Gospodarka Włoch

Włochy są krajem <strong>wysokorozwiniętym</strong> i uznawane są za jedną z europejskich potęg gospodarczych. Pod względem gospodarczym kraj można podzielić na dwie części: <strong>północną</strong> - bardziej rozwiniętą, z dużymi ośrodkami miejskimi oraz <strong>południową</strong> - gdzie dominuje rolnictwo. <h2>Północne Włochy</h2> Włochy północne są jednym z najlepiej rozwiniętych regionów <strong>przemysłowych świata</strong> i są jednym z najważniejszych producentów maszyn, samochodów i elektroniki. W tej części kraju mieści się też <strong>"trójkąt przemysłowy"</strong>: Mediolan, Turyn, Genua. W starych miastach rozwinęły się ważne gałęzie przemysłu: samochodowy, jak koncerny <strong>Fiata</strong> i <strong>Alfa Romeo</strong> w Turynie, Ferrari w Maranello czy elektroniczny, maszynowy oraz włókienniczy (Biella, Como).

Pogoda we Włoszech

Dzisiaj, 29.3 21°C
Włochy są krajem wysokorozwiniętym i uznawane są za jedną z europejskich potęg gospodarczych. Pod względem gospodarczym kraj można podzielić na dwie części: północną - bardziej rozwiniętą, z dużymi ośrodkami miejskimi oraz południową - gdzie dominuje rolnictwo.

Północne Włochy

Włochy północne są jednym z najlepiej rozwiniętych regionów przemysłowych świata i są jednym z najważniejszych producentów maszyn, samochodów i elektroniki. W tej części kraju mieści się też "trójkąt przemysłowy": Mediolan, Turyn, Genua. W starych miastach rozwinęły się ważne gałęzie przemysłu: samochodowy, jak koncerny Fiata i Alfa Romeo w Turynie, Ferrari w Maranello czy elektroniczny, maszynowy oraz włókienniczy (Biella, Como). W tej części znajdują się również znane ośrodki nauki. Słynne uniwersytety są się m.in. w Bolonii, Florencji i Padwie. Włochy są państwem, mają największą liczbę studentów spośród krajów Unii Europejskiej. Ten region kraju będzie idealnym kierunkiem, dla tych, którzy chcieliby podczas wakacji we Włoszech poczuć atmosferę dużych miejskich metropolii takich jak Rzym czy Mediolan. Życie tętni tu niemal całą dobę, mieszczą się tu także najmodniejsze restauracje, sklepy czy dyskoteki, gdzie można spotkać celebrytów z całego świata.

Południe Włoch

Południe, zaczynające się między Rzymem a Neapolem stanowi jeden ze słabszych ekonomicznie obszarów w Europie Zachodniej. Stopa bezrobocia jest dwa razy większa niż na północy i wynosi około 20%. Ta słabość ekonomiczna jest wynikiem zaszłości historycznych, ale także zaniedbań rządu i dążenia do uprzemysłowienia jedynie północy.

Południe miało pozostać źródłem siły roboczej. Wielu mieszkańców tej części kraju wyjechało na północ za pracą i by uciec od bezrobocia i gorszych, niż na północy warunków bytowych. Z czasem jednak i tutaj zaczęły powstawać większe zakłady przemysłowe, takie jak np. zakład przemysłu petrochemicznego w Syrakuzach.

Południowe Włochy czerpią także zyski z turystyki. Słynne włoskie wyspy są co roku odwiedzane przez tysiące turystów z całego świata, dzięki czemu region wyszedł z kryzysu i stale się rozwija. Domeną południa jest także rolnictwo, choć użytki rolne zajmują ponad połowę powierzchni całego kraju. Uprawia się tu słynne na cały świat winorośle, służące do produkcji wina, a także typowe dla kuchni włoskiej oliwki, karczochy, migdały oraz cytrusy, mango, papaje, kiwi czy owoce goji.

We Włoszech rozwinięte jest także rybołówstwo morskie, z dominującymi połowami sardynek, makreli, tuńczyka, małży oraz krewetek. Główne porty morskie to: Bari, Rimini, Ankona, Neapol i Messyna.
 
 

Włochy na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY