkoszować się słońcem, cieszyć smakiem wyjątkowej kuchni, inspirować się niezwykłymi krajobrazami oraz po prostu głęboko i radośnie wypoczywać. Nawet jeden dzień w tym niesamowitym mieście robi różnicę, jednakże warto przyjechać na wakacje do Florencji na dłużej. Tak, by móc zanurzyć się zarówno w miejskim gwarze, jak i w sielskiej okolicy, która znajduje się tuż obok.

Co warto zobaczyć we Florencji?

Florencja urzeka ilością kościołów, katedr czy galerii. To idealne miejsce dla wielbicieli ciekawej architektury i sztuki. Symbolem tego miasta jest ogromna katedra Santa Maria del Fiore, a właściwie jej czerwona kopuła, którą widać z wielu miejsc. Warto rozpocząć zwiedzanie właśnie od tej niezwykłej budowli, by zaraz potem zobaczyć znajdującą się obok dzwonnicę Santa Maria del Fiore. Katedra zachwyca różowym marmurem, przepięknymi zdobieniami i wielkością, jeśli jednak chodzi o wnętrza to znacznie ciekawsze doznania czekają w baptysterium San Giovanni.

Florencja magnetyzuje także jedną z najistotniejszych na całym globie galerii sztuki - mowa tu o Galerii Uffizi. Budynek, w którym można dziś zachwycać się ogromem artefaktów i niezwykłych dzieł, zaczęto budować w 1560 roku. Pełna skarbów jest także galeria, która znajduje się pod gołym niebem, czyli plac Piazza della Signoria. Są tu niesamowite rzeźby, które wyrażają całą gamę emocji, a nieopodal, bo obok Palazzo Vecchio, znajduje się kopia Dawida Michała Anioła.

Warto także zobaczyć fontannę Neptuna oraz znajdujące się wokół nimfy. Są wyjątkowe przez sam fakt, że w ich kształtach jest coś czarującego, rozpalającego zmysły, co uważano za wstydliwe. Będąc na wakacjach we Florencji koniecznie trzeba odwiedzić także słynny Pałac Medyceuszy. Powstał on w latach 1444-1462 i stał się on budowlą, na której wzorowano się później przez długi czas. Stanowi on niewątpliwie kolebkę renesansu. Autorem okien, które znajdują się po dwóch stronach od wejścia był sam Michał Anioł, a wewnątrz pałacu na odkrycie czekają dwie sale - kaplica Trzech Króli oraz sala di Luca Giordano. Można tutaj także znaleźć bibliotekę pełną wspaniałych dzieł chociażby takich jak rękopis Boskiej Komedii.

Zwiedzając Florencję koniecznie należy również zobaczyć Most Vecchio, inaczej most złotników. Powstał on w XIII wieku i stanowił pierwszy taki most w mieście. Można tutaj zrobić niezapomniane zdjęcia, czy też kupić biżuterię, bowiem znajdują się tutaj liczne zakłady jubilerskie. Nad mostem ulokowany jest korytarz, który powstał po to, by książę Cosima mógł spokojnie spacerować pomiędzy Pałacem Pittich oraz galerią Uffizi. Florencja to także wspomniany wyżej pełen przepychu Pałac Pittich. Mnóstwo tutaj dzieł sztuki słynnych artystów, takich jak Tycjan, Rafael, czy Caravaggia oraz takie miejsca jak Muzeum Powozów i Strojów, Galeria Sztuki Współczesnej, czy Muzeum Sreber.

Florencja – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są z Florencji?

Florencję można potraktować jako doskonałą bazę do zwiedzania innych atrakcji regionu Toskania. Wśród wycieczek fakultatywnych organizowanych z tego miasta można wymienić:

 • Wycieczka Piza, Siena i San Gimignano – turyści mają szansę zwiedzić najciekawsze miejsca w Toskanii, wraz z jej słynnymi zabytkami, m.in. krzywą wieżą w Pizie, średniowiecznymi zabudowaniami wpisanego na listę UNESCO San Gimignano, czy też Sienę z katedrą i Piazza del Campo.
 • Winnice Chianti – Toskania jest regionem słynącym z produkcji wina. Z Florencji można więc wybrać się do jednej z takich winnic. Wycieczka do Chianti może być łączona z wizytą np. w San Gimignano.
 • Wycieczka do Cinque Terre – wyjazd nad morze do 5 wiosek zlokalizowanych na skałach, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na okolicę. W planie wyjazdu jest nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie i plażowanie.

