• Wiza nie jest wymagana dla obywateli UE. Można przebywać do 90 dni bez wizy.
 • Możesz podróżować z dowodem osobistym lub paszportem.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 10.04.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/wlochy/idp

Abruzja

Abruzja to wspaniały włoski region, który zachwyca różnorodnością. Można tu zdobywać górskie szczyty, odpoczywać na piaszczystych plażach, czy też zwiedzać zabytkowe miejsca. Abruzja zachęca do długich kąpieli w ciepłym morzu, czy wędrówek po górach - najwyższy szczyt w tym regionie ma aż 2912 metrów n.p.m. W tej części Włoszech niewątpliwie można głęboko odpocząć, zainspirować się i spędzić tu niezapomniane wakacje we Włoszech.

Wakacje w Abruzji - co warto zobaczyć i gdzie spędzić wakacje?

Abruzja to niezwykłe miejsce, z którym wiąże się wiele opowieści i mistycznych historii. Często rejon ten nazywany jest Ziemią Świętą we Włoszech, bowiem wiele osób przyjeżdża tutaj na swoją duchową pielgrzymkę. Niektóre wioski, czy budowle sakralne zachęcają do odwiedzin właśnie ze względu na ciekawe opowieści, czy zdarzenia, które przyciągają wiernych z różnych stron świata.

Jednakże Abruzja to także piękno natury, cudowna Riwiera Adriatycka, słońce i wspaniała włoska kuchnia. Warto zobaczyć takie wioski jak Campli ze słynnym kościołem św. Pawła, w którym znajdują się Święte Schody, czy Manoppello, miasteczko znajdujące się wysoko wśród gór. Ten ostatni zakątek chowa w sobie całun przedstawiający twarz Chrystusa, który uznaje się za jego grobową chustę.

Warto wybrać się także na wakacje do Lanciano. Można tutaj długo spacerować po zabytkowych, pięknych dzielnicach, czy po placu głównym. Na rzymskim moście można zobaczyć piękną katedrę, a historia związana z tym miastem dotyczy cudu, który miał tu się wydarzyć w VII wieku, kiedy to podczas mszy wino zamieniło się w krew, a hostia w prawdziwy kawałek ludzkiego ciała.

Abruzja to także cuda natury i niezwykłe plaże. Warto przyjechać na wakacje do Teramo, prowincji, w której można poznać uroki Riwiery Adriatyckiej. Znajduje się tu aż siedem uroczych miasteczek i aż 60 kilometrów wybrzeża z magicznymi plażami. Jednym z najbardziej malowniczych zakątków jest Roseto degli Abruzzi, czyli “miejsce róż”. To ośrodek wypoczynkowy, który zachęca do odwiedzin rozbudowaną bazą noclegową, świetną kuchnią i naprawdę dobrą obsługą.

Stolicą Abruzji jest L’Aquila, która zarazem stanowi główne miasto w prowincji o tej samej nazwie. Zachwycające jest ulokowanie tego zakątka, bowiem znajduje się ono u podłoża góry Gran Sasso pomiędzy dwoma pięknymi parkami narodowymi. Miasto samo w sobie ma też wiele zabytków, a cała prowincja obejmuje w sobie najwyższe górskie szczyty należące do pasma Apeninów. Można tutaj także zobaczyć lodowiec Calderone.

W Abruzji czeka też jedno z najbardziej wiekowych miast w całych Włoszech. Mowa tu o Chieti, które jest niezwykle atrakcyjnym miejscem pod względem archeologicznym. Liczne muzea zachęcają do odwiedzin, bowiem posiadają w sobie wiele artefaktów niedostępnych nigdzie indziej.

Abruzja to także pustelnie, czyli eremi. Ich powstanie połączone było z dużą wiarą tutejszej ludności oraz ukształtowaniem terenu. Otoczenie gór sprzyja bowiem wewnętrznemu zanurzeniu się w siebie i odkrywaniu swojej duchowości. Najwięcej eremi znajdują się w tutejszych jaskiniach, w których dawniej żyły ludy starożytne. Można tu odnaleźć także samotne kapliczki.

Abruzja – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są z Abruzji?

