Neapol - Przewodnik

<strong>Neapol - informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Neapolu

Dzisiaj, 28.3 16°C
Neapol - informacje podstawowe:

Liczba mieszkańców: 3 mln
Numer kierunkowy telefonu: 0039/81
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 113
Pierwsza pomoc: 118
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Neapol: 12.00

Komunikacja miejska:
Metro: Metropolitana jest najsprawniejszym sposobem poruszania się po mieście
Tramwaj: numer 1 i 4 jedzie ze Stazione Centrale do Stazione Mergellina
Autobus: są wyjątkowo zatłoczone, szczególnie w godzinach szczytu, do Vomero kursuje R1, do P. Garibardi - R2, do Mergelina - R3, do Capodimonte - R4
Adres informacji turystycznej: EPT, P. Martini 58

Historia

Miasto Neapol zostało założone w starożytności jako grecka kolonia Neapolis. Charakter miasta greckiego zachowało ono aż po czasy, gdy włączono je do Imperium Rzymskiego. Piękne położenie i sprzyjający klimat sprawiły, ze Neapol szybko zdobył sławę jako ulubione miejsce wypoczynku arystokracji rzymskiej.

Wraz z upadkiem Rzymu nastały dla miasta gorsze czasy. Ulegało rozmaitym najazdom barbarzyńskich plemion germańskich, to znów było zdobywane przez wojska Bizancjum. Ostatecznie po wielokrotnym przechodzeniu z rąk do rąk Neapol został w 1139 r. włączony do stworzonego przez Normanów Królestwa Sycylii. Od tego momentu przez kolejne siedem wieków losy wyspy i południowej Italii zostały związane w jednym państwie.

Neapol szybko zdystansował stołeczne Palermo i już w 1226 r. przejął od niego funkcję głównego miasta królestwa. Rozpoczął się okres rozkwitu Neapolu. Już w 1224 r. założono w nim uniwersytet. Miasto szybko urosło do rangi najważniejszego ośrodka gospodarczego i kulturalnego południowych Włoch.

Walki o władze w królestwie nie oznaczały spokoju dla Neapolu. Wysuwali do niego pretensję francuscy Andegawenowie jak i hiszpańscy władcy z dynastii aragońskiej. Ostatecznie traktat z Cateau - Cambresis w 1559 r. związał Neapol z Hiszpanią. Wojna o sukcesję hiszpańską sprawiła, że na początku XVIII wieku Neapol dostał się w ręce austriackich Habsburgów. Jednak już w 1734 r. zawładnęli nim hiszpańscy Burbonowie.

Napoleon utworzył w 1806 r. podlegle sobie Królestwo Neapolu. Po jego upadku kongres wiedeński przywrócił dawne stosunki feudalne tworząc Królestwo Obojga Sycylii. Coraz silniejsze tendencje zjednoczeniowe wraz z nastaniem XIX stulecia coraz bardziej podważały chylący się system. Na wieść o antyfeudalnym powstaniu na Sycylii do królestwa wkroczył Gariwaldi. Po opanowaniu wyspy bez walki zajął Neapol. Tak wiec w 1860 r. miasto stało się częścią jednoczących się Włoch.

Miasto pozostaje głównym ośrodkiem południowej części kraju. Jest ważnym portem morskim a także siedzibą wielu placówek kulturalnych i naukowych oraz zakładów przemysłowych. Neapol posiada niepowtarzalna atmosferę, wyraźnie odróżniającą je od miast północy.


Główne atrakcje

Najbardziej charakterystyczną budowlą miasta, wręcz jego symbolem, jest Castel Nuovo. Ten zamek pochodzący z XIII wieku był siedziba królów Neapolitańskich. Prowadzi doń okazałe wejście pod łukiem triumfalnym Alfonsa I. Większym przepychem cechuje się jednak Pałac Królewski - Palazzo Reale przy piazza del Plebiscyto. Zbudowany został przez Karola III z dynastii Burbonów na wzór pałacu w Wersalu. Najstarszy  z zamków neapolitańskich jest Castel Capuano z XII wieku. Była to dawna siedziba królewska Normanów. Szczególnie jednak malowniczy jest leżący na skalistej wysepce Castel dell''Ovo w obecnej postaci pochodzący z XVI wieku. Natomiast na wzgórzu ponad miastem wnosi się zamek San Elmo. Można się do niego dostać kolejką linową.

Z pośród licznych obiektów sakralnych miasta najważniejsza jest katedra św. Januarego - patrona Neapolu. Wewnątrz, w kaplicy patrona znajduje się otoczony szczególnym kultem relikwiarz z krwią świętego. Dwa razy w roku, w pierwszą sobotę maja i 19 września krew wzburza się inspirując wiernych do stawiania prognoz na przyszłość. W katedrze znajduje się także grobowiec papieża Innocentego IV. Pierwotną katedrą była przylegająca obok mała bazylika Santa Restututa z IV wieku.

Miasto słynie z pięknych parków. Wśród zieleni można odpocząć po trudach zwiedzania. Villa Floridana jest pięknie położona na wzgórzu z którego rozciągają się wspaniale widoki. Natomiast po zachodniej stronie zatoki leży Villa Comunale. Park ten jest pełen palm, figowców, rzeźb i fontann. Znajduje się tu także najstarsze w Europie akwarium.
Wzdłuż morza ciągną się piękne promenady. Warto przejść się via Nazario Sauro, która prowadzi wzdłuż rozśpiewanej dzielnicy Santa Lucia.


Muzea i galerie.

Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museu Nazionale Archeologico), przy stacji metra Cavour - przedstawia m.in. przedmioty odkryte w wykopaliskach w Pompejach i Herkulanum. Warto zwrócić także uwagę na wspaniałą mozaikę z czasów Aleksandra Wielkiego.
Museo e Gallerie Nazionali di Capodimonte, Palazzo Capodimonte, Parco di Capodimonte - jest to jedna z najlepszych galerii malarstwa we Włoszech. Szczególnie duża cześć ekspozycji jest poświęcona malarstwu renesansu.
Muzeo Nazionale di San Martino - mieści się w kartezjańskim klasztorze na wzgórzu Vomero. Ekspozycja dokumentuje rozwój sztuki w Neapolu.


Zakupy

Hałaśliwe i gwarne miasto niektórych zachęca, innych odstrasza od zakupów. Główne dzielnice handlowe są zlokalizowane w rejonie Corso Umberto. Po pamiątki dobrze wybrać się do dzielnicy Santa Lucia. Szczególną atmosferę mają także miejskie targowiska. Należy pamiętać o targowaniu się i uważać na nich na złodziei.


Gdzie zjeść

La Cantinella, Via Cuma 42, tel. 7648684 - restauracja w dzielnicy Santa Lucia. Podaje doskonale przyrzadone owoce morza.
Pizzaria Brandi, Salita Santa Anna di Palazzo, tel. 416928 - nigdzie pizza nie smakuje tak jak w Neapolu, a Pizzaria Brandi należy do tych lokali, które posiadają najlepsze tradycje.
Giuseppone a Mare, Via Ferdinando Russo 13t, tel. 5756002 - słynie ze świeżych i doskonale przyrządzonych owoców morza. Podaje się tu także doskonale wina spod Wezuwiusza.


Rozrywka

Ci którzy lubią wieczorne i nocne rozrywki mogą się w Neapolu poczuć nieco zawiedzeni. Najwięcej klubów nocnych znajduje się rejonie Piazza Amadeo. Szczególnie popularny jest Camelot na Via Petrarca 101 i Chez Moi na Parco Margherita. Szczególnie dużą dyskoteką jest Madison Street przy Via Sgambati 47 w Vomero. Kluby bardziej elitarne i ekskluzywne mieszczą się przy Piazza Bellini blisko Piazza Dante.

Miasto jest także ważnym ośrodkiem kultury. W ostatnim czasie miasto przeżywa jej prawdziwy renesans. Każdego miesiąca powstają w mieście nowe grupy rockowe, wzrasta także zainteresowanie tradycyjną neapolitańską muzyka. Można coraz częściej usłyszeć ją w klubach i barach. Założona w mieście grupa Falso Movimento wniosła nowe życie na sceny teatralne. Neapol zaczyna także budzić coraz większe zainteresowanie wśród młodzieży z północy, która chętnie spędza na południu wakacje.

Włochy na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY