• Możliwość przekroczenia granicy na podstawie ważnego dowodu osobistego​​​​ lub paszportu.
 • Brak wymogu posiadania wizy.
 • Brak wymaganej minimalnej ważności paszportu.
 • Szczepienia nie są wymagane.
[data: 03.04.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/bulgaria/informacje-dla-podrozujacych

Nessebar

Nessebar to urocze bułgarskie miasteczko leżące na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego. Znajduje się niedaleko Słonecznego Brzegu. Jeżeli turysta planuje wakacje w tych okolicach, Nessebar powinien znaleźć się na jego liście miejsc do zwiedzenia!

Wakacje w Nessebar - atrakcje

Nazywany "perłą Morza Czarnego" Nessebar wyróżnia się niesamowitym klimatem, który od razu można poczuć, przechadzając się wąskimi uliczkami miasta. W starożytnej części kurortu, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdziemy piękną starówkę i liczne zabytki. Nessebar zabudową i atmosferą trochę przypomina małe miasteczka Włoch czy Hiszpanii. Nowoczesną część miasta zajmują hotele.

To niebywałej urody miasto ukryte jest na skalistym półwyspie, który ze stałym lądem łączy się jedynie wąską groblą. Malowniczo położony kurort to prawdziwa mekka dla pasjonatów historii, którzy spędzając tu wczasy, odnajdą fascynujące pozostałości z przeszłości. Przechadzając się po brukowanych uliczkach, co rusz można natknąć się na zabytkowe cerkwie, urokliwe schody, muzea czy kamienne domy.

Niezwykle bogate dzieje miasta widoczne są w niepowtarzalnej architekturze oraz licznych zabytkach, choć to nie jedyny atut Nessebaru. Po wielu godzinach zwiedzania ukojenie przynosi zadbana i osłonięta wydmami plaża, a ciepłe morze zachęca do kąpieli. Bogate zaplecze turystyczne oraz atrakcje z nowoczesnej części miasta sprawiają zaś, że każdy wczasowicz znajdzie tu wszystko, czego dusza zapragnie.

Nessebar – atrakcje dla dzieci

Kurort ten to także idealny zakątek na rodzinne wakacje. W mieście obowiązuje ograniczony ruch samochodowy, hotele mają wiele udogodnień dla dzieci, a w okolicy znajdziemy bez liku atrakcji dla najmłodszych.

Powody do zadowolenia znajdą tu również wielbiciele aktywnego wypoczynku. Nessebar zaopatrzony jest w wiele ośrodków sportów wodnych oferujących nurkowanie, rejsy łodzią motorową, windsurfing, wyścigi motorówek czy pływanie na nartach wodnych. W zacisznym mieście życie tętni głównie za dnia, chociaż wybierając się na spacer wzdłuż morza, można dojść do Słonecznego Brzegu, zwanego Las Vegas Bułgarii.

Nessebar – co warto zobaczyć?

Perła Bułgarii otoczona antycznymi murami i turkusowym morzem przyprawia o zawrót głowy niejednego turystę. Bajeczne widoki, ciepły klimat i niepowtarzalna atmosfera sprawią, że wakacje w tej okolicy staną się niezapomnianą przygodą!

W najstarszym mieście Bułgarii nie sposób się nudzić. Wśród pradawnych murów obronnych, kamiennych domów i wąskich uliczek znajdziemy prawdziwe perły architektury i tajemnicze budowle.

Wkraczających do zabytkowej części miasta wita majestatyczny wiatrak z XVIII w. Przechadzając się dalej po dzielnicy, na pewno natkniemy się na niezliczone ilości świątyń, bo w końcu nie bez kozery Nessebar nazywany jest miastem 40 cerkwi. Najważniejsze i najpiękniejsze z nich to m.in.: średniowieczna cerkiew Chrystusa Pantokratora, cerkiew św. Apostołów czy cerkiew Bogurodzicy. Świątynie pochodzą z różnych okresów, a w ich wnętrzach znajdziemy piękne zdobienia, dlatego też każda z nich jest wyjątkowa.

Przebywając na wczasach w Nessebarze, koniecznie należy zwiedzić także Starą Metropolię. Wybudowana ok. V w. bazylika pełniła niegdyś funkcję biskupstwa, a obecnie stanowi niebywałą atrakcję turystyczną.

