Warna - Przewodnik

<strong>Warna - informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Warnie

Dzisiaj, 10.10 25°C
Warna - informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 300 tys.
Konsulat Generalny RP: ul. Slawianska 18, tel. 225586, 229552
Numer kierunkowy telefonu: 00359/52
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 166
Pierwsza pomoc: 150
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Warna 13.00
Komunikacja miejska:
Autobus: Między dworcem autobusowym a kolejowym kursują autobusy linii 1, 22, 41. Poza tym lokalnymi autobusami podróżuje się jedynie do kurortów północnych. Po mieście wygodniej poruszać się pieszo.
Adres informacji turystycznej: Biuro Balkantourist Warnenski Briag Co, ul. Musala 3


Historia

Warna - to trzecie co do wielkości i znaczenia miasto Bułgarii ma starożytną metrykę. Zostało założone jako kolonia grecka Odessos w IV wieku p.n.e. przez przesiedleńców z Miletu. W 72 r. miasto zostało włączone do Imperium Rzymskiego. W końcu VI wieku dotarli do miasta Słowianie i nazwali je Warna. W następnym wieku miasto zostało opanowane przez Protobulgarów i przez kolejne wieki często przechodziło z rąk do rąk.

Warna została opanowana przez Turków już w 1389 r. Pól wieku później inspirowane przez papieża Królestwo Węgier zorganizowało wyprawę krzyżową przeciwko rozrastającemu się Imperium Osmańskiemu. Dowodził jej młody król Polski i Węgier - Władysław. Po początkowych zwycięstwach władca ruszył do kolejnej ofensywy. Pod Warną niespodziewanie musiał zmierzyć się z przeważającymi siłami sułtana. Wojska chrześcijańskie doznały sromotnej klęski, a ciała króla, nazywanego odtąd Warneńczykiem, nigdy nie znaleziono.

Turcy zmienili miasto w silną twierdzę. Mimo to flota rosyjska zdobyła je w 1828 r., a ostatecznie w 1878 r. ziemie zostały wyzwolone spod panowania tureckiego. Miasto zaczęło dynamicznie się rozwijać. Stało się ważnym centrum przemysłowym, portem oraz ośrodkiem naukowym.


Główne atrakcje

Z zabytków starożytnych można dziś zobaczyć w Warnie rzymskie łaźnie i termy z II wieku, przy ul. Chana Kruma. Na wzgórzu Dzawanawar Tepe znajdują się pozostałości bizantyjskiej bazyliki z V - VI wieku. Okazała cerkiew katedralna św. Bogurodzicy pochodzi z XIX wieku. Mniejsza i starsza cerkiew św. Anastasiosa z 1602 r., wznosi się w pobliżu term rzymskich. W zachodniej części miasta znajduje się symboliczne mauzoleum króla Władysława Warneńczyka. Dzięki wodom mineralnym i borowinie w mieście istnieją liczne sanatoria. Atrakcją miasta są wreszcie zagospodarowane plaże czarnomorskie, w pobliżu których znajduje się delfinarium. Na północ od miasta, wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego ciągnie się kompleks dobrze zagospodarowanych kąpielisk i uzdrowisk. Należą do nich m.in. Złote Piaski, Druzba i Albena.


Muzea i galerie.

Muzeum Historii i Sztuki, ul. Mariji Luizy 41 - zawiera m.in. przedmioty ze słynnej tzw. nekropolii warneńskiej z III tys. p.n.e. .
Muzeum Archeologiczne, ul. Mariji Luizy 41 - znajdują się tu zbiory od okresu pierwszych śladów bytności ludzi do podboju przez Turków. Jest tu również wspaniała kolekcja ikon.
Muzeum Etnograficzne, przy Panagiuriszte 22 - prezentuje kolekcje sztuki ludowej oraz sprzęty domowe w stylu bułgarskiego odrodzenia narodowego.
Muzeum Morskie oraz Akwarium - znajduje się na nabrzeżu, zawiera liczne eksponaty związane z historia żeglugi oraz interesujące zbiory przyrodnicze środowiska morskiego.
Galeria Sztuki, ul. L. Karawelowa - oprócz wystaw odbywają się tu również koncerty muzyki kameralnej.


Zakupy

W centrum można kupić dobre bułgarskie wina oraz rakije. W sklepach z bułgarską sztuką ludową, jak również na targu można nabyć tradycyjnie haftowane bluzki, obrusy i serwety, a także wyroby garncarskie, skórzane i płyty z bułgarską muzyka ludowa.

Na targu można zaopatrzy się w świeże warzywa i owoce. Z racji klimatu śródziemnomorskiego w Warnie, targi są wręcz zawalone arbuzami, melonami, pomarańczami itp., które można kupić za bardzo niską cenę.


Gdzie zjeść

Bylgarska Kuchnia, ul. Kniazia Borisa I - szykowna, nowoczesna jadłodajnia, popularna wśród studentów, która podaje tradycyjne dania kuchni bułgarskiej.
Casablanka, za gmachem opery - przytulna, choć ekskluzywna restauracja. Dostępne menu w języku angielskim.
Mustang, ul. Preslaw, obok hotelu Musala - skromny bar, dobry na szybki posiłek lub drinka.
Sani, ul. Sliwnica - dobra na szybki posiłek.
Pizza Hut, ul. Kniazia Borisa I 62


Rozrywka

Od polowy czerwca do polowy lipca w Warnie odbywa się Warneński Festiwal Letni. Wtedy to organizowane są różne imprezy muzyczne. Wielu koncertów można wysłuchać w salach nowoczesnego Centrum Festiwalowego na ul. Sliwnica. Koncerty muzyki kameralnej grane są w cerkwi św. Anastasiosa.

Spektakle teatralne można obejrzeć w Termach Rzymskich. W gmachu opery, czynnej przez cale lato lub w Ogrodach Nadmorskich, pod gołym niebem, grane są również spektakle baletowe i operowe. Poza tym czynny przez większość czasu jest Teatr Dramatyczny przy ul. Nezawisimost.

Dyskoteki natomiast maja miejsce w kurortach nadmorskich i uzdrowiskach przy plażach, w okresie letnim często pod gołym niebem.

Dla zainteresowanych zwiedzaniem Warny polecamy oferty na wakacje w Bułgarii

Zobacz również:

Bułgaria na skróty