Rzym - Przewodnik

<strong>Rzym - informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Rzymie

Dzisiaj, 12.12 17°C
Rzym - informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 3 mln
Polska ambasada: Monte Parioli, Via Rubens 22,
tel. (0.03906) 362-04200
Numer kierunkowy telefonu: 0039/6
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 113
Pierwsza pomoc: 118
Czas lokalny: Warszawa 12: 00, Rzym 12:00

Komunikacja miejska: Komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta i dociera do każdego zakątka miasta. Jednak Rzym to miasto korków i kłopotów z poruszaniem się. Najlepszym sposobem zwiedzania centrum miasta jest chodzenie piechotą. W starszych częściach miasta można korzystać z powozików i dorożek konnych.

Metro: funkcjonują linie A i B. A łączy Ottaviano z Amagniną. B łączy Laurentine z Rebibbią. Główny węzeł to Termini. Kursuje od 5.30 do 23.30. Wejścia do metra oznaczono dużą białą litera “M" na czerwonym tle.

Pociąg: linie kolei miejskiej łączą centrum z przedmieściami. Krzyżują się z liniami metra.

Tramwaj: w ciągu dnia funkcjonuje kilka linii tramwajowych. Dla turystów najwygodniejsza jest linia 110, która kursuje wokół centrum.

Autobus: pomarańczowe autobusy przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej ATAC obsługują całe miasto. Przystanki oznaczone są tablicami zielono-białymi i żółtymi.
Adres informacji turystycznej: Główne biuro, Via Parigi 5

Historia

Jak głosi legenda miasto założyli bracia Romulus i Remus w 753 r p.n.e. Bracia, synowie Kapłanki Westy Rei Silvi i boga Marsa, po urodzeniu porzuceni zostali na wzgórzu Palatyn. Przygarnęła i wykarmiła je wilczyca, potem adoptował ich pasterz. Młodzieńcy założyli miasto na Wzgórzu Palatyńskim. Poróżniła ich odmienna interpretacja znaków danych im od bogów. Romulus zabił Remusa i został pierwszym władcą Rzymu.

Około 507 roku lud powstał przeciwko tyranowi Tarkwiniuszowi i utworzył republikę. Miastem rządzili konsulowie. Po śmierci Juliusza Cezara, w 27 roku p.n.e. powstało cesarstwo. Pierwszy władca August wprowadził Rzym w epokę imperialną. Miasto przez wieki było stolicą potężnego imperium. W II wieku miasto przeżywało okres świetności.

W 331 r. cesarz Konstantyn przeniósł stolice imperium do Konstantynopola. W 390 r. Rzym splądrowali Galowie, rozpoczął się upadek miasta przypieczętowany w roku 476 końcem Cesarstwa Zachodniego.. Dopiero renesans odkrył piękno starożytnych budowli.

Wielkie zasługi dla miasta poczynili papieże, czyniąc z Rzymu piękne i bogate miasto. Z biegiem czasu stali się oni władcami Rzymu. Juliusz II della Rovere rozpoczął na początku XVI w. budowę bazyliki św. Piotra, powstały wówczas piękne pałace, jak Villa Farnesia, Palazzo Farnese. Miasto stawało się kulturalną stolicą Włoch.

Wiek siedemnasty wywarł największy wpływ na obecny obraz miasta. Epoka baroku pozostawiła po sobie liczne fontanny, kościoły i pałace.

W 1798 r. miasto zajął Napoleon i upadla władza papieska. Później Garibaldi jednoczył Włochy, w 1870 r. zdobył Rzym i ogłosił go stolicą królestwa. Papież, pozbawiony władzy świeckiej po zlikwidowaniu Państwa Kościelnego, ogłosił się “Więźniem Watykanu".

Sytuacja ta zmieniała się dopiero w 1929 r. Watykan został ogłoszony niezależnym od Włoch terytorium. W 1946 r. Rzym został stolicą Demokratycznej Republiki Włoch.

Obecnie miasto jest zaliczane do kulturowych stolic Europy. Liczne zabytki, a także miejsca święte, do których zmierzają pielgrzymi, powodują ze Rzym jest jedną z najczęściej odwiedzanych metropolii świata.


Główne atrakcje

Rzym jest żywą galerią sztuki. Przeplatają się tu zabytki Cesarstwa Rzymskiego, średniowieczne fortece, renesansowe pałace, barokowe fontanny.

Perłę Rzymu stanowi Forum Romanum - obejrzeć tam można roztrzaskane marmurowe kolumny i ruiny sięgające początkami 500-400 lat p.n.e. Leży miedzy czterema wzgórzami - Kwirynalem, Wiminalem, Palatynem i Kapitolem. W miejscu tym gromadzili się starożytni Rzymianie, by słuchać swoich władców, oglądać parady wojskowe, odwiedzać świątynie.

Do dziś zachowały się kamienie Via Sacra, ruiny budowli ówczesnego sadu Basilica Aemilia, senatu z czasów Juliusza Cezara - Kuria, luk triumfalny cesarza Septymiusza Sewera. Sercem Forum była świątynia Westy - gdzie Westalki pilnowały świętego ognia, symbolizującego wieczność Rzymu.

Duchowym i politycznym centrum miasta w dobie cesarstwa był Kapitol. Na miejscu dawnej świątyni Jowisza stoi dziś kościół Santa Maria in Aracoeli. Swoje pałace cesarze rzymscy wznosili na wzgórzu Palatyn, a igrzyska, głównie wyścigi rydwanów i gonitwy konne, urządzali w Circus Maximus.

Koloseum (Colosseo) zbudowane przez cesarska dynastie Flawiuszów, to najwspanialsza budowla antycznego Rzymu. W tym czterokondygnacyjnym amfiteatrze 55.000 widzów oglądało pojedynki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami lub specjalnie odgrywane przedstawienia wojen i bitew morskich.

Jedyna całkowicie zachowana budowla starożytnego Rzymu to Panteon - perła architektury starożytnego Rzymu, której obecny kształt pochodzi z roku ok. 125, kiedy to został odbudowany po wielkim pożarze. Przez wieki podziw budził ogrom budowli i jej kopuła. Średniowiecze pozostawiło m.in. jedyny gotycki w mieście kościół Santa Maria sopra Minerva, z licznymi nagrobkami i kaplicami. Jednak to co najefektowniejsze to Rzym renesansowy oraz barokowy , z okazałymi placami.

Od dziesięcioleci przyciąga gości odwiedzających Rzym, a szczególnie pisarzy i malarzy, Piazza di Spagna i wspaniale Schody Hiszpańskie z kościołem Trinita dei Monti na szczycie. Urocze miejsce to nieduży Piazza di Trevi z Fontana di Trevi, która Fellini rozsławił na cały świat w swych filmach “Trzy monety w fontannie" i “Dolce Vita".

Jednym z najpiękniej i niezwykle harmonijnie zaprojektowanym kompleksem miejskim barokowego Rzymu jest Piazza Navona - miejsce, w którym odbywały się turnieje, a także urządzano karnawał. Na Piazza Campo dei Fiori odbywały się egzekucje Świętej Inkwizycji, w tym Giordano Bruno - filozofa i zakonnika, którego spalono na stosie za nowoczesne wówczas poglądy dotyczące wszechświata i naszej galaktyki.

Rzym to również pałace, jak Palazzo Barberini przy Via Rasella, gdzie w renesansowych wnętrzach oglądać można dzieła Caravaggia, Tycjana i El Greco. Przy Via del Quirinale w XVI w. wybudowano okazały pałac Palazzo Quirinale. Do zjednoczenia Włoch budowla pełniła rolę rezydencji papieży, dziś jest siedzibą prezydenta Włoch.

Na lewym brzegu rzeki, odizolowany od zgiełku miasta jest Watykan - państwo w mieście, duchowe i administracyjne centrum Kościoła rzymskokatolickiego. Jego centralna cześć stanowi Plac św. Piotra z górującą nad nim ogromną bazyliką. Ponad połowa budynków tego miniaturowego państwa to muzea i galerie.


Muzea i galerie

Rzym bogaty jest w muzea. Znajdują się tu jedne z najwspanialszych zbiorów dzieł sztuki oraz arcydzieł architektury zarówno starożytnej jak i nowożytnej. Muzea i galerie poświęcone są najrozmaitszym dziedzinom i zaspokoją każde gusta.

Galleria Doria-Pamphili - Piazza del Collegio Romano 1, posiada wspaniałą kolekcję malarstwa, na którą składają się m.in. dzieła Caravaggia, Tycjana, Velazqueza.

Museo Nazionale di Villa Giulia - Piazzale di Villa Giulia 9, poświęcone jest cywilizacji, kulturze i sztuce etruskiej.

Muzeum Kapitolińskie - Piazza del Campidoglio, najwazniejsze muzeum sztuki antycznej w mieście. Zgromadzono tu najlepsze rzeźby greckie i rzymskie w mieście m.in. Praksytelesa.

Museo Nazionale Romano - Piazza del Cinquecento, mieści ogromną kolekcję greckiej i rzymskiej rzeźby oraz sarkofagów z czasów przedchrześcijańskich i chrześcijańskich.

Muzea Watykańskie - posiadają bardzo bogate i zróżnicowane zbiory - zabytki egipskie, klasyczne posagi greckie i rzymskie, malarstwo renesansowe, księgi i mapy.


Zakupy

Rzymską specjalnością są znakomite wyroby skórzane, jedwabne koszule i krawaty, a także eleganckie zastawy stołowe i sztućce.

Głowna dzielnica handlowa to tzw. Trójkąt, uformowany przez Via del Corso, Via del Tritone oraz Via Babuino. Mieszczą się tam najbardziej ekskluzywne sklepy w mieście. Równie elegancko jest również w salonikach handlowych przy Via Bissolati, Via Veneto i na Piazzza Barberini.

Największe domy towarowe, w których główny asortyment stanowi odzież to Coin, na Piazzale Appio 7 i Rinascente na Via del Corso 189. Popularny market to Standa na Via Cola di Rienzo 173.

Wiele sklepów i hałaśliwa, handlową atmosferę znaleźć można na Via Nazionale, od Piazza Repubblica do Piazza Venezia. Sklepy w Rzymie czynne są w godzinach: 9.00 - 13.00 i 15.30 - 19.30. Domy towarowe otwarte są przez cały dzien.


Gdzie zjeść

Kuchnia włoska to przede wszystkim makarony, zupy, ryby i ciasta. Specjalność stanowi pizza. W Rzymie mnóstwo jest restauracji i prawie wszędzie można smakowicie zjeść.

Caffe Greco, Via del Condotti 86 - najstarsza kawiarnia Rzymu, założona w 1760 roku przez Greka, była ulubionym miejscem artystów, pisarzy i muzyków.
Urbis

Urbis

Cena za 1 osobę:
989 zł
Alberto Ciarla, Piazza San Cosimato 40 - okrzyknięta przez znawców za najlepszą restaurację w Rzymie. Specjalność stanowią dania z ryb.

Alfredo Imperatore all´Originale, Piazza Augusto Imperatore 30 - ekskluzywny i drogi lokal wspaniale serwujący ryby.

Dal Bolognese, Piazza del Popolo 1 - tradycyjne dania kuchni włoskiej, elegancki lokal, który upiększają dzieła sztuki.

La Cisterna, Via della Cisterna 13 - specjalność stanowią mięsa z rusztu i ryby, atrakcją jest starożytna studnia.

Al Moro, Vicolo delle Bollette 13 - elegancki lokal serwujący tradycyjne Spaghetti alla Moro.

Nini Ristprante, Via Borgognona 11 - tawerna słynąca z dan toskańskich, ulubione miejsce artystów i literatów.

Pizzerie Rustiche - pizzerie sprzedające wprost na ulicy rozmaite pizze na wagę.


Rozrywka

Rzym oferuje różnego rodzaju rozrywki, poczynając od teatru i opery, a na nocnych klubach kończąc. O imprezach kulturalnych informuje magazyn “ Settimana a Roma". Głowna scena operowa to Teatro dell Opera na Via Firenze 72 i Terme di Caracalla na Via delle Terme di Caracalla. Jednak sezon operowy jest krótki, trwa - od listopada do maja.

Duzy wybór koncertów chóralnych, kameralnych i organowych oferują kościoły rzymskie, na które wstęp najczęściej jest bezpłatny. Latem największe koncerty odbywają się w Villa Giulia i przy Teatro dell Marcello. Najsłynniejsze sale koncertowe znajdują się przy Via della Conciliazone 4, Via Flaminia 118, Via del Gonfalone 32a.
Soggiorno Blu

Soggiorno Blu

Cena za 1 osobę:
1 044 zł
W mieście poza tym wiele jest dyskotek, rewii i nocnych klubów otwartych do rana. Warte polecenia są lokale z muzyką Blue Bar na Via dei Soldati 25, Il Dito al Naso na Via del Fiume 4, Hemingway na Piazza delle Coppelle 10/A oraz La Clef przy Via Marche 13.

Last Minute w Rzymie - sprawdź oferty na wakacje

Okazje Last Minute: Rzym

La Luna Romana

La Luna Romana
6 dni 18.01 - 24.01 inne terminy Warszawa - Modlin RO - Bez wyżywienia YobbooX
2 141 zł / 2 os.
1 071 zł / 1 os.

Lazzari

Lazzari
6 dni 18.01 - 24.01 inne terminy Warszawa - Modlin BB - Śniadania YobbooX
2 174 zł / 2 os.
1 087 zł / 1 os.

Baltic (Rzym)

Baltic (Rzym)
6 dni 18.01 - 24.01 inne terminy Warszawa - Modlin BB - Śniadania YobbooX
2 200 zł / 2 os.
1 100 zł / 1 os.

Włochy na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY