Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Sardynia, Capri, Elba – włoskie wyspy na wakacje

Słońce, atmosfera relaksu, przyjemności i powolnego smakowania życia? To wszystko czeka na malowniczych włoskich wyspach, takich jak Sardynia, Capri i Elba, które idealnie nadają się na wymarzone, leniwe wakacje we Włoszech. To, co zachwyca w tych miejscach to niewątpliwie niezwykłe krajobrazy, złote, piaszczyste plaże oraz błękitna, ciepła woda. Poza tym na każdej z wysp będzie można pozwiedzać, dowiedzieć się więcej o lokalnym życiu, skosztować tutejszej kuchni, czy też aktywnie spędzić czas.

Cudowne wybrzeże Sardynii na wakacje

Cudowne wybrzeże Sardynii na wakacje

Bajkowa Sardynia na magiczne wakacje

Sardynia to przepiękna wyspa ulokowana na Morzu Śródziemnym, w samym jego centrum. Można ją odnaleźć pomiędzy Afryką i Europą. Na odwiedzających czeka tutaj wiele atrakcji. Plaże Sardynii są pełne złotego piasku, urokliwych zatoczek oraz wielkich, poszarpanych skał. Co ciekawe znajduje się tutaj ponad 700 budowli megalitycznych stworzony w kształcie stożka - nuragów, które stanowią niezwykle interesujące zagadnienie dla świata nauki. Zostały one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1997 roku.

Sardynia to wyspa, na której można głęboko odpocząć, o czym świadczy chociażby fakt, że tutejsi stulatkowie nie tylko mają się dobrze, lecz są aktywni i w naprawdę świetnej kondycji. Czego warto doświadczyć w tym miejscu na ziemi? Spróbować lokalnych produktów, poznać kulturę i zwyczaje, a także zobaczyć tutejsze magiczne miejsca.

Jednym z nich jest Park Narodowy Archipelagu La Maddalena, w którym można zanurzyć się w krystalicznie czystych wodach oraz tajemniczy okrąg z kamiennych wież - Nuragi z Barumini. Na odwiedzających czeka także stolica Sardynii - Cagliari, dokładnie w jej południowej części. Jest ona ulokowana na siedmiu wzgórzach (podobnie jak Rzym), a jej najstarsza dzielnica - Castello zachwyca malowniczymi uliczkami. Miasto warto zobaczyć z góry, na co pozwalają widoki z jednej z dwóch wież - Torre di San Pancrazio oraz Torre dell’Elefante.

Niezwykła na Sardynii jest także Olbia. Bliskość do Szmaragdowego Wybrzeża oraz do zarówno północnej, jak i wschodniej części wyspy sprawia, że z tego miejsca można wyruszać na wyprawy pozwalające zobaczyć naprawdę wiele skarbów. Tutaj także znajduje się lotnisko oraz port, do którego wpływają promy z kontynentalnych Włoch.

Bardzo popularnym miejscem na wyspie są także Groty Neptuna - jaskinie, które znajdują się niedaleko Alghero. Można tutaj dotrzeć schodami oraz przypłynąć łodzią. A potem na wytrwałych czeka już tylko niezwykły widok - skały oraz morze. Coś czego nie sposób zapomnieć.

Capri i Elba - syreni śpiew i wspaniałe widoki

Kolejną włoską wyspą, na którą na pewno warto zwrócić uwagę przy wybieraniu odpowiedniego kierunku na wymarzone wakacje jest Capri. To wyspa kwiatów, niezwykłych widoków oraz syren. Na turystów czeka tutaj chociażby Błękitna Grota, do której można dojść z Anacapri. Miejsce to położone jest na szczycie wzgórza, kusi spokojem i mniejszymi cenami niż miejscowość o tej samej nazwie, co wyspa - Capri. Anacapri to urokliwe alejki, kościół San Michele Arcangelo, a także latarnia morska - Faro. To tylko kilka z dostępnych tutaj atrakcji.

Będąc na Capri warto także wejść na najwyższy szczyt wyspy, czyli górę Solaro, która ma 589 m n.p.m. Można tutaj dotrzeć spacerem lub też wybierając się na szczyt wyciągiem krzesełkowym. Widoki są naprawdę wspaniałe. W czasie bezchmurnego nieba można tutaj zobaczyć półwysep Sorrento, wyspy Galli, Wybrzeże Amalfitańskie, Zatokę Neapolitańską, a czasem nawet Kalabrię. Warto się wybrać również na jedną z urokliwych plaż na Capri, by głęboko odpocząć i zrelaksować się wśród szumu fal i słońca.

Elba natomiast to toskańska perełka. To trzecia co do wielkości wyspa Włoch, która posiada aż 147 kilometrów przepięknych plaż, wiele muzeów, 15 fortec, a także stanowiska archeologiczne. Pachnie tutaj ziołami i morską pianą. To idealne miejsce, by nurkować, czy też wędrować po górach.

Jednym z najstarszych miasteczek na wyspie jest Marciana, która znajduje się na zboczu góry Capanne. Na turystów czekają tutaj niezapomniane widoki, nieduże kapliczki i kościoły. Poza tym można tu zrelaksować się na jednej z urokliwych plaż, a także spacerując i podziwiając to jak ulokowane są domy, czy jak uliczki pną się stopniowo w górę.

W środkowej części wyspy natomiast czeka stolica Elby - Portoferraio. Otaczają ją ogromne mury obronne, które miały chronić przed piratami. Będąc w tym miejscu warto zajrzeć do muzeum Napoleona, a właściwie zwiedzić całą rezydencję - Villa dei Milini, w której owe muzeum się znajduje. Można tu wejść do Sali Paziów, Sali Balowej, czy Oficerskiej. Tutejszy ogród zachwyca, podobnie jak kolekcja 1500 tomów książek, które należały niegdyś do cesarza. Warto również wybrać się do Fortu Stella, z którego rozciąga się niezapomniany widok na miasto i na morze.

Kiedy najlepiej wybrać się na jedną z włoskich wysp?

Na Sardynię najlepiej wybrać się od maja do października, bowiem wtedy można liczyć na to, że nie będzie zbyt wiele opadów, a w zamian będzie można cieszyć się piękną pogodą i przyjemnymi temperaturami. Największego gorąca można się tu spodziewać w lipcu - średnia temperatura to 30 stopni Celsjusza. Podobnie jest na Capri, z tym że tutaj w sierpniu można spodziewać się największych upałów - około 27 stopni. Na Elbę natomiast można wybierać się już od marca, a dobra pogoda utrzymuje się aż do listopada. W czerwcu czeka tutaj aż 33 stopni Celsjusza, a najzimniejszym miesiącem jest styczeń.

Hotele Sardynii są zarówno bardzo luksusowe, jak i kameralne i urocze. Podobnie jest jeśli chodzi o hotele Capri. Niewątpliwie na każdej z wysp będzie można odnaleźć coś dla siebie. Hotele Eleby także potrafią zachwycić i zapewniają wszystkie udogodnienia. Co wybrać? Najlepiej odwiedzić każdą z wysp!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.