Na wczasach w Abruzji warto urozmaicić sobie czas i wziąć udział w ciekawych wycieczkach fakultatywnych oferowanych w tym regionie przez polskie i lokalne biura podróży. Można zwiedzić m.in.:

 • San Marino – wycieczka do malowniczego zakątka Włoch, jednego z najmniejszych państw na świecie, gdzie w planie jest spacer po zabytkowych, wąskich, stromych uliczkach i podziwianie historycznej zabudowy. Z punktu widokowego Piazza della Liberte turyści mają okazję zobaczyć panoramę doliny rzeki Marecchia. Odwiedzają także Bazylikę San Marino, Pałac Rządowy i trzy średniowieczne fortece – Tre Torri, jakie górują nad miastem.
 • Loreto – wycieczka do uroczego miasteczka, celu wielu pielgrzymek wiernych. Związane jest ono z kultem maryjnym. Znajduje się tu bazylika i wiele zabytków sztuki sakralnej. Turyści odwiedzają dom Maryi, który według legendy został tu przeniesiony przez orszak złożony z aniołów z Nazaretu do Dalmacji, a później właśnie do Loreto.
 • Asyż – wycieczka do miasteczka rozsławionego przez św. Franciszka. W programie jest zwiedzanie Bazyliki św. Franciszka, gdzie w podziemiach spoczywają szczątki patrona, ale również Rzymskie Forum na Piazza del Comune, świątynia Tempio di Minerva czy zamek Rocca Maggiore.
 • Monte Cassino – wycieczka do opactwa, jakie zostało założone przez św. Benedykta. Ma malownicze położenie, ale nie należy zapominać również o dramatycznej historii tego miejsca – to właśnie tu wojska alianckie i niemieckie w czasie II wojny światowej stoczyły bitwę.
 • Rzym – wycieczka do stolicy Włoch, podczas której można zachwycić się dziesiątkami zabytków, odwiedzić Watykan i wczuć się w szczególną atmosferę tego miejsca.

Hotele w Abruzji

Położenie z dala od centrum dużych ośrodków miejskich hotelu w Abruzji zapewni ciszę i spokój. Wypocząć w takich warunkach można m.in. w obiekcie 3-gwiazdkowym Magnola Palace w Ovindoli czy też w 3-gwiazdkowym Grand Eurohotelu w Montesilvano. Bezpośrednio przy plaży położony jest 3-gwiazdkowy hotel Residence Eurohotel w Montesilvano.

Wakacje z dziećmi w Abruzji

Przy wyborze odpowiedniej oferty wczasów dla całej rodziny warto zwrócić uwagę, czy dany obiekt ma udogodnienia dla najmłodszych gości. Można znaleźć m.in. hotele, które zapewniają basen dla dzieci albo można w nich zamówić łóżeczko dla dziecka do pokoju rodziców. Niektóre z nich mają wysokie krzesełka dla pociech w pokoju albo sale zabaw i plac zabaw na dworze. Dobrym pomysłem będzie wybór hotelu położonego tuż przy plaży, ponieważ rodzicom z dziećmi łatwiej będzie do niej dotrzeć. W ofercie na wakacje 2024 do Abruzji bez trudu znajdą się hotele spełniające wymagania takich turystów.

Wczasy w Abruzji – oferta cenowa

Dojazd własny na wakacje powoduje, że można w atrakcyjnej cenie zarezerwować taki wyjazd. Najtaniej wczasy last minute w Abruzji kosztują od około 740 zł od osoby. Cena obejmuje 8-dniowy pobyt w hotelu 3-gwiazdkowym w Montesilvano bez wyżywienia w terminie październikowym. Jeśli wyjazd potrwa 4 dni, a rezerwacja będzie dotyczyła 3,5-gwiazdkowego obiektu zapewniającego 3 posiłki dziennie, to koszt wyniesie od 1000 zł od osoby.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Abruzja - Najlepiej ocenione hotele

Don Juan

Don Juan

Ocena: 4/5

Włochy, Abruzja, Giulianova Lido

Ocena 4,7 / 5

od 1 237 za osobę

Casa Del Mar

Casa Del Mar

Ocena: 3/5

Włochy, Abruzja, Roseto degli Abruzzi

od 765 za osobę

Youmami

Włochy, Abruzja, Giulianova Lido

od 1 367 za osobę

Marebello

Marebello

Ocena: 3/5

Włochy, Abruzja, Tortoreto Lido

od 1 135 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Santo Stefano di Sessanio

Santo Stefano di Sessanio

Santo Stefano di Sessanio znajduje się w regionie Abruzzo we Włoszech.

