Ałbena - Przewodnik

<strong>Albena </strong>to miejscowość turystyczna w Bułgarii,<strong> położona nad brzegiem Morza Czarnego</strong>, w odległości około 30 km na północ od Warny, 12 km na południowy zachód od Bałczik i 14 km od <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/bulgaria/zlote-piaski/" target="_self">popularnych na wakacje Złotych Piasków</a>.  Kurort zaczął się rozwijać od 1968 roku.<br/> Nazwa miasta pochodzi od bohaterki sztuki Jordana Jowkowa - Albeny. Ciekawostką jest fakt, że za wjazd na teren Albeny trzeba zapłacić, bowiem jest ona kurortem zamkniętym.

Pogoda w Ałbenie

Dzisiaj, 21.4 14°C
Albena to miejscowość turystyczna w Bułgarii, położona nad brzegiem Morza Czarnego, w odległości około 30 km na północ od Warny, 12 km na południowy zachód od Bałczik i 14 km od popularnych na wakacje Złotych Piasków.  Kurort zaczął się rozwijać od 1968 roku.
Nazwa miasta pochodzi od bohaterki sztuki Jordana Jowkowa - Albeny. Ciekawostką jest fakt, że za wjazd na teren Albeny trzeba zapłacić, bowiem jest ona kurortem zamkniętym. Miasto posiada znakomite plaże, które zostały odznaczone certyfikatem Błękitnej Flagi, przyznawanym wyłącznie czystym i ekologicznym plażom. Liczy sobie ona 5 km długości i od 30 do 100 m szerokości. Otoczona jest piaszczystymi wydmami. Wakacje w Albenie w szczególności polecane są dla rodzin z dziećmi - jest tu stosunkowo cicho i spokojnie, zwłaszcza w porównaniu z atmosferą panującą na wakacjach w Słonecznym Brzegu czy w Złotych Piaskach. Dno morskie opada łagodnie, dlatego dzieci spokojnie mogą pluskać się przy brzegu. Niemniej, nie oznacza to, że w kurorcie nie można zakosztować nocnej rozrywki. W mieście znajdują się kasyna, dyskoteki, bary i puby otwarte niemalże przez całą dobę. Na najmłodszych czeka wesołe miasteczko czy dyskoteki dla dzieci. W Albenie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy i Festiwal Folkloru oraz rajdy samochodowe.

W mieście panują doskonałe warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportów wodnych, m.in. windsurfingu, nart wodnych, nurkowania czy żeglowania. Atrakcją dla osób lubiących aktywny wypoczynek będzie szkółka jeździecka i lotniarska.
Atrakcją miasta jest rezerwat przyrody Bałtata, nazywany również Batowa Gora, słynący z gęstych lasów otaczających rzekę Batova. Rezerwat obejmuje łącznie obszar 183 hektarów. W centrum jest zabytkowe stare miasto, z niewielkimi uliczkami zamkniętymi dla ruchu samochodowego. Na plażę Albeny ze sfery hotelowej, liczącej sobie około 40 obiektów o wysokim standardzie, w sezonie można dostać się miniaturową kolejką. Będąc na wakacjach w Albenie warto wygospodarować jeden dzień na krótką wycieczkę do miejscowości Bałczik, gdzie znajduje się ogród botaniczny z unikalną roślinnością oraz kompleks architektoniczno-parkowy Dvorecat. 

Zobacz również:

Bułgaria na skróty