Warto dobrze zaplanować zwiedzanie. Można posłużyć się przy tym przygotowanym mini przewodnikiem po Florencji.

Hotele we Florencji

Rezerwując w centrum Florencji hotele, można uzyskać znakomity punkt do zwiedzania wszystkich najważniejszych atrakcji miasta. Pozwoli na to m.in. 4-gwiazdkowy obiekt Roma, znajdujący się w odległości 50 m od największych atrakcji. Można również zdecydować się na pobyt z dala od zatłoczonego w sezonie letnim centrum Florencji i wypocząć np. w 3-gwiazdkowym hotelu BandB Hotel Firenze Nuovo Palazzo di Giustizia czy w 4-gwiazdkowym Grand Hotel Mediterraneo.

Wakacje z dziećmi we Florencji

Z reguły hotele we Florencji są obiektami miejskimi i oferują podstawowe usługi. Udogodnienia dla dzieci sprowadzać się mogą w nich do udostępnienia odpłatnie opiekunki. Niektóre obiekty noclegowe zapewniają pokój telewizyjny czy też mogą na życzenie klienta wstawić do pokoju łóżeczko niemowlęce. Największy ich wybór będzie na wakacje 2024 do Florencji.

Wczasy we Florencji – oferta cenowa

Decydując się spędzić 8-dniowy urlop w tym mieście, w obiekcie 3-gwiazdkowym ze śniadaniem w terminie czerwcowym, za cały wyjazd z dojazdem własnym można zapłacić już od 1780 zł od osoby. W przypadku dłuższego pobytu, na 11 dni w hotelu we Florencji, z zapewnionym śniadaniem, w terminie lipcowym trzeba będzie zapłacić już od 4450 zł od osoby. Dojazd jest własny. Warto śledzić oferty last minute do Florencji, ponieważ przy rezerwacji na ostatnią chwilę można kupić wycieczkę w niskiej cenie. 

Uwaga - podane ceny są orientacyjne.

Czemu Florencja - wakacje

miejsce zatłoczone restauracja pomniki bez plaży odpowiedni dla par podróżowanie samochodem

Florencja - Najlepiej ocenione hotele

Medici

Medici

Ocena: 2/5

Włochy, Florencja

od 1 778 za osobę

Nil Hotel

Nil Hotel

Ocena: 4/5

Włochy, Florencja

od 1 928 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio znajduje się we Florencji, we Włoszech.

Jest to stary średniowieczny ufortyfikowany pałac. Budowa trwała od 1299 do 1314 roku, a w pałacu odbywały się niegdyś spotkania centralnych organów republiki miejskiej. Budynek został przebudowany na początku lat 40. XVI wieku przez księcia Cosimo I.

Obecnie w pałacu mieści się ratusz Florencji.

Zamki / pałace
Santa Maria del Fiore

Santa Maria del Fiore

Santa Maria del Fiore znajduje się we Florencji, we Włoszech.

Jest to gotycka katedra, z renesansową kopułą. Budowa katedry rozpoczęła się w XIII wieku i trwała z przeróbkami do XV wieku. Jest to jedna z największych katedr na świecie o długości 153 m i szerokości 38 m. Całkowita pojemność tego budynku wynosi 25 000 osób.

Budowle sakralne
Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna znajduje się we Florencji, we Włoszech.

Jest to fontanna, która stoi na Piazza della Signoria od 1565 roku. Słynne dzieło rzeźbiarza Bartolomeo Ammannati. Podczas swojej długiej historii fontanna ta była jednakże wielokrotnie uszkadzana. W XVI wieku była nawet używana jako umywalka do prania! W 2005 roku fontanna została po raz ostatni poważnie uszkodzona, tym razem przez wandali. Ponownie naprawiono ją w 2007 roku i w takim stanie trwa do dzisiaj.

Architektura Statuy / Pomniki

Florencja - Najczęściej kupowane hotele

Medici

Medici

Ocena: 2/5

Włochy, Florencja

od 1 778 za osobę

Nil Hotel

Nil Hotel

Ocena: 4/5

Włochy, Florencja

od 1 928 za osobę

Florencja - Ostatnio kupione hotele

Executive

Executive

Ocena: 3/5

Włochy, Florencja

od 1 155 za osobę

Corolle

Corolle

Ocena: 3/5

Włochy, Florencja

od 1 627 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Florencja - mapa

Poradnik turystyczny – Florencja

Wypoczynek w tym mieście, zwiedzanie zabytków, odwiedzanie tutejszych muzeów czy wyjazd do Sieny, Pizy i innych miast znajdujących się w okolicy? Warto lepiej poznać Florencję, zanim turysta wybierze się tu na wakacje.

