Warna - informacje podstawowe:
Liczba mieszkanców: 300 tys.
Konsulat Generalny RP: ul. Slawianska 18, tel. 225586, 229552
Numer kierunkowy telefonu: 00359/52
Wazniejsze numery telefonu:
Policja: 166
Pierwsza pomoc: 150
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Warna 13.00
Komunikacja miejska:
Autobus: Miedzy dworcem autobusowym a kolejowym kursuja autobusy linii 1, 22, 41. Poza tym lokalnymi autobusami podrózuje sie jedynie do kurortów pólnocnych. Po miescie wygodniej poruszac sie pieszo.
Adres informacji turystycznej: Biuro Balkantourist Warnenski Briag Co, ul. Musala 3
Historia
Warna - to trzecie co do wielkosci i znaczenia miasto Bulgarii ma starozytna metryke. Zostalo zalozone jako
kolonia grecka Odessos w IV wieku p.n.e. przez przesiedlenców z Miletu. W 72 r. miasto zostalo wlaczone do Imperium Rzymskiego. W koncu VI wieku dotarli do miasta Slowianie i nazwali je Warna. W nastepnym wieku miasto zostalo opanowane przez Protobulgarów i przez kolejne wieki czesto przechodzilo z rak do rak.
Warna zostala opanowana przez Turków juz w 1389 r. Pól wieku pózniej inspirowane przez papieza Królestwo Wegier zorganizowalo
wyprawe krzyzowa przeciwko rozrastajacemu sie Imperium Osmanskiemu. Dowodzil jej mlody król Polski i Wegier - Wladyslaw. Po poczatkowych zwyciestwach wladca ruszyl do kolejnej ofensywy. Pod Warna niespodziewanie musial zmierzyc sie z przewazajacymi silami sultana. Wojska chrzescijanskie doznaly sromotnej kleski, a ciala króla, nazywanego odtad
Warnenczykiem, nigdy nie znaleziono.
Turcy zmienili miasto w silna
twierdze. Mimo to flota rosyjska zdobyla je w 1828 r., a ostatecznie w 1878 r. ziemie zostaly wyzwolone spod panowania tureckiego. Miasto zaczelo dynamicznie sie rozwijac. Stalo sie waznym centrum przemyslowym, portem oraz osrodkiem naukowym.
Glówne atrakcje
Z zabytków starozytnych mozna dzis zobaczyc w Warnie
rzymskie laznie i termy z II wieku, przy ul. Chana Kruma. Na wzgórzu Dzawanawar Tepe znajduja sie pozostalosci bizantyjskiej bazyliki z V - VI wieku. Okazala cerkiew katedralna sw. Bogurodzicy pochodzi z XIX wieku. Mniejsza i starsza cerkiew sw. Anastasiosa z 1602 r., wznosi sie w poblizu term rzymskich. W zachodniej czesci miasta znajduje sie symboliczne
mauzoleum króla Wladyslawa Warnenczyka. Dzieki wodom mineralnym i borowinie w miescie istnieja liczne sanatoria. Atrakcja miasta sa wreszcie zagospodarowane plaze czarnomorskie, w poblizu których znajduje sie delfinarium. Na pólnoc od miasta, wzdluz wybrzeza Morza Czarnego ciagnie sie kompleks dobrze zagospodarowanych kapielisk i uzdrowisk. Naleza do nich m.in.
Zlote Piaski, Druzba i Albena.
Muzea i galerie.
Muzeum Historii i Sztuki, ul. Mariji Luizy 41 - zawiera m.in. przedmioty ze slynnej tzw. nekropolii warnenskiej z III tys. p.n.e. .
Muzeum Archeologiczne, ul. Mariji Luizy 41 - znajduja sie tu zbiory od okresu pierwszych sladów bytnosci ludzi do podboju przez Turków. Jest tu równiez wspaniala kolekcja ikon.
Muzeum Etnograficzne, przy Panagiuriszte 22 - prezentuje kolekcje sztuki ludowej oraz sprzety domowe w stylu bulgarskiego odrodzenia narodowego.
Muzeum Morskie oraz Akwarium - znajduje sie na nabrzezu, zawiera liczne eksponaty zwiazane z historia zeglugi oraz interesujace zbiory przyrodnicze srodowiska morskiego.
Galeria Sztuki, ul. L. Karawelowa - oprócz wystaw odbywaja sie tu równiez koncerty muzyki kameralnej.
Zakupy
W centrum mozna kupic dobre
bulgarskie wina oraz rakije. W sklepach z bulgarska sztuka ludowa, jak równiez na targu mozna nabyc tradycyjnie haftowane bluzki, obrusy i serwety, a takze wyroby garncarskie, skórzane i plyty z bulgarska muzyka ludowa.
Na targu mozna zaopatrzy sie w swieze warzywa i owoce. Z racji klimatu sródziemnomorskiego w Warnie, targi sa wrecz zawalone
arbuzami, melonami, pomaranczami itp., które mozna kupic za bardzo niska cene.
Gdzie zjesc
Bylgarska Kuchnia, ul. Kniazia Borisa I - szykowna, nowoczesna jadlodajnia, popularna wsród studentów, która podaje tradycyjne dania kuchni bulgarskiej.
Casablanka, za gmachem opery - przytulna, choc ekskluzywna restauracja. Dostepne menu w jezyku angielskim.
Mustang, ul. Preslaw, obok hotelu Musala - skromny bar, dobry na szybki posilek lub drinka.
Sani, ul. Sliwnica - dobra na szybki posilek.
Pizza Hut, ul. Kniazia Borisa I 62
Rozrywka
Od polowy czerwca do polowy lipca w Warnie odbywa sie
Warnenski Festiwal Letni. Wtedy to organizowane sa rózne imprezy muzyczne. Wielu koncertów mozna wysluchac w salach nowoczesnego Centrum Festiwalowego na ul. Sliwnica. Koncerty muzyki kameralnej grane sa w cerkwi sw. Anastasiosa.
Spektakle teatralne mozna obejrzec w
Termach Rzymskich. W gmachu opery, czynnej przez cale lato lub w Ogrodach Nadmorskich, pod golym niebem, grane sa równiez spektakle baletowe i operowe. Poza tym czynny przez wiekszosc czasu jest
Teatr Dramatyczny przy ul. Nezawisimost.
Dyskoteki natomiast maja miejsce w kurortach nadmorskich i uzdrowiskach przy plazach, w okresie letnim czesto pod golym niebem.
Dla zainteresowanych zwiedzaniem Warny polecamy
oferty na wakacje w Bulgarii
Zobacz równiez: