Weliko Tyrnowo - Przewodnik

Jednym z najbardziej malowniczych miast Bułgarii jest <strong>Weliko Tyrnowo</strong>, zwane też Miastem Carów. Rzeka Jantra wije się wąwozem, częściowo zabudowanym tradycyjnymi domami. Wznoszące się nad miastem, na wzgórzu <strong>Carewec</strong>, ruiny twierdzy o tej samej nazwie przypominają o czasach, kiedy Tyrnowgrad (jak go wtedy zwano) był stolicą Drugiego Państwa Bułgarskiego (1185-1396).

Pogoda w Weliko Tyrnowo

Dzisiaj, 18.7 39°C
Jednym z najbardziej malowniczych miast Bułgarii jest Weliko Tyrnowo, zwane też Miastem Carów. Rzeka Jantra wije się wąwozem, częściowo zabudowanym tradycyjnymi domami. Wznoszące się nad miastem, na wzgórzu Carewec, ruiny twierdzy o tej samej nazwie przypominają o czasach, kiedy Tyrnowgrad (jak go wtedy zwano) był stolicą Drugiego Państwa Bułgarskiego (1185-1396).

Na północny wschód od wzgórza Carewec, po drugiej stronie wąwozu wznosi się wzgórze Trapezica, na którym ongiś budowali swoje siedziby arystokraci i dworzanie. W dolinie pomiędzy wzgórzami, w dzielnicy Asenowa mieszkali rzemieślnicy i kupcy. W okolicy widać wczesnośredniowieczne cerkwie. Na Świętej Górze (Sweta Gora), w miejscu obecnego prestiżowego uniwersytetu, w słynnych klasztorach tworzył się język i literatura bułgarska.

Domy przy wąskich uliczkach Waroszy, starego miasta, zdradzają styl architektury bułgarskiego odrodzenia narodowego. Weliko Tyrnowo to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w trakcie pobytu w Bułgarii (np w ofercie last minute), gdyż nigdzie indziej w tak widoczny sposób nie emanuje dawna potęga tego kraju. Pewien franciszkanin, który miał za zadanie opisać to miasto, powiedział krótko "Tego się nie da wyrazić".

Uniwersytet im. św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Uniwersytet (12 tys. studentów ma do wyboru około 50 przedmiotów) należy do najbardziej prestiżowych (i najładniej usytuowanych) uniwersytetów w Bułgarii. Biblioteka uniwersytecka (400 tys. tytułów, m.in. książki w językach angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i holenderskim) otwarta jest dla zwiedzających. Na uniwersytecie działa klub aktywnego wypoczynku. Uczelnia oferuje kursy języka bułgarskiego dla obcokrajowców.

Bułgaria na skróty