Capri - Przewodnik

Do <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/" target="_blank">Włoch </a>należy kilka mniejszych i większych wysp, spośród których wyraźnie odróżnia się <strong>wyspa Capri</strong>. Pomimo niewielkich rozmiarów, od wieków jest uznawana za turystyczny raj. Gdzie się znajduje i jakie są jej największe atrakcje, doceniane już w czasach rzymskich?

Pogoda w Capri

Dzisiaj, 4.3 13°C
Do Włoch należy kilka mniejszych i większych wysp, spośród których wyraźnie odróżnia się wyspa Capri. Pomimo niewielkich rozmiarów, od wieków jest uznawana za turystyczny raj. Gdzie się znajduje i jakie są jej największe atrakcje, doceniane już w czasach rzymskich? Niewielka wysepka
Capri ma zaledwie 10 km2 i znajduje się w Zatoce Neapolitańskiej, niedaleko półwyspu Sorrento, od którego de facto się oddzieliła. Ma górzyste ukształtowanie terenu, co sprawia, że w wielu miejscach można podziwiać urokliwe krajobrazy. Zakątek zachwyca także przepięknym wybrzeżem, z formacjami skalnymi, które chętnie uwieczniają turyści na swoich fotografiach. Już w czasach panowania cesarstwa rzymskiego, na Capri kwitła turystyka wypoczynkowa. Na wyspie chętnie wypoczywali cesarze i budowali tutaj swoje letnie rezydencje.

Największymi miejscowościami wyspy jest Capri Paese i Anacapri, połączone ze sobą górską trasą krajobrazową.  W centrum Capri znajduje się plac Piazza Umberto I (La Piazzetta). Atrakcje na Capri
Jedną z największych atrakcji naturalnych Capri są groty skalne, w tym Lazurowa grota (Grotta Azzurra), na zachodnim wybrzeżu. Do jej wnętrza wiedzie tylko droga morska. W czasie dnia we wnętrzu groty można podziwiać wspaniałą grę światła. Promienie słoneczne wpadają do jej wnętrza przez otwór wejściowy i odbijają się od błękitu morza, dlatego ma się wrażenie lazurowej poświaty. Chętnie odwiedzane przez turystów są ponadto Biała Grota oraz Koralowa Grota. Dla osób lubiących aktywny wypoczynek polecana będzie wycieczka na najwyższe wzniesienie wyspy - Monte Solaro o wysokości 596 m n.p.m. Z kolei ci, którzy preferują błogi wypoczynek, mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego na to samo wzniesienie. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na Zatokę Neapolitańską. Można stamtąd podziwiać dwie charakterystyczne dla Capri skały na wybrzeżu - Faraglioni. Co ciekawe, według mitologii i legend, skała ta ma być Sirenum Scoupoli, czyli miejscem, w którym w pradawnych czasach mieszkały syreny, których śpiew działał hipnotyzująco na żeglarzy.

Miłośnicy zabytków koniecznie powinni pozwiedzać znane wille na Capri, w tym Villę Jovis na szczycie góry Monte Tiberio - jedną z 12 willi zbudowanych na wyspie dla cesarza Tyberiusza oraz Villę San Michele, z widokiem na miasto i port Capri, a nawet Wezuwiusza.
Capri jest słynnym, ekskluzywnym kierunkiem wypoczynkowym. Ceny w hotelach i w restauracjach na wyspie są bardzo wysokie, dlatego o budżetowym pobycie raczej nie może być mowy.

Włochy na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY