Rzym - Przewodnik

<p>Centrum antycznego świata – <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/wlochy/rzym/rzym/" target="_blank"><strong>Rzym</strong></a>, niegdyś największy ośrodek Cesarstwa Rzymskiego, dziś stolica <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/wlochy/" target="_blank">Włoch</a>, ale nie tylko. To miasto, do którego podobno prowadzą wszystkie drogi. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najważniejszych miast pod względem ilości i cenności zabytków. Sprawdźmy, co obowiązkowo trzeba zobaczyć, będąc w Rzymie.

Pogoda w Rzymie

Dzisiaj, 16.7 32°C

Centrum antycznego świata – Rzym, niegdyś największy ośrodek Cesarstwa Rzymskiego, dziś stolica Włoch, ale nie tylko. To miasto, do którego podobno prowadzą wszystkie drogi. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najważniejszych miast pod względem ilości i cenności zabytków. Sprawdźmy, co obowiązkowo trzeba zobaczyć, będąc w Rzymie.

Lokalizacja i rys historyczny
Rzym położony jest w środkowej części Włoch, w prowincji Lacjum, nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. To czwarte pod względem wielkości miasto Unii Europejskiej. To jednocześnie metropolia o znaczeniu globalnym, a nie tylko europejskim. W granicach Rzymu znajduje się jedno z najmniejszych państw świata, ale o jakże ogromnym znaczeniu – Watykan.
Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem albo stolicą świata. Jego historia sięga epoki żelaza, w której na miejscu dzisiejszego Rzymu istniała osada Latynów, usytuowana na szczycie Palatynu, około 800-750 r. p.n.e. Dzięki wykorzystaniu złóż soli wydobywanej z solanek u ujścia Tybru, osada się rozwinęła.

Według legendy Rzym założył Romulus, dokładnie 21 kwietnia 753 r. p.n.e. i tym samym został pierwszym królem miasta. W 44 r. p.n.e. władzę nad Rzymem po obaleniu rządów Senatu objął Gajusz Juliusz Cezar. W 59 r. n.e. w Rzymie po raz pierwszy cesarz Neron zorganizował igrzyska. 5 lat później wybuchł w mieście wielki pożar, który strawił wiele budynków, ale i rozpoczął odbudowę miasta. W 72 roku rozpoczęto budowę Koloseum, a w 125 roku Panteonu. Z czasem imperium rzymskie rozrosło się do gigantycznych rozmiarów. Dziś do najstarszych części miasta należą Pola Marsowe, Forum Boarium, Forum Romanum oraz Via Appia.
Osimar

Osimar

Cena za 1 osobę:
992 zł
Najważniejsze zabytki Rzymu
Turyści próbują zobaczyć Rzym podczas jednodniowych wycieczek fakultatywnych, ale tak naprawdę, nawet spędzenie w tym mieście całego tygodnia na wakacjach nie byłoby wystarczające, aby zobaczyć wszystkie jego zabytki.
Do najważniejszych z nich zalicza się oczywiście Koloseum, które jest symbolem miasta. Nazywane jest także Amfiteatrem Flawiuszów. Wybudowano je w 70 r. n.e. z rozkazu Wespazjana. Koloseum miało być areną zmagań olimpijskich gladiatorów, ale odgrywało również rolę areny widowisk przedstawiających m.in. bitwy morskie. Pełniło w pewnym okresie rolę twierdzy. Od 2012 roku trwa remont tej charakterystycznej, rzymskiej budowli. Władze miasta chcą jej przywrócić starożytny wygląd.

Nie mniej charakterystycznym punktem Rzymu jest Plac Wenecki z marmurowym Ołtarzem Ojczyzny, który upamiętnia zjednoczenie Niemiec. W ścisłym centrum Rzymu znajduje się Panteon, jeden z najlepiej zachowanych zabytków rzymskich z czasów cesarstwa. To rzymska świątynia, w której obecnie zorganizowano kościół katolicki. Panteon wieńczy jedna z najpiękniejszych i zarazem największych kopuł na świecie. Z Pola Marsowego z kolei można pójść zobaczyć najsłynniejszą barokową fontannę w Rzymie – osławioną Fontannę di Trevi.
Baltico (Rzym)

Baltico (Rzym)

Cena za 1 osobę:
1 039 zł
Spacerując ulicami Rzymu, na pewno nie jeden raz trafimy na tutejsze place, zwykle ozdobione fontannami lub pomnikami. W drodze na Kapitol, na Piazza del Campidoglio, zaprojektowanym przez samego Michała Anioła w 1550 roku, zobaczymy w centrum posąg Marka Aureliusza, a na tyłach rzeźbę słynnej wilczycy. Do najsłynniejszych zabytkowych placów zalicza się oprócz tego: Navona, Campo de’ Fiori, Farnese czy Piazza di Spagna. Ważną zabytkową budowlą sakralną położoną w Rzymie i sąsiadującą z Watykanem, jest Zamek Świętego Anioła.

Jeśli już będziemy w Rzymie, obowiązkowo trzeba zobaczyć Watykan, wraz z jego zabytkami – Bazyliką św. Piotra, Kaplicą Sykstyńską, Grotami Watykańskimi i ogrodami papieskimi.


Okazje Last Minute: Rzym

Priscilla

Priscilla
6 dni 23.08 - 29.08 inne terminy Warszawa - Modlin BB - Śniadania Yobboo
2 112 zł / 2 os.
1 056 zł / 1 os.

La Luna Romana

La Luna Romana
6 dni 23.08 - 29.08 inne terminy Warszawa - Modlin RO - Bez wyżywienia Yobboo
2 137 zł / 2 os.
1 069 zł / 1 os.

Cinecitta

Cinecitta
6 dni 30.08 - 05.09 inne terminy Warszawa - Modlin BB - Śniadania Yobboo
2 150 zł / 2 os.
1 075 zł / 1 os.

Włochy na skróty

Przewodnik: