Mediolan - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/wlochy/" target="_blank"><strong>We Włoszech</strong></a> właściwie każde większe miasto kipi wprost zabytkami. Perłą regionu <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/wlochy/lombardia/" target="_blank"><strong>Lombardia</strong></a> jest <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/wlochy/mediolan/" target="_blank"><strong>Mediolan</strong></a>, położony na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej, pomiędzy rzekami Po, Adda, Ticino oraz pasmem Alp. Jako drugie co do wielkości miasto we Włoszech, zaraz po Rzymie, oferuje turystom ogrom atrakcji.

Pogoda w Mediolanie

Dzisiaj, 16.2 17°C

We Włoszech właściwie każde większe miasto kipi wprost zabytkami. Perłą regionu Lombardia jest Mediolan, położony na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej, pomiędzy rzekami Po, Adda, Ticino oraz pasmem Alp. Jako drugie co do wielkości miasto we Włoszech, zaraz po Rzymie, oferuje turystom ogrom atrakcji.

Rys historyczny miasta
Już w IV wieku p.n.e. według badań archeologicznych na miejscu dzisiejszego Mediolanu celtyckie plemię Insubrów założyło pierwsze miasto. W III w p.n.e. istniało miasto Mediolanum, gdzie stacjonowała rzymska armia. W 286 roku naszej ery Mediolan stał się rezydencją władców Cesarstwa Rzymskiego, a w 569 roku miasto zdobyte zostało przez Longobardów. W 774 roku przeszedł we władanie dynastii Karolingów, zaś w 951 roku Mediolan zajął król niemiecki Otton I Wielki, który zresztą opanował całe Włochy. Kiedy w 1158 roku Mediolan odmówił posłuszeństwa cesarzowi Fryderykowi Barbarossie, w cztery lata później został przez cesarskie wojska zburzony.

Dzięki kilkuletnim staraniom Ligi Lombardzkiej Mediolan odrodził się i wciąż rozwijał, za rządów rodziny Viscontich i Sforzów. Później przechodził z rąk do rąk - Francji, Hiszpanii, Habsburgów austriackich, a także podczas wojny o sukcesję polską zdobyły go połączone siły francusko-sabaudzkie. W 1797 roku został stolicą utworzonej przez Napoleona Bonaparte Republiki Cisalpińskiej i pełnił tę funkcję do 1805 roku. Powrócił do Austrii w wyniku rozgrywek poczynionych podczas kongresu wiedeńskiego w 1815 roku. W 1859 roku Mediolan został odebrany Austrii przez Królestwo Sardynii i ostatecznie w 1861 roku włączono go do Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie
Największą atrakcją Mediolanu, zabytkiem sakralnym i wizytówką miasta jest monumentalna, wspaniała Katedra Narodzin św. Marii, która przypomina m.in. katedrę Notre Dame w Paryżu. Katedra usytuowana jest na Piazza Duomo w centrum miasta i jest to bodajże najbardziej zatłoczony plac w całym Mediolanie. Katedra ma przestronne, bogato zdobione wnętrze, ale i jej fasada bogato zdobiona w rzeźby, płaskorzeźby i gargulce, robi wrażenie. Wnętrze jest gotyckie,  ma liczne, monumentalne kolumny i witraże. Można wejść na dach katedry i podziwiać widok na całe miasto.

Będąc już przy Piazza Duomo koniecznie trzeba zobaczyć, choćby z zewnątrz, galerię handlową Vittorio Emanuele II, zbudowaną w XIX wieku na planie krzyża, która w samym środku ma ogromną żelazno-szklaną kopułę.

La Scala
Teatr La Scala to najsłynniejsza scena operowa nie tylko w Europie, ale i na świecie. Można tu posłuchać muzyki klasycznej. Wewnątrz urządzono muzeum, które można odpłatnie zwiedzać, wraz z możliwością zobaczenia słynnej sceny.

Zamek Sforzów
Zbudowana z cegły forteca - Zamek Sforzów, otoczony jest suchą fosą. Mieści muzeum Castello Sforzesco, z jednym z najsłynniejszych dzieł Michała Anioła - Pietą Rondanini. Zgromadzono tu liczne dzieła sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej. Zaraz za Zamkiem Sforzów znajduje się park Sempione, gdzie można odpocząć po całym dniu zwiedzania. W parku znajduje się żelazna wieża - Torre Branca, która jest drugim najwyższym budynkiem w Mediolanie.

Ostatnia Wieczerza
Będąc w Mediolanie mamy unikalną okazję zobaczyć słynne dzieło Leonarda da Vinci - Ostatnią wieczerzę. To fresk, który zdobi wieczernik w kościele Santa Maria delle Grazie. Sam kościół jest przykładem renesansowej architektury. Aby mieć szansę zobaczyć fresk da Vinciego, trzeba wcześniej zarezerwować bilet wstępu (nawet na 3 miesiące wcześniej).

Światowej klasy stolica mody
Pokazy mody w Mediolanie przechodzą do legendy. Swoje najnowsze kolekcje prezentują tu największe domy mody - nie tylko włoskie. Luksusowe butiki znanych marek znajdziemy przy Via Montenapoleone, Via Della Spiga, Via Manzoni i Via Sant`Andrea. Tworzą one tzw. Qaudrilatero d`Oro.


Włochy na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY