Geografia Włoch

Północną granicę Włoch stanowią <strong>Alpy</strong>. Ich najwyższy szczyt - Mont Blanc (4807 m n.p.m.), zwany po włosku <strong>Monte Bianco</strong>, leży na granicy z Francją, w Alpach Zachodnich i jest zarazem najwyższym punktem Włoch.

Pogoda we Włoszech

Dzisiaj, 12.12 17°C
Północną granicę Włoch stanowią Alpy. Ich najwyższy szczyt - Mont Blanc (4807 m n.p.m.), zwany po włosku Monte Bianco, leży na granicy z Francją, w Alpach Zachodnich i jest zarazem najwyższym punktem Włoch. Do łańcucha alpejskiego na obszarze Włoch należą także masywy Alp Retyckich z licznymi lodowcami, oraz ciągnące się na południe od nich wapienne Alpy Bergamskie. Niezwykle śmiałe, ostre kształty to cecha Dolomitów, popularnego rejonu wspinaczkowego i narciarskiego.

Na południe od łańcucha Alp rozciąga się natomiast rozległa równina, zwana Niziną Padańską. Żyzne równiny są gęsto zaludnione. Znajdują się tu największe z miast: Mediolan, Bolonia i Parma.
Urbis

Urbis

Cena za 1 osobę:
1 013 zł
Połowę powierzchni Włoch zajmuje Półwysep Apeniński, o charakterystycznym kształcie buta. Osią półwyspu jest pasmo Apeninów. Ciągnie się ono na długości 1350 km - od przełęczy Cadibona na północy po Cieśninę Messyńską na południu.

Najwyższym szczytem jest Corno Grande (2914 m n.p.m.) w masywie Gran Sasso. W zachodnim paśmie Apeninów wiele wierzchołków ma pochodzenie wulkaniczne. Leży w nim słynny Wezuwiusz, którego erupcja w 79 r. n.e. zniszczyła Pompeje. Ostatni wybuch miał miejsce w 1944 r.

Włoskie są także dwie największe wyspy Morza Śródziemnego. Sycylia z czynnym wulkanem Etną, oddzielona jest od kontynentu Cieśniną Mesyńską. Sardynia leży za Morzem Tyrreńskim. Do Włoch należy też wiele małych wysp zgrupowanych w niewielkie archipelagi. Jednymi z bardziej interesujących są wulkaniczne Wyspy Liparyjskie z czynnymi wulkanami Stromboli i Vulcano.

Półwysep Apeniński wraz z wyspami należy do obszarów wykazujących aktywność sejsmiczną. Jedno z groźniejszych trzęsień ziemi XX wieku wystąpiło w 1908 Sycylii, a ostatnie w 1998 nawiedziło Umbrię, niszcząc bazylikę w Asyżu.

Włochy leżą w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Lata są tu upalne i suche. Średnia temperatura lipca na południu kraju przekracza 25°C. Szczególnie dużo ciepłego powietrza przynosi wiejący znad Sahary południowy wiatr sirocco. Zimy są wilgotne, ale łagodne. Średnie temperatury stycznia wahają się od 13°C na południu do 3°C na północnym wschodzie.

Klimat wykazuje zróżnicowanie po obydwu stronach Apeninów. Wschodnie stoki są znacznie bardziej suche niż zachodnie.

Rzeki w północnej części kraju tworzą dosyć gęstą sieć. Wiele z nich płynie z lodowców alpejskich bądź z północnych Apeninów. Zasilają w większości największą rzekę Włoch - Pad, o długości 652 km. Jego wody stanowią duże zagrożenie powodziowe, ale też dobrodziejstwo. Rzeka od wielu wieków jest w przeważającej części żeglowna i stanowi ważny szlak komunikacyjny.

Drugą rzeką Włoch pod względem długości jest uchodząca wprost do Adriatyku Adyga. Jej źródła również znajdują się w Alpach. Na półwyspie Apenińskim i wyspach rzeki są krótkie i mało zasobne w wodę, szczególnie podczas upalnego lata. Trzecią rzeką Włoch jest Tyber - rzeka przepływająca przez Rzym.

Jezior we Włoszech jest niewiele. Jest tu jednak kilka znacznych jezior alpejskich powstałych w dolinach po wycofaniu się z nich lodowców. Największe - Garda jest trzykrotnie większe od jez. Śniardwy. Inne znane to Como i Magiore.

Kilka mniejszych naturalnych akwenów znajduje się na półwyspie. Do ciekawszych należy Bolsena, wypełniające dawny krater.
Soggiorno Blu

Soggiorno Blu

Cena za 1 osobę:
1 057 zł
Włochy to najbardziej wulkaniczny kraj w Europie a tutejsze czynne wulkany są niewątpliwie jedną z największych atrakcji przyrodniczych.

Na Półwyspie Apenińskim krzaczasta makkia dawno zastąpiła pierwotne lasy. Najmniej naruszona przyroda zachowała się w Alpach i chroniona jest w parkach narodowych m.in. Gran Paradiso i Stelvio. Spotkać w nich można do dziś koziorożce i kozice.

Okazje Last Minute: Włochy

La Luna Romana

La Luna Romana
6 dni 18.01 - 24.01 inne terminy Warszawa - Modlin RO - Bez wyżywienia YobbooX
2 141 zł / 2 os.
1 071 zł / 1 os.

Lazzari

Lazzari
6 dni 18.01 - 24.01 inne terminy Warszawa - Modlin BB - Śniadania YobbooX
2 174 zł / 2 os.
1 087 zł / 1 os.

Baltic (Rzym)

Baltic (Rzym)
6 dni 18.01 - 24.01 inne terminy Warszawa - Modlin BB - Śniadania YobbooX
2 200 zł / 2 os.
1 100 zł / 1 os.

Włochy na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY