Cefalu - Przewodnik

<p><strong>Cefalu </strong>to kurort <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/wlochy/sycylia/" target="_self">na slonecznej Sycylii</a>, we Wloszech, nazywany miastem magicznym lub perla sycylijskiego wybrzeza. Lezy w odleglosci okolo 50 km na wschód od <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/dojazd-wlasny/wlochy/palermo/" target="_blank">Palermo</a> i na pierwszy rzut oka moze ze swoimi bialymi domkami i waskimi uliczkami, przypominac greckie miasteczko. Nad miejscowoscia góruje szczyt Rocca.

Pogoda w Cefalu

Dzisiaj, 23.7 29°C

Cefalu to kurort na slonecznej Sycylii, we Wloszech, nazywany miastem magicznym lub perla sycylijskiego wybrzeza. Lezy w odleglosci okolo 50 km na wschód od Palermo i na pierwszy rzut oka moze ze swoimi bialymi domkami i waskimi uliczkami, przypominac greckie miasteczko. Nad miejscowoscia góruje szczyt Rocca.

Najprawdopodobniej Cefalu powstalo w V wieku p.n.e., o czym swiadcza znaleziska w jaskiniach. Legendy glosza, ze w 1238 roku p.n.e. przybyl w to miejsce Herkules, który wybudowal na poteznej górze swiatynie na czesc boga Jupitera. Na przestrzeni kolejnych wieków Cefalu przechodzilo z rak do rak, z uwagi na swoje korzystne polozenie. Nalezalo do Greków, Syrakuzan, Kartaginy, Rzymian, Bizancjum, Gotów, Arabów, Normanów i Hiszpanów. W 1064 roku Normanowie odbili miasto z rak Arabów i odtad stalo sie ono symbolem chrzescijanstwa. Wybudowano tu w XII wieku katedre, a w XVI i XVII wieku powstaly konwenty dominikanów i karmelitów. Wokól katedry wybudowano fasady palaców Martino-Atanasio oraz Piraino.
Villa Belvedere (Cefalu)

Villa Belvedere (Cefalu)

Cena za 1 osobę:
2 187 zł
Turysci przyjezdzajacy do Cefalu na wakacje, moga do woli odpoczywac na pieknych, piaszczystych plazach i kapac sie w lazurowo - blekitnym, czystym morzu. Wieczorami mozna udac sie na spacer po uliczkach sredniowiecznej starówki, wokól wzniesionej w XII wieku monumentalnej katedry, która jest najwazniejszym zabytkiem Cefalu. Zostala ona wzniesiona przez normandzkiego króla Rogera, który byl pierwszym królem Sycylii. Wewnatrz katedry znajduje sie pochodzaca z 1148 roku mozaika Pantokratora. Co ciekawe, znajduje sie tu równiez sredniowieczna pralnia na wolnym powietrzu, z systemem specjalnych wanien. Obecnie cale stare miasto kurortu skupia sie na cyplu, który z jednej strony jest otoczony przez morze, a z drugiej ograniczony skala Rocca. Miejscem idealnym na spacer prócz historycznego centrum, jest promenada nadmorska, ciagnaca sie wzdluz wybrzeza.
La Giara

La Giara

Cena za 1 osobę:
2 381 zł
Bedac w Cefalu koniecznie trzeba zobaczyc glówny plac starego miasta - Piazza del Duomo, a takze skaliste wzgórze La Rocca, które stanowi wspanialy punkt widokowy na Cefalu oraz pobliskie ruiny swiatyni Diany, pochodzace z II wieku p.n.e.

Na miescie nie brakuje klimatycznych tawern i restauracji serwujacych wloskie pasty, owoce morza czy pizze. Nad morzem znajdziemy bary i dyskoteki, gdzie dobra zabawa trwa do bialego rana. Cefalu jest miastem zadbanym i czystym, dlatego kusi turystów, którzy chetnie przyjezdzaja tu na wczasy. Glówna wakacyjna atrakcja miasta jest plaza - piaszczysta, z widokiem na Rocce i stare miasto. Na cyplu wysunietym w morze znajduje sie niewielki fragment bezplatnej plazy. Cefalu stanowi swietny punkt do zwiedzania innych miast Sycylii.
 


Okazje Last Minute: Cefalu

Santa Lucia le Sabbie D'oro

Santa Lucia le Sabbie D'oro 4.2
7 dni 29.09 - 06.10 inne terminy Warszawa HB - Dwa posiłki Itaka

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

 • Bliskość zabytkowego Cefalu
 • Prześliczne widoki na morze i miasteczko
 • Bezpłatne leżaki i parasole przy plaży
 • Życzliwą i pomocną obsługę
4 798 zł / 2 os.
2 399 zł / 1 os.
3 149 zł / 1 os. - 24 %

Santa Lucia le Sabbie D'oro

Santa Lucia le Sabbie D'oro 4.2
7 dni 22.09 - 29.09 inne terminy Warszawa HB - Dwa posiłki TUI

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

 • Bliskość zabytkowego Cefalu
 • Prześliczne widoki na morze i miasteczko
 • Bezpłatne leżaki i parasole przy plaży
 • Życzliwą i pomocną obsługę
5 000 zł / 2 os.
2 500 zł / 1 os.

Costa Verde (Cefalu)

Costa Verde (Cefalu) 4.8
7 dni 08.09 - 15.09 inne terminy Poznań HB - Dwa posiłki Rainbow

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

 • Urozmaicony program sportowo-animacyjny
 • Smaczną i urozmaiconą kuchnię
 • Bezpłatny wstęp do aquaparku w All Inclusive
 • Malownicze położenie z widokiem na morze i góry
5 208 zł / 2 os.
2 604 zł / 1 os.
3 114 zł / 1 os. - 16 %

Włochy na skróty