Płowdiw - Przewodnik

<strong>Płowdiw - informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Płowdiwie

Dzisiaj, 28.2 15°C
Płowdiw - informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 380 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 00359/32
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 166
Pierwsza pomoc: 150
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Płowdiw 13.00
Komunikacja miejska:
Autobus: jest podstawowym środkiem komunikacji w mieście, bilet kupuje się u konduktora w autobusie.
Adres informacji turystycznej: Puldin Tours (do niedawna Balkantourist), przy bulwarze Bylgaria 106


Historia

To drugie co do wielkości miasto Bułgarii ma niezwykle bogatą historię. Płowdiw to stara osada, której początki sięgają kilka tysiącleci wstecz, została w 342 r. p.n.e. opanowana przez Filipa Macedońskiego i na jego część nazwana Philippopolis. W 46 r. miastem zawładnęli Rzymianie. Nazwali je Trimontium - miasto na trzech wzgórzach. Uczynili je głównym miastem Tracji. Po rozpadzie imperium cesarz bizantyjski Justynian uczynił miasto silna twierdza na granicy państwa. Nie uchroniło go to przed wielokrotnym przechodzeniem z rak do rak. Ostatecznie w 815 r. weszło w granice pierwszego Carstwa Bułgarów. Ludność słowiańska zmieniła dawną nazwę na swój sposób wymawiając ja Pyldin.

Pod koniec niewoli tureckiej w XVIII i XIX wieku miasto stało się głównym ośrodkiem bułgarskiego odrodzenia narodowego. Założono w nim pierwsza szkole bułgarską. Po pokoju berlińskim w 1878 r. miasto stało się stolicą autonomicznej Rumelii Wschodniej, natomiast w 1885 r. zostało włączone ostatecznie do niepodległej Bułgarii. Do rozwoju miasta przyczyniły się słynne Targi Płowdiwskie, które odbywają się już od 1882 r.


Główne atrakcje

Miasto szczególnie jest bogate w zabytki z czasów rzymskiego Trimontium. Jednym z bardziej okazałych jest odnowiony, używany do dzisiaj antyczny amfiteatr Filiopopolisa z II w. W mieście znajdują się także pozostałości Stadionu Philippopolis - miejsca walk gladiatorów. Ocalały także resztki potężnych niegdyś starożytnych murów obronnych. Z czasów tureckich zachowały się meczety: Dzumaja Dzamija i Imaret Dzamija z XV wieku, oraz łaźnie. Okazale cerkwie powstały dopiero pod koniec panowania tureckiego i po wyzwoleniu w XIX wieku. Szczególnie piękny ikonostas znajduje się w cerkwi św. Mariny. Na wzgórzach otaczających miasto góruje jedna z najstarszych w Europie wieża zegarowa, oraz pomnik żołnierzy rosyjskich poległych w walkach o wyzwolenie Bułgarii w XIX wieku i 1944 r.

40 km od miasta znajduje się największe w Bułgarii uzdrowisko balneologiczne z dwudziestoma dwoma źródłami mineralnymi - Hisaria. Miasto bogate jest w zabytki starożytne, za czasów rzymskich miało status cesarskiej miejscowości leczniczej


Muzea i galerie.

Muzeum Archeologiczne, plac Syedinenie - w środku znajduje się słynny skarb Traków z Penagiuriszte. Pochodzi z III wieku p.n.e. i składa się z 6,5 tony czystego złota.
Państwowa Galeria Malarstwa, ulica Wasija Kolarowa.
Narodowe Muzeum Etnograficzne, przy ul. Subornej, prezentuje przedmioty codziennego użytku z II wieku.


Zakupy

W sklepach w centrum oraz na targu można kupić tradycyjne haftowane bluzki i sukienki, a także pościel i kobierce. Oferowane sa tez wyroby garncarskie, galanteria skórzana i wyroby artystyczne z miedzi.

Na targu można zaopatrzyć się w świeże warzywa i owoce: arbuzy, melony, figi, granaty, pomarańcze itp., które można kupić za bardzo niską cenę.

Stosunkowo tanie są wyśmienite bułgarskie wina, których duży wybór jest prawie w każdym sklepie w mieście.


Gdzie zjeść

Restauracja Alafrangite, ul. Cyryla Nektariewa 17, w pobliżu Muzeum Odrodzenia Narodowego. Oferuje wspaniale dania bułgarskie, m.in. czorby, gjuwecze i musaki. Często gra się tu muzykę ludową, zwykle po 22.00.

Starata Kyszta, ul.Cyryla Nektariewa 17, przylega do Alafrangite, oferuje kuchnię bułgarską. Również tutaj można na żywo posłuchać ludowej muzyki, w późnych godzinach wieczornych.

Restauracja Plowdiw, przy Konstantina Iriczika 15, lokal preferowany przez artystów miejscowych jak i przyjeżdżających na plenery malarskie oraz spotkania artystów z całej Bułgarii.

Restauracja Gorski Kyt, znajduje się na kempingu Trakija,- skromny, popularny lokal, gdzie można zjeść m.in. mięso pieczone na ruszcie.


Rozrywka

Atrakcje kulturalna stanowią spektakle w ramach czerwcowego festiwalu teatralnego, a także letnie przedstawienia Opery Narodowej, które odbywają się w odnowionym amfiteatrze Filiopopolisa z II wieku (bilety można nabyć w kasie przy ul. Gurko 19, tel. 225553). Na przełomie czerwca i lipca odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej w Płowdiwie. O dokładnym terminie oraz o możliwości kupna biletu jak i jego ceny można dowiedzieć się w biurze Puldin Tours. Często też, około 21.00, prezentowane są występy śpiewów i tańców ludowych na dziedzińcu hotelu Trimontium. Wieczorami od środy do niedzieli, w barze o nazwie Kosmos, przy Welczo Atanasow mają miejsce koncerty miejscowych zespołów muzycznych. Grana jest tam zarówno muzyka regionalna jak i przeboje rockowe, np. Led Zeppelin.


Dla zainteresowanych zwiedzeniem miasteczka polecamy oferty na wczasy last minute do Bułgarii

Bułgaria na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY