• Wiza nie jest wymagana dla obywateli UE. Można przebywać do 90 dni bez wizy.
 • Możesz podróżować z dowodem osobistym lub paszportem.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 10.04.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/wlochy/idp

Rzym

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – to powiedzenie nie traci na aktualności przez kolejne stulecia. Zachwycające zabytki, możliwość przeniesienia się w czasie w trakcie spacerów po wąskich uliczkach miasta czy chwila skupienia w Watykanie – to wszystko i wiele więcej oferuje turystom Wieczne Miasto. Co warto zobaczyć w Rzymie i w okolicy?

Atrakcje w Rzymie na wakacje

Właściwie całe miasto obfituje w atrakcje dla turystów – począwszy od wizytówkowych zabytków, jak Koloseum, Forum Romanum czy Panteon, po liczne urokliwe kościółki i odbywające się tu wydarzenia sezonowe. Rzym nie bez powodu jest nazywany Wiecznym Miastem albo stolicą świata. Od wieków stanowi centrum cywilizacji Imperium Rzymskiego. Był świadkiem wielu ważnych dla całej Europy, jeśli nie całego świata, wydarzeń. To metropolia, która ma znaczenie globalne.

W Rzymie znajduje się jedno z najmniejszych państw na świecie – Watykan, które oferuje turystom wiele atrakcji, na czele z Bazyliką św. Piotra czy Muzeami Watykańskimi.

W samym mieście, którego historia sięga jeszcze epoki żelaza, można dać się ponieść duchowi historii i zwiedzać kolejne dzielnice, odkrywając jego wielowiekowe zabytki. Warto zobaczyć najstarsze części miasta, jak Pola Marsowe, Forum Boarium, wspominane Forum Romanum czy Via Appia. Imponującym zabytkiem i zachwycającą atrakcją Rzymu jest Plac Wenecki z marmurowym Ołtarzem Ojczyzny, który upamiętnia króla Wiktora Emanuela II. Odegrał on ważną rolę w procesie zjednoczenia Włoch.

Przybywający do miasta turyści chętnie odwiedzają rzymskie place, na których często można zobaczyć fontanny. Wśród nich największą sławą cieszy się Fontanna di Trevi czy Fontanna Czterech Rzek na placu Navona. Ważną budowlą sakralną, która znajduje się w stolicy Włoch i sąsiaduje z Watykanem, jest Zamek Świętego Anioła.

Do najsłynniejszych zabytków Rzymu zalicza się również posąg Marka Aureliusza na Piazza del Campidoglio czy rzeźba słynnej wilczycy, która według legendy wykarmiła założycieli miasta – Remusa i Romulusa. Warto wybrać się na Campo de Fiori czy Piazza di Spagna.

Rzym – atrakcje dla dzieci

Atrakcje właśnie dla najmłodszych skutecznie pozwalają urozmaicić wypoczynek w Wiecznym Mieście. Pociechy mogą być zaciekawione imponującymi zabytkami, Koloseum czy Forum Romanum. Można wybrać się z nimi do Ogrodów Watykańskich i połączyć wypoczynek w cieniu drzew ze zwiedzaniem Muzeów Watykańskich. Atrakcją dla dzieci jest Muzeo Explora, odpowiednie zarówno dla maluchów, jak i dla starszych pociech. Natomiast w Ogrodach Willi Borghese znajduje się zoo – Bioparco di Roma.

Rzym – atrakcje nieoczywiste

Podczas wakacji warto zboczyć nieco z utartych szlaków i zgubić się w Wiecznym Mieście, by lepiej chłonąć jego atmosferę. Znajduje się w nim wiele szczególnych atrakcji, jak np. cmentarz protestancki na obrzeżach, w pobliżu kolejnego niecodziennego zabytku - Piramidy Gajusza Cestiusza. Interesująco prezentuje się też dzielnica Coppede, znajdująca się poza rzymską starówką. Ulice tej dzielnicy zdobią rezydencje w bajkowym stylu architektonicznym. W centrum kompleksu mieszkalnego jest Piazza Mincio z Fontanną Żab.

W Rzymie znajduje się ponad 900 kościołów, wśród których na uwagę szczególnie zasługuje kościółek nieopodal Fontanny di Trevi – Cappella della Madonna dell’Archetto. Wyróżnia się on tym, że jest najmniejszy w Rzymie.

Jednym z najwspanialszych punktów widokowych jest taras na Awentynie – Parco Savello, czyli ogród pomarańczowy.

Okolice Rzymu – atrakcje

W okolicy Wiecznego Miasta znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Między innymi to ruiny rzymskiego miasta Ostia Antica, czyli jeden z najlepiej zachowanych obok Pompejów rezerwat archeologiczny we Włoszech. Prócz tego wymienić trzeba takie atrakcje jak ogrody Tivoli ze wszystkimi zabudowaniami czy jeziora Albano, Nemi, a nawet pobliskie Rzymowi wulkany.

Weekend w Rzymie

Nawet podczas krótkiej wycieczki po mieście można wiele zobaczyć. Wśród czołowych zabytków, które powinny znaleźć się na trasie zwiedzania, wymienić można przede wszystkim symbol – Koloseum, nazywane również Amfiteatrem Flawiuszów, zbudowane w 70 roku naszej ery z rozkazu Wespazjana.