Warto zajrzeć również do Muzeum Archeologicznego, wyposażonego w bogatą kolekcję ikon oraz wyrobów garncarskich. Jeżeli zaś chcemy poznać tradycję i kulturę bułgarskiego odrodzenia, to koniecznie należy wybrać się do Muzeum Etnograficznego. Z Nessebaru można też udać się do położonego nad trzema jeziorami miasta Burgas – związanego z Adamem Mickiewiczem.

Nessebar - wycieczki fakultatywne

Spędzając wakacje w tym kurorcie, prócz jego zabytkowej zabudowy warto zobaczyć inne ciekawe miejsca. W tym celu można zdecydować się na wycieczki fakultatywne organizowane przez polskie i lokalne biura podróży. Wśród nich wymienić można:

 • Czerwony Przylądek i Białe Miasto – czyli Kaliakra i Bałczik. Uroczy Bałczik to miejsce, do którego turyści udadzą się autokarem, by podziwiać wapienne klify, od których miasto wzięło nazwę. Wycieczka staje się okazją do zobaczenia pałacu rumuńskiej królowej Marii, który został wybudowany w latach 1865-1927 przez króla Ferdynanda I. Atrakcją Bałcziku są ogrody botaniczne, gdzie rośnie około 250 gatunków kaktusów, jedna z największych kolekcji w skali światowej. Turyści w trakcie wycieczki jadą również na Przylądek Kaliakra, czyli liczący 2 km cypel stworzony z czerwonych skał o wysokości dochodzącej do 70 m.
 • Sozopol i Ropotamo – wycieczka rozpoczyna się od wizyty w klasztorze św. Jerzego w Pomorie, który jest domem prawosławnych mnichów. Kolejnym przystankiem jest tzw. bułgarska Amazonia, czyli rezerwat przyrody Ropotamo, gdzie turyści wsiadają na łodzie i płyną wzdłuż rzeki. W czasie rejsu można podziwiać dziką przyrodę. Następnie udają się do starej greckiej Apollonii, czyli do Sozopolu, i wyruszają na zwiedzanie Starego Miasta.
 • Stambuł – zagraniczna wycieczka autokarowa, w ramach której turyści jadą do Turcji, do Stambułu. Podczas wyprawy mają okazję zobaczyć słynne zabytki miasta, w tym Błękitny Meczet, Hipodrom, Hagię Sofię i inne. Dla chętnych możliwy jest rejs po Bosforze.

Hotele w Nessebarze

Wyjazd warto planować z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb turysty i jego najbliższych. Liczne hotele w Nessebarze pozwalają na dopasowanie oferty do wymagań. Na przykład osoby, którym zależy na urozmaiconym programie animacyjnym i bliskości promenady spacerowej, mogą wybrać 4-gwiazdkowy obiekt Festa Panorama. Przy samej plaży znajduje się 4-gwiazdkowy hotel MPM Arsena, dopasowany do najmłodszych. Miłośnicy szaleństw w aquaparkach mogą wybrać 4-gwiazdkowy hotel Aqua Paradise Resort, który tylko 500 m dzieli od plaży. Tuż przy niej leży natomiast 3-gwiazdkowy Mirage.

Wakacje z dziećmi w Nessebarze

Wypoczynek z całą rodziną, również z pociechami w różnym wieku, może być bardzo udany. Wystarczy dopasować odpowiedni hotel do potrzeb najmłodszych turystów, podobnie jak plan wycieczki do Nessebaru. Liczne hotele w tej lokalizacji położone są tuż przy piaszczystej plaży, co ułatwia dotarcie na nią. Dzieci uwielbiają się bawić w piasku, a w takim przypadku będą miały ku temu na pewno sposobność. Ponadto hotel może zapewnić programy animacyjne dla dzieci, zjeżdżalnie wodne czy płytkie brodziki, do tego place zabaw i sale do gier w ośrodkach wypoczynkowych.

