Obzor - Przewodnik

<p>Kurort turystyczny <strong>Obzor </strong>położony jest we wschodniej części <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/bulgaria/" target="_self">popularnej na wakacje Bułgarii</a>, na granicy regionów Warna i Burgas. Znajduje się w zatoce, <strong>nad Morzem Czarnym</strong>, a samo miasto zaczyna się na północnym przylądku Świętego Atanasa i sięga na południu gór Emine. Nazywany jest często „złotym środkiem”, z uwagi na bliskość Warny (53 km) oraz Burgas (79 km), albo „miastem słońca”, ponieważ<strong> panuje tu zwykle piękna, słoneczna pogoda</strong>. Szacuje się, że w Obzorze występuje największa w całej Bułgarii liczba dni słonecznych w roku. Być może dlatego z języka greckiego kurort nazywany jest Heliopolis, czyli miasto Heliosa - boga słońca. Za czasów Rzymskich nosiło nazwę Templum lovi, czyli Świątynia Jowisza, a tracka nazwa Obzoru to Navlohos.  Miasto leży u stóp pasma górskiego Stara Planina, schodzącego do morza wzdłuż rzeki Dvoinitsa.

Pogoda w Obzor

Dzisiaj, 22.6 26°C

Kurort turystyczny Obzor położony jest we wschodniej części popularnej na wakacje Bułgarii, na granicy regionów Warna i Burgas. Znajduje się w zatoce, nad Morzem Czarnym, a samo miasto zaczyna się na północnym przylądku Świętego Atanasa i sięga na południu gór Emine. Nazywany jest często „złotym środkiem”, z uwagi na bliskość Warny (53 km) oraz Burgas (79 km), albo „miastem słońca”, ponieważ panuje tu zwykle piękna, słoneczna pogoda. Szacuje się, że w Obzorze występuje największa w całej Bułgarii liczba dni słonecznych w roku. Być może dlatego z języka greckiego kurort nazywany jest Heliopolis, czyli miasto Heliosa - boga słońca. Za czasów Rzymskich nosiło nazwę Templum lovi, czyli Świątynia Jowisza, a tracka nazwa Obzoru to Navlohos.  Miasto leży u stóp pasma górskiego Stara Planina, schodzącego do morza wzdłuż rzeki Dvoinitsa.

Na wakacje do Obzoru chętnie przyjeżdżają ludzie z chorobami układu oddechowego, ponieważ można tu wdychać dobroczynny jod. Pierwiastek ten występuje w dużych ilościach w kurorcie. W porównaniu z innymi kurortami nadmorskimi, takimi jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg, Obzor jest niewielkim, spokojnym miasteczkiem, która oferuje wypoczynek wakacyjny dla rodzin z dziećmi, par i singli. Nocne życie być może nie jest tak bogate jak w dużych miejscowościach, ale znajdują się tu klimatyczne kafejki, bary i restauracje oraz dyskoteki, w których można szaleć do białego rana. Warto wybrać się na wycieczkę z Obzoru do Nesebyru i zobaczyć zabytkowe stare miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na cyplu niedaleko Słonecznego Brzegu - nazywanego „Las Vegas” Europy Wschodniej.

W samym Obzorze również jest wiele do zobaczenia, m.in. kolumny i pozostałości rzeźb pochodzących ze Świątyni Jowisza, powstałej w czasach panowania Rzymian. Kurort posiada piękne, czyste, piaszczyste plaże i dobre warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, m.in. nurkowania, żeglarstwa, surfingu i nart wodnych. Baza hotelowa jest tu dobrze rozwinięta. Plaża w Obzorze liczy sobie 6 km długości i jest najdłuższą pomiędzy Złotymi Piaskami a Słonecznym Brzegiem. Jej atutem jest małe zatłoczenie, nawet w szczycie sezonu letniego, podczas wakacji. 

Zobacz również:

Bułgaria na skróty