Jest to średniowieczne miasteczko i wzgórze położone w Parku Narodowym Gran Sasso e Monti della Laga, w najwyższym regionie Apeninów. Do niedawna miasteczko zamieszkiwało tylko 70 mieszkańców, ale w ostatnich latach wiele domów zostało odnowionych i obecnie jest tu około 124 mieszkańców. W miasteczku znajduje się kilka butików, galerii, restauracji i starych kamiennych budynków.

Miasta / Place / Ulice
Costa dei Trabocchi

Costa dei Trabocchi

Costa dei Trabocchi to wybrzeże nad Morzem Adriatyckim w prowincji Chiati. Jest to odcinek wybrzeża znany w całych Włoszech ze swojego naturalnego piękna i różnorodności. Odcinek wybrzeża ma około 6 km długości, który przebiega również przez doliny i wzgórza. W pobliżu znajdują się kempingi i starożytne lasy. Wychodząc na wybrzeże Adriatyku, można zobaczyć stacje wydobycia metanu na morzu. W 2012 roku powstał film dokumentalny o tym miejscu (autorstwa reżyserki Anny Cavasinni).

Natura Architektura
Gran Sasso

Gran Sasso

Gran Sasso znajduje się w regionie Abruzzo we Włoszech.

Jest to wapienny masyw górski położony w Apeninach Abruzzo. Gran Sasso posiada szczyt, Corno Grande, który o wysokości 2914 m n.p.m. jest najwyższą górą w Apeninach. Gran Sasso i góry Monti della Laga tworzą razem Park Narodowy Gran Sasso i Monti della Laga, który funkcjonuje od 1991 roku i obejmuje obszar 1412 km2.

Góry Trekking
Lago di Scanno

Lago di Scanno

Lago di Scanno znajduje się w regionie Abruzzo we Włoszech.

Jest to jezioro położone w prowincji L'Aquila, na północ od Parco Nazionale d'Abruzzo. Na południowym brzegu jeziora znajduje się miasto Scanno, a na północnym brzegu Villalago.

Jeziora

Abruzja - Najczęściej kupowane hotele

Don Juan

Don Juan

Ocena: 4/5

Włochy, Abruzja, Giulianova Lido

Ocena 4,7 / 5

od 1 237 za osobę

Casa Del Mar

Casa Del Mar

Ocena: 3/5

Włochy, Abruzja, Roseto degli Abruzzi

od 765 za osobę

Youmami

Włochy, Abruzja, Giulianova Lido

od 1 367 za osobę

Marebello

Marebello

Ocena: 3/5

Włochy, Abruzja, Tortoreto Lido

od 1 135 za osobę

Abruzja – hotele z najlepszymi opiniami

Katarzyna S.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 20.7. - 26.7.2022 Oceniono: Lipiec 2022

Don Juan Ocena: 4/5 Włochy, Abruzja

Hotel przyjemny, w bardzo dobrej lokalizacji ,zapewnia wiele atrakcji,pracownicy uprzejmi i pomocni.

Hotel przyjemny, w bardzo dobrej lokalizacji ,zapewnia wiele atrakcji,pracownicy uprzejmi i pomocni.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Pokoj z klimatyzacja, z widokiem na plaze i morze. Bardzo duży,łóżka duze,wygodne, wszystko co potrzebne zapewnione.

Wyżywienie
Bardzo dobre. Lokalna kuchnia. Kolacje bardzo eleganckie, wino i woda w cenie. Sniadania bardzo dobre, ale codziennie to samo.

Obsługa w hotelu
Bardzo dobre

Plaża
Czysta,szeroka,prywatne leżaki, ale tylko dwa na cztery osoby.

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Zuzana V.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Opinia utworzona 3 lub więcej lat temu 

Casa Del Mar Ocena: 3/5 Włochy, Abruzja

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Abruzja – Hotele z opiniami

Abruzja - Ostatnio kupione hotele

Don Juan

Don Juan

Ocena: 4/5

Włochy, Abruzja, Giulianova Lido

Ocena 4,7 / 5

od 1 237 za osobę

Casa Del Mar

Casa Del Mar

Ocena: 3/5

Włochy, Abruzja, Roseto degli Abruzzi

od 765 za osobę

Camping Stork

Camping Stork

Ocena: 4/5

Włochy, Abruzja, Roseto degli Abruzzi

od 346 za osobę

Mediterraneo

Mediterraneo

Ocena: 3/5

Włochy, Abruzja, Martinsicuro

od 737 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny – Abruzja

Kiedy miejscem wypoczynku wakacyjnego turysty ma być ten region, warto, by wiedział więcej o tym kierunku. Pomocny w jego odkrywaniu okazać się może nasz mini przewodnik po Abruzji.

Ile trwa lot do Abruzji?

W Abruzji znajduje się międzynarodowy port lotniczy Abruzzo, położony w odległości około 4 km od centrum Pescary. Lot z polskich lotnisk trwa około 1 godzinę i 40 minut.

Jaka waluta obowiązuje w Abruzji?

Obowiązującą walutą jest euro.

Jakich cen można się spodziewać w Abruzji?

Przy wyjeździe organizowanym przez biuro podróży turysta może mieć zapewnione wyżywienie, również w formule all inclusive w Abruzji. Jeśli jest inaczej, będzie zainteresowany cenami w lokalnych sklepach. Orientacyjnie wynoszą one:

 • mleko 1 l – 1,00 euro,
 • ciastka zbożowe 900 g – 2,00 euro,
 • mortadela 100 g – 1,00 euro,
 • jogurt owocowy 500 g – 1,00 euro,
 • chleb tostowy 400 g – 1,00 euro,
 • winogrono zielone 750 g – 1,99 euro,
 • woda mineralna 12 x 500 ml – 2,00 euro,
 • ziemniaki 1 kg – 1,00 euro,
 • płatki śniadaniowe czekoladowe 600 g – 2,99 euro,
 • Pringles 2 x 175 g – 3,00 euro,
 • jabłka 1 kg – 1,49 euro.

Jaki transport wybrać w Abruzji?

W regionie można wygodnie podróżować z wykorzystaniem połączeń autobusowych i kolejowych. Abruzja połączona jest z innymi częściami Włoch dzięki gęstej sieci połączeń. Są tu dwie główne linie kolejowe – pierwsza to linia kolejowa Adriatyku, a druga w kierunku Rzymu. Można również wynająć auto – np. za wynajem Renault Twingo lub podobnego samochodu trzeba zapłacić od około 80 euro za dobę.

Co oferuje lokalna kuchnia w Abruzji?

Istnieje wiele lokalnych produktów, których warto choć raz spróbować, a wakacje w tym regionie Włoch mogą być ku temu znakomitą okazją. Dla smakoszy mocniejszych trunków polecany jest słynny likier Centerbe produkowany ze 100 ziół. Natomiast do typowych potraw regionu zaliczyć należy:

 • Abbacchi – jagnięcina, często serwowana w kawałkach po obtoczeniu w mące i usmażeniu, z jajkiem, pieprzem i cytryną oraz gałką muszkatołową,
 • Makaron alla chitarra – makaron podawany z sosem mięsnym,
 • Torcinelli – kiełbaski z miękkich podrobów jagnięcych, przyprawiane pietruszką, pieprzem, czosnkiem i cytryną,
 • Arrosticini – szaszłyk z mięsa baraniego lub jagnięcego.

Pogoda w Abruzji i najlepszy czas na wczasy

Na przyjemną pogodę i wysokie temperatury można liczyć w Abruzji już od czerwca aż do września. Najbardziej upalnie jest oczywiście latem. Najwyższe temperatury panują tutaj w lipcu, średnia wynosi 25 stopni Celsjusza, a najchłodniej jest w styczniu. Wtedy temperatura spada nawet do 2 stopni w nocy.

Planując jedynie zwiedzanie i delektowanie się tutejszą kuchnią, tak naprawdę do Abruzji można przyjechać o każdej porze roku, dzięki ofertom m.in. biura podróży Rainbow. Ogrom zabytków, restauracji i kawiarni bowiem sprawia, że można się tutaj głęboko się zrelaksować i zainspirować niezależnie od pogody, czy warunków atmosferycznych.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Przydatne informacje