Sozopol - Przewodnik

To niewielkie malownicze miasteczko, 31 km na południowy wschód od <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/bulgaria/sloneczny-brzeg/" target="_blank">Burgas</a>, w walce o prymat w regionie z powodzeniem rywalizuje ze starożytnym <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/bulgaria/nessebar/nessebar/" target="_blank">Nesebyrem</a>, swoim odwiecznym konkurentem z północy. I choć znaleziska archeologiczne tego ostatniego są znacznie cenniejsze, <strong>Sozopol</strong> stara się eliminować tę różnicę swoim niespiesznym rytmem życia, niezwykle barwną społecznością artystyczną i dwiema długimi i szerokimi plażami. Sozopol przyciąga rzesze turystów, ale nie walczy o nich z taką determinacją jak Nesebyr, a urodą swojej starówki co najmniej mu dorównuje. No i najważniejsze - ceny jedzenia i noclegów są tu o wiele niższe niż w Nesebyrze.

Pogoda w Sozopolu

Dzisiaj, 19.9 23°C
To niewielkie malownicze miasteczko, 31 km na południowy wschód od Burgas, w walce o prymat w regionie z powodzeniem rywalizuje ze starożytnym Nesebyrem, swoim odwiecznym konkurentem z północy. I choć znaleziska archeologiczne tego ostatniego są znacznie cenniejsze, Sozopol stara się eliminować tę różnicę swoim niespiesznym rytmem życia, niezwykle barwną społecznością artystyczną i dwiema długimi i szerokimi plażami. Sozopol przyciąga rzesze turystów, ale nie walczy o nich z taką determinacją jak Nesebyr, a urodą swojej starówki co najmniej mu dorównuje. No i najważniejsze - ceny jedzenia i noclegów są tu o wiele niższe niż w Nesebyrze. Sozopol dzieli się na dwie wyraźnie odrębne części. Leżące na północy stare miasto to sieć brukowanych uliczek, zabudowanych solidnymi drewnianymi domami, stojącymi na kamiennych podpiwniczeniach. Aż 180 tych budynków zostało wpisanych przez ministra kultury na listę wysokiej klasy zabytków. Nowe miasto, zwane często Charmanite, rozciąga się na południe od dworca autobusowego. Po zachodniej stronie cypla znajduje się baza bułgarskiej marynarki wojennej.

Muzeum Archeologiczne. Niezbyt bogaty Archeołogiczeski Muzej, przy wiodącej do portu alejce bez nazwy, prezentuje m.in. monety, wyroby garncarskie i ceramikę z osad wybrzeża Morza Czarnego, które dawno już zniknęły pod powierzchnią jego wód. Próżno tu jednak szukać znalezisk o większej wartości archeologicznej, gdyż te wystawiane są w muzeach Francji i Niemiec. Kilka eksponatów w foyer, jak choćby kotwice z IV w. p.n.e., opatrzono opisami w języku angielskim, ale informacje o wszystkich pozostałych zamieszczono wyłącznie po bułgarsku.

W Sozopolu jest również nekropola z V-II w. p.n.e. Znaleziono tam wazy, złote monety, naczynia szklane i płytę nagrobną z V w. p.n.e.

Cerkwie. XV-wieczną cyrkwę Sweta Bogorodica (cerkiew św. Bogurodzicy) zbudowano na ruinach wczesnochrześcijańskiego kościoła i, zgodnie z nakazem tureckich władców, poniżej poziomu ulicy. Wspaniałe drewniane ikonostasy są dziełem zręcznych rzeźbiarzy macedońskich.

Krepostta Sweti Zosim (kaplica św. Zosima) to wciąż pełniąca funkcje sakralne świątynia, kryjąca się w ocienionych ogrodach naprzeciwko dworca autobusowego. Wzniesiono ją w XIII w. na ruinach wczesnochrześcijańskiego kościoła, ku czci św. Zosima, patrona żeglarzy. Krótkiej wizyty warte są również cyrkwa Sweti Georgi (cerkiew św. Jerzego), krepost Sweta Nedelia (kaplica Świętej Niedzieli) oraz stosunkowo młoda, bo wzniesiona w 1899 r., cyrkwa sw. Kirił i Metodij (cerkiew św. Cyryla i Metodego), którą można obejrzeć wyłącznie z zewnątrz. Wyspa Sweti Iwan. Licząca 660 hektarów Wyspa Świętego Iwana, największa na bułgarskim wybrzeżu, obecnie nie jest zamieszkana, ale o istnieniu wyspiarskiej populacji przypominają ruiny XIII-wiecznego klasztoru i cerkwi oraz latarnia morska, wzniesiona w 1884 r. Cała powierzchnia wyspy ma status rezerwatu przyrody, w którym bytuje około 70 gatunków ptaków.

Zobacz również:

Bułgaria na skróty