Najstarszą rzymską świątynią, którą wybudowano jeszcze za czasów cesarstwa, jest Panteon z charakterystycznym otworem w dachu. Koniecznie trzeba wybrać się do Fontanny di Trevi, na Schody Hiszpańskie czy zobaczyć Watykan – wraz z Bazyliką św. Piotra, Kaplicą Sykstyńską czy Grotami Watykańskimi.

Rzym – plaże

Rzym znajduje się w odległości zaledwie 20 km od wybrzeża, gdzie można dotrzeć kolejką lub autobusem miejskim. Dzielnica Ostia leży nad morzem i można tu odpoczywać na ogólnodostępnych plażach. Jedną z najbardziej znanych jest piaszczysta Capocotta w Castel Porziano/Pratica di Mare. Oprócz tego wśród rekomendowanych miejsc do wypoczywania tuż obok Rzymu wymienia się Anzio, Sabaudię i Sperlongę.

Rzym – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są z Rzymu?

Miasto oferuje tak wiele atrakcji turystycznych, że można spędzić tu całe wakacje i odczuwać niedosyt, że na coś nie wystarczyło czasu. Jednak z Rzymu i w samej stolicy można wybrać się na wycieczki fakultatywne, organizowane przez polskie i lokalne biura podróży. Wśród nich:

 • Spacer z przewodnikiem po Rzymie – wykwalifikowany przewodnik oprowadza kameralną grupę turystów, docierając także do tych mniej znanych, często niewymienianych w przewodnikach zabytków.
 • Wycieczka do Watykanu – siedziby głowy kościoła – papieża. Z przewodnikiem można wybrać się na zwiedzanie Watykanu wraz z Bazyliką św. Piotra, Muzeami Watykańskimi, ogrodami czy Grotami.
 • Villa Tivoli – wycieczka poza Rzym, do Tivoli, niedaleko Rezerwatu Monte Catillo. To urokliwe stare miasteczko wiele oferuje turystom. Podczas wycieczki można zobaczyć m.in. wpisane na listę UNESCO Villę Hadriana czy Villę D’Este.

Hotele w Rzymie


W zależności od preferencji turysty można wybrać odpowiedni obiekt – zapewniający określony standard usług i lokalizację. W niewielkiej odległości od centrum miasta znajduje się luksusowy, pięciogwiazdkowy Gran Melia Rome. Nieco bliżej centrum Rzymu jest trzygwiazdkowy hotel Anfiteatro Flavio czy wybudowany w 1800 roku czterogwiazdkowy Genova, położony zaledwie 200 m od najważniejszych zabytków.

Wakacje z dziećmi w Rzymie

Miasto oferuje atrakcje dla każdego, także dla rodzin z dziećmi. Podobnie jest z hotelami w Rzymie, które w wielu przypadkach okazują się przyjazne dla najmłodszych. Na obrzeżach miasta są obiekty z brodzikami czy z placami zabaw, które umilą czas dzieciom po zwiedzaniu Rzymu. Przy wczesnych rezerwacjach – first minute w Rzymie – mamy największy wybór takich miejsc noclegowych.

Wczasy w Rzymie – oferta cenowa

Ile trzeba wydać na pobyt? Na przykład za 3-dniowy w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniem na koniec października należy zapłacić od 870 zł od osoby. W cenie jest już bilet lotniczy. Przy pobycie 6-dniowym w obiekcie pięciogwiazdkowym zapewniającym śniadanie, ale z dojazdem własnym, należy przygotować się na cenę od 1020 zł od osoby, a wyjazd odbędzie się w listopadzie. Warto zwrócić uwagę na wyjazdy last minute do Rzymu, czyli na ostatnią chwilę. Taka spontaniczna wycieczka może mieć bardzo atrakcyjną cenę.

Czemu Rzym

miejsce zatłoczone zakupy pomniki bez plaży odpowiedni dla par podróżowanie samochodem

Rzym - Najlepiej ocenione hotele

San Marco

San Marco

Ocena: 3/5

Włochy, Rzym, Rzym

Ocena 4,4 / 5

od 807 za osobę

Rome Garden

Rome Garden

Ocena: 3/5

Włochy, Rzym, Rzym

Ocena 4,4 / 5

od 951 za osobę

Osimar

Osimar

Ocena: 3/5

Włochy, Rzym, Rzym

Ocena 4,0 / 5

od 907 za osobę

Artis

Artis

Ocena: 4/5

Włochy, Rzym, Rzym

Ocena 3,0 / 5

od 915 za osobę

Oriente

Oriente

Ocena: 2/5

Włochy, Rzym, Rzym

Ocena 2,1 / 5

od 967 za osobę

Zdjęcia z regionu

Rzym - Najczęściej kupowane hotele

Andreotti

Andreotti

Ocena: 3/5

Włochy, Rzym, Rzym

od 962 za osobę

San Marco

San Marco

Ocena: 3/5

Włochy, Rzym, Rzym

Ocena 4,4 / 5

od 946 za osobę

Rome Garden

Rome Garden

Ocena: 3/5

Włochy, Rzym, Rzym

Ocena 4,4 / 5

od 1 031 za osobę

Osimar

Osimar

Ocena: 3/5

Włochy, Rzym, Rzym

Ocena 4,0 / 5

od 907 za osobę

Rzym – hotele z najlepszymi opiniami

Klient chciał pozostać anonimowy

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.hu) Data pobytu 14.3. - 17.3.2024 Oceniono: Marzec 2024

San Marco Ocena: 3/5 Włochy, Rzym

.

.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
.

Wyżywienie
.

Obsługa w hotelu
.

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Milena A.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 8.2. - 12.2.2024 Oceniono: Luty 2024

Best Western Globus Ocena: 3/5 Włochy, Rzym

Hotel położony blisko centrum, okolica ładna i czysta

Hotel położony blisko centrum, okolica ładna i czysta

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Mieliśmy pokój z balkonem, więc było super. Jedynym minusem był prysznic, który był wąski

Wyżywienie
Codziennie to samo śniadanie.Nie mieliśmy dużego wyboru na kolację, którą tam raz jedliśmy, ale było dobrze.

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Rzym – Hotele z opiniami

Rzym - Ostatnio kupione hotele

Madison

Madison

Ocena: 3/5

Włochy, Rzym, Rzym

od 885 za osobę

Colony

Colony

Ocena: 3/5

Włochy, Rzym, Rzym

od 691 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Rzym - mapa

Poradnik turystyczny – Rzym

Miasto i jego okolice oferują turystom wiele atrakcji, z których każda może mieć nieco inny charakter. Warto je poznać jeszcze przed przyjazdem, co umożliwi nasz przewodnik po Rzymie.

Ile trwa lot do Rzymu?

Rzym zapewnia 2 lotniska – jedno znajduje się bliżej centrum: Ciampino, a nieco dalej jest port lotniczy Fiumicino. Lot z Polski trwa około 2 godziny i 15 minut.

Jaka waluta obowiązuje w Rzymie?

Obowiązującą walutą jest euro.

Jakich cen można się spodziewać w Rzymie?

O ile turysta nie rezerwuje hotelu all inclusive w Rzymie, o tyle może chcieć wiedzieć, z jakimi kosztami wyżywienia trzeba się liczyć. Orientacyjne ceny są następujące:

 • ogórek zielony 1 kg – 1,49 euro,
 • mrożona herbata Estathe 1 l – 1,49 euro,
 • piwo Birra Moretti Ricetta Originale 660 ml – 0,99 euro,
 • woda mineralna 6 x 1,5 l – 2,29 euro,
 • melon żółty 1 kg – 1,99 euro,
 • passata pomidorowa 700 g – 0,85 euro,
 • szynka 110 g – 1,99 euro,
 • Coca-Cola Zero 1,35 l – 1,55 euro,
 • pomarańcze 1 kg – 1,68 euro.

Jaki transport wybrać w Rzymie?

Możliwości jest wiele – tramwaje, autobusy i wygodne metro, docierające do kluczowych dzielnic. Na dalszych trasach najlepiej wybrać kolej lub autobusy publiczne. Jazda po Rzymie własnym lub wynajętym samochodem zajmie dużo czasu z uwagi na korki i trudności z parkowaniem.

Co oferuje lokalna kuchnia w Rzymie?

Podczas rzymskich wakacji warto skosztować specjałów kuchni włoskiej, na czele ze spaghetti, pizzą, lasagne czy z deserami, jak włoskie lody i tiramisu.

Pogoda w Rzymie – kiedy najlepszy okres na wczasy?

Kiedy najlepiej pojechać na urlop? W szczycie sezonu wakacyjnego w Rzymie może być bardzo gorąco – nawet 38 stopni w dzień i 26 stopni w nocy, a i ulice w stolicy oraz w Watykanie są wówczas pełne turystów. Warto pojechać do Rzymu poza ścisłym sezonem letnim – wiosną czy jesienią, kiedy jest już trochę chłodniej, ale jednocześnie pogoda sprzyja zwiedzaniu licznych atrakcji w Wiecznym Mieście.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 32 °C w nocy 23 °C

 • Temperatura wody 22 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Niedziela 26 °C w nocy 20 °C

 • Poniedziałek 29 °C w nocy 20 °C

 • Wtorek 28 °C w nocy 19 °C

 • Środa 30 °C w nocy 19 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 14 °C woda 15 °C

 • Luty Lut 15 °C woda 14 °C

 • Marzec Mar 17 °C woda 14 °C

 • Kwiecień Kwi 20 °C woda 15 °C

 • Maj Maj 24 °C woda 19 °C

 • Czerwiec Cze 28 °C woda 22 °C

 • Lipiec Lip 31 °C woda 25 °C

 • Sierpień Sie 30 °C woda 26 °C

 • Wrzesień Wrz 27 °C woda 24 °C

 • Październik Paź 22 °C woda 22 °C

 • Listopad Lis 18 °C woda 19 °C

 • Grudzień Gru 15 °C woda 16 °C

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Przydatne informacje