Co zabrać do Grecji

Wybierając się <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/">do Grecji na wakacje</a> warto umiejętnie spakować swój bagaż, tak by sam urlop przebiegał bezproblemowo. <h2>Co spakować do Grecji?</h2> Pamiętaj przede wszystkim o zabraniu <strong>paszportu</strong> lub <strong>dowodu osobistego</strong>, gdyż są to niezbędne dokumenty, aby przekroczyć granicę kraju – niezależnie czy odbywa się to drogą lotniczą czy morską. Studenci posiadający ważną legitymację są uprawnieni do bezpłatnego lub częściowo płatnego wstępu do muzeów, teatrów, kin, zabytków, a także zniżek przy zakupie biletów.

Pogoda w Grecji

Dzisiaj, 22.5 29°C
Wybierając się do Grecji na wakacje warto umiejętnie spakować swój bagaż, tak by sam urlop przebiegał bezproblemowo.

Co spakować do Grecji?

Pamiętaj przede wszystkim o zabraniu paszportu lub dowodu osobistego, gdyż są to niezbędne dokumenty, aby przekroczyć granicę kraju – niezależnie czy odbywa się to drogą lotniczą czy morską. Studenci posiadający ważną legitymację są uprawnieni do bezpłatnego lub częściowo płatnego wstępu do muzeów, teatrów, kin, zabytków, a także zniżek przy zakupie biletów. Warto spakować też Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można wyrobić w polskim NFZ, a także potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia prywatnego (nie jest obowiązkowe). W zależności od tego, jak planujesz spędzić urlop, przydatne może również prawo jazdy. Osoby, które planują nurkować lub uprawiać sporty wodne, powinny najpierw uzyskać stosowne pozwolenia. Np. nurkowie uzyskują zgodę w greckim urzędzie portowym właściwym dla miejsca, gdzie planowane jest zejście pod wodę. Wynajmując łódź lub jacht powinniśmy okazać stosowne patenty i móc udokumentować wymagane umiejętności (np. nawigacyjne). Jadąc do Grecji, warto zabrać ze sobą:
  • aparat lub kamerę,
  • krem z filtrem UV,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • nakrycie głowy,
  • buty do wody
  • środki przeciw owadom (muchom i komarom).
Planując np. rejs po morzu, należy spakować odpowiednie leki i skompletować apteczkę. Na lądzie bez problemu można skorzystać z usług dobrze wyposażonych aptek, gdzie w razie potrzeby możliwe jest dokupienie potrzebnych leków, jednak podczas wypoczynku na wodzie dostęp do medykamentów jest ograniczony.

Jak płacić w Grecji?

Warto pamiętać, że karty kredytowe takich systemów płatniczych, jak VISA, MasterCard, American Express, Revolut, honorowane są w dużych hotelach, restauracjach i wielu sklepach w większych miastach. Sieć bankomatów jest również dość znacznie rozbudowana, jednak często w małych miejscowościach oraz na plażach możliwe jest jedynie płacenie gotówką.

Grecja – jaka waluta?

Powszechni używaną walutą jest Euro. Korzysta się z niej zarówno na terenie Grecji kontynentalnej, jak i na greckich wyspach. Żadna inna waluta nie jest obecnie akceptowana.

 

Opinie o miastach w Grecji

4,0
Kavros Aga
Miasto jest dobrze usytuowane:
-Balos ok 1,5h jazdy autem
-Chania ok. 40 min autem
- Retimno 15 min autem

Grecja na skróty