Ile trwa lot do Florencji?

Średnio lot z Polski do Florencji, na lotnisko Peretola Amerigo Vespucci, trwa 2 godziny i 30 minut. Turyści mogą wybrać także podróż na lotnisko w Pizie.

Jaka waluta obowiązuje we Florencji?

Obowiązującą walutą jest euro.

Jakich cen można się spodziewać we Florencji?

W mieście można stołować się w hotelowej restauracji, zwłaszcza jeśli turysta ma wykupioną opcję all inclusive. Florencja pozwala oczywiście korzystać z własnego wyżywienia, ale turysta, decydujący się na taką opcję, powinien mieć świadomość, jakie ceny obowiązują w lokalnych sklepach. Wynoszą one:

 • cytryny 1 kg – 2,95 euro,
 • szynka Negroni 110 g – 4,39 euro,
 • passata pomidorowa 700 g – 1,39 euro,
 • piwo Birra Moretti 660 ml – 0,99 euro,
 • mozzarella 3 x 125 g – 2,59 euro,
 • melon zielony 1 kg – 2,58 euro,
 • oranżada San Benedetto 0,75 g – 0,65 euro,
 • ketchup Heinz 460 g – 2,49 euro.

Jaki transport wybrać w Neapolu?

W samej Florencji znajduje się dworzec autobusowy oraz kolejowy – główna stacja to Firenze Santa Maria Novelle. Można wybrać się więc pociągiem lub autobusem do okolicznych miejscowości – bliższych i dalszych, jak Mediolan czy Wenecja. Między miastami jak Piza, Siena czy Bolonia kursują pociągi regionalne. W samej Florencji można korzystać z połączeń autobusowych czy tramwajowych, ale wygodnie jest zwiedzać miasto pieszo, ponieważ odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami nie są duże. W samym centrum właściwie zamknięty został ruch samochodowy.

Co oferuje lokalna kuchnia w Neapolu?

Typowa kuchnia Florencji jest włoska, prosta, oparta na świeżych, naturalnych składnikach. Każdy region w kraju ma jednak pewne tradycyjne potrawy. We Florencji są to:

 • Trippa alla fiorentina – danie przypominające polskie flaczki,
 • Lampredotto – żołądki wołowe w bułce serwowane z ostrym sosem,
 • Schiacciata – regionalne pieczywo, przypominające foccacię,
 • Bistecca alla fiorentina – stek po florencku, smażony na grillu, krwisty i soczysty.

Florencja - pogoda, kiedy warto jechać

We Florencji panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza, że lata są tutaj suche i ciepłe, a zimą temperatury są naprawdę znośne. Najlepiej wybrać się na wczasy do Florencji w okresie od maja do września, bowiem można się wtedy spodziewać przyjemnych temperatur, idealnych na zwiedzanie i cieszenie się atrakcjami, które czekają w tym mieście.

Średnia roczna temperatura wynosi we Florencji 17 stopni Celsjusza. Najcieplej jest tutaj w sierpniu - wtedy najwyższa średnia temperatura wynosi aż 29 stopni, a najzimniej w styczniu. Można do Florencji także przyjechać w miesiącach chłodniejszych, bo wtedy nie ma tutaj zbyt wielu turystów, a nadal jest słonecznie i jasno.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 37 °C w nocy 23 °C

 • Temperatura wody 24 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Poniedziałek 39 °C w nocy 25 °C

 • Wtorek 39 °C w nocy 23 °C

 • Środa 35 °C w nocy 23 °C

 • Czwartek 34 °C w nocy 22 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 10 °C woda 14 °C

 • Luty Lut 12 °C woda 14 °C

 • Marzec Mar 16 °C woda 14 °C

 • Kwiecień Kwi 18 °C woda 15 °C

 • Maj Maj 23 °C woda 18 °C

 • Czerwiec Cze 27 °C woda 21 °C

 • Lipiec Lip 32 °C woda 24 °C

 • Sierpień Sie 31 °C woda 25 °C

 • Wrzesień Wrz 27 °C woda 23 °C

 • Październik Paź 21 °C woda 21 °C

 • Listopad Lis 15 °C woda 18 °C

 • Grudzień Gru 11 °C woda 16 °C

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Przydatne informacje