Oferty cenowe - Nessebar

Wakacje w czerwcu w 3-gwiazdkowym hotelu bez wyżywienia, na 7 dni, z przelotem w cenie kosztują już od około 2000 zł od osoby. W opcji ze śniadaniem w cenie, w 3-gwiazdkowym obiekcie w Nessebarze można spędzić 7 nocy z początkiem letnich wakacji i mieć w cenie przelot, płacąc od około 1500 zł. Wczasy all inclusive w 3-gwiazdkowym hotelu na 7 nocy w czerwcu, z przelotem, to koszt od około 2000 zł. Warto sprawdzać oferty last minute do Nessebaru, które rezerwuje się na kilka dni przed planowanym wylotem. Może to być okazja cenowa.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Zobacz oferty

Nessebar - Najlepiej ocenione hotele

Bilyana Beach

Bilyana Beach

Ocena: 4/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,7 / 5

od 539 za osobę

Mirage

Mirage

Ocena: 3/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,7 / 5

od 349 za osobę

Evridika

Evridika

Ocena: 3/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,5 / 5

od 274 za osobę

Sol Marina Palace

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,4 / 5

od 409 za osobę

Aphrodite Beach

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,4 / 5

od 2 296 za osobę

Mpm Arsena

Mpm Arsena

Ocena: 4/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,4 / 5

od 329 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Bazylika Matki Boskiej "Eleusa"

Bazylika Matki Boskiej "Eleusa"

Bazylika Matki Bożej Większej znajduje się na północnym wybrzeżu półwyspu. Bazylika została zbudowana w VI wieku i jest trójnawową cerkwią, z której dziś pozostały tylko szczątki. Zabytek ten ma 28 metrów długości i 18 metrów szerokości. Pierwotnie był to główny kościół dawnego kompleksu, obecnie dominuje nad nim okrągła wieża, która nie ma nic wspólnego z klasztorem, ale jest ruiną wiatraka. Bazylika jest popularnym zabytkiem, zwłaszcza ze względu na swoje położenie na wybrzeżu z pięknym widokiem.

Budynki historyczne
Ruiny świątyni św. Zofii

Ruiny świątyni św. Zofii

Ruiny kościoła św. Zofii lub Starego Biskupstwa były cerkwią prawosławną, obecnie tylko ruiną w Nesebyrze, we wschodniej Bułgarii. Świątynia ta znajduje się w starej części miasta, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytek ten znajduje się w centrum starożytnego miasta, a jego początki sięgają V wieku. Jest to trójnawowa, sklepiona bazylika z półkolistą absydą, ściany wykonane są z kamienia i cegły, a podłoga pokryta jest mozaikami.

Budynki historyczne
Stary Nessebar

Stary Nessebar

Stary Nessebar to stare miasto położone na półwyspie na Morzu Czarnym i jest jednym z niewielu zachowanych miast w Bułgarii. Ta część miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Masywne mury z cylindrycznymi wieżami zostały zachowane, a za nimi znajduje się nowoczesne muzeum archeologiczne. Miasto ma wiele wąskich uliczek i wielopiętrowych domów z kamiennymi parterami i drewnianymi budynkami gospodarczymi. W mieście znajduje się kilka kościołów. Niektóre są ruinami, ale niektóre są używane jako galerie lub sklepy ze sztuką. Za prawdziwe centrum uważany jest park znajdujący się w zachodniej części miasta. Znajduje się tam kościół Chrystusa Pantokratora, który jest interesujący ze względu na wzory z czerwonej cegły i ceramiczne inkrustacje. Stare miasto jest połączone z lądem groblą, na której znajduje się drewniany wiatrak.

Miasta / Place / Ulice
Kościół Jezusa Chrystusa Wszechmogącego - Chrystus Pantokrator

Kościół Jezusa Chrystusa Wszechmogącego - Chrystus Pantokrator

Budowa kościoła Jezusa Chrystusa Wszechmogącego sięga XIII-XIV wieku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych kościołów w Nesebyrze. Kościół ma kształt prostokąta o długości 16 metrów i szerokości 7 metrów. Posiada dwa główne wejścia, jedno od południa i jedno od zachodu. Wewnątrz kościoła znajdują się ślady oryginalnych malowideł ściennych i średniowieczny grobowiec pod podłogą.

Budowle sakralne

Nessebar - Najczęściej kupowane hotele

Mirage

Mirage

Ocena: 3/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,7 / 5

od 1 240 za osobę

Bilyana Beach

Bilyana Beach

Ocena: 4/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,7 / 5

od 539 za osobę

Vanini

Vanini

Ocena: 3/5

Bułgaria, Nessebar

Ocena 4,3 / 5

od 1 232 za osobę

Sol Marina Palace

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,4 / 5

od 1 343 za osobę

Petrov

Petrov

Ocena: 2/5

Bułgaria, Nessebar

od 1 392 za osobę

Festa Panorama

Festa Panorama

Ocena: 4/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,1 / 5

od 1 386 za osobę

Nessebar – hotele z najlepszymi opiniami

Zbigniew W.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 25.8. - 1.9.2023 Oceniono: Luty 2024

Aqua Paradise Resort Ocena: 4/5 Bułgaria, Nessebar

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Bernadetta Farnadyné Limp

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.hu) Data pobytu 30.9. - 7.10.2023 Oceniono: Październik 2023

Sol Nessebar Palace Ocena: 5/5 Bułgaria, Nessebar

Doskonały

Doskonały

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Wyżywienie
Lepszego nie mogłem sobie wyobrazić.

Obsługa w hotelu
Ponieważ byliśmy już pod koniec sezonu, wiele rzeczy nie działało, ale nawet to wystarczyło.

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (1) (1)

Nessebar – Hotele z opiniami

Nessebar - Ostatnio kupione hotele

Mirage

Mirage

Ocena: 3/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,7 / 5

od 349 za osobę

Bilyana Beach

Bilyana Beach

Ocena: 4/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,7 / 5

od 539 za osobę

Mpm Arsena

Mpm Arsena

Ocena: 4/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,4 / 5

od 329 za osobę

Vanini

Vanini

Ocena: 3/5

Bułgaria, Nessebar

Ocena 4,3 / 5

od 1 232 za osobę

Peshev

Peshev

Ocena: 3/5

Bułgaria, Nessebar

od 1 270 za osobę

Petrov

Petrov

Ocena: 2/5

Bułgaria, Nessebar

od 1 392 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Nessebar - mapa

Poradnik turystyczny - Nessebar

Wybierając się na wakacje, warto dowiedzieć się jak najwięcej o lokalizacji, do której jedzie turysta. Nasz miniprzewodnik po Nessebarze okaże się przy tym pomocny.

Ile trwa lot do Nessebaru?

Lot z jednego z polskich lotnisk do Burgas, nieopodal Nessebaru, trwa niespełna 2 godziny.

Jaka waluta obowiązuje w Nessebarze?

Obowiązującą walutą jest lew bułgarski.

Co warto kupić w Nessebarze?

Prócz typowych pamiątek wakacyjnych, jak np. pocztówki czy magnesy z motywem Nessebaru, warto kupić podczas wakacji w tym pięknym mieście np. tradycyjną ceramikę czy produkty z olejkiem różanym, który jest mocno rozpowszechniony w Bułgarii.

Jakich cen można się spodziewać w Nessebarze?

W sklepach można spodziewać się takich cen jak:

 • oliwa z oliwek 1 l – 10,09 lewów,
 • baton Kitkat – 0,68 lewów,
 • piwo 2 l w plastikowej butelce – 2,45 lewów,
 • kawa rozpuszczalna Nescafe 100 g – 4,54 lewów,
 • sok owocowy 1 l – 1,87 lewów,
 • chleb 400 g – 1,44 lewów.

Jaki transport wybrać w Nessebarze?

Po samym kurorcie najlepiej poruszać się pieszo – to małe miasteczko. Natomiast do pobliskiego Słonecznego Brzegu można pojechać taksówką lub taniej – autobusem komunikacji publicznej.

Co oferuje lokalna kuchnia w Nessebarze?

Bułgarską kuchnię i jej specjały turyści mogą poznawać również wtedy, gdy spędzają wakacje w Nessebarze. Wśród czołowych potraw znajduje się sałatka szopska czy też tarator, tj. chłodnik na bazie jogurtu, z ogórkami i czosnkiem.

Nessebar - pogoda

Najlepszym okresem na wakacje w Bułgarii są miesiące od czerwca do września. Temperatura powietrza przekracza wówczas 25°C, a ciepła woda zachęca do kąpieli. Nessebar jako typowo zabytkowe miasto można zwiedzać także w maju i październiku, gdy nadal panuje ładna pogoda, natłok turystów nie jest już tak uciążliwy, a liczne oferty wakacji last minute pozwalają odwiedzić Bułgarię w atrakcyjnej cenie.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Przydatne informacje