Pula - Przewodnik

Administracyjną stolicą <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/dojazd-wlasny/chorwacja/istria/" target="_blank">Istrii</a> ustanowiono <strong>Pazin</strong>, ale nie ulega wątpliwości, że najbardziej liczy się 60-tysięczna <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/dojazd-wlasny/chorwacja/istria/pula/" target="_blank">Pula</a> na południowo-wschodnim krańcu półwyspu. To jednocześnie ośrodek turystyczny, przemysłowy i duże centrum komunikacyjne, prawdopodobnie <strong>najstarsze miasto</strong> na chorwackim wybrzeżu Adriatyku.<br/> Symbolem <strong>Puli</strong> jest świetnie zachowany rzymski <strong>amfiteatr</strong>, ale zanim przybyli tu Rzymianie, pobliskie <strong>Nesactium</strong> było stolicą Histrów-Ilirów.<br/> Pulę otaczały niegdyś mury obronne, a do miasta można było wejść przez jedną z dziesięciu bram. Chroniony fortyfikacjami obszar obejmował w ogólnych zarysach teren obecnej starówki. Amfiteatr Rzymianie zbudowali poza ówczesnym miastem. Mury obronne zostały rozebrane w XIX w.; pozostały z nich tylko fragmenty między Podwójną Bramą (wejście do Muzeum Archeologicznego) a ul. Gardini.

Pogoda w Puli

Dzisiaj, 18.6 25°C
Administracyjną stolicą Istrii ustanowiono Pazin, ale nie ulega wątpliwości, że najbardziej liczy się 60-tysięczna Pula na południowo-wschodnim krańcu półwyspu. To jednocześnie ośrodek turystyczny, przemysłowy i duże centrum komunikacyjne, prawdopodobnie najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku.
Symbolem Puli jest świetnie zachowany rzymski amfiteatr, ale zanim przybyli tu Rzymianie, pobliskie Nesactium było stolicą Histrów-Ilirów.
Pulę otaczały niegdyś mury obronne, a do miasta można było wejść przez jedną z dziesięciu bram. Chroniony fortyfikacjami obszar obejmował w ogólnych zarysach teren obecnej starówki. Amfiteatr Rzymianie zbudowali poza ówczesnym miastem. Mury obronne zostały rozebrane w XIX w.; pozostały z nich tylko fragmenty między Podwójną Bramą (wejście do Muzeum Archeologicznego) a ul. Gardini.
Zwiedzanie
Ai Pini (Medulin)

Ai Pini (Medulin)

Cena za 1 osobę:
2 016 zł - 17 %
Na przełomie tysiącleci Rzymianie zbudowali przy Forum dwie bliźniacze świątynie, z których jedna - świątynia Augusta - nadal stoi przy północnej pierzei placu (Augustov hram). Sześć 8-metrowej wysokości kolumn z korynckimi głowicami podtrzymuje trójkątny fronton wieńczący przedsionek świątyni. Podwyższają ją kamienne schody. W swojej historii budowla była miejscem pogańskiego kultu, kościołem chrześcijańskim, a nawet magazynem zboża. Zniszczoną w 1944 r. świątynię poddano rekonstrukcji, a obecnie można w niej obejrzeć kolekcję kamiennych i brązowych rzeźb.
Z drugiej rzymskiej świątyni, dedykowanej Dianie, przetrwała tylko tylna ściana wbudowana w dom rady miejskiej.

Ratusz (Gradska palača; Żupanija Istarska; Forum 1) powstał w 1296 r. w stylu gotyckim, ale fasada i loggia pochodzą już z XVII w. W ścianę frontową budynku wmurowano stare herby i fragmenty rzeźb. W ratuszu działa galeria Diana (pn.-pt. 10.00-13.00 i 18.00-20.00, sb. 10.00-13.00).

Niedaleko Forum (dojście z placu ul. Kandlerovą) wznosi się katedra (7.00-12.00 i 16.00-18.00), duża trójnawowa budowla o konstrukcji bazyliki. Rzymianie zbudowali w tym miejscu świątynię Jowisza, zastąpioną w następnych stuleciach przez kościół chrześcijański. Obecny kształt budowla zyskała w XV i XVI w. Zachowały się w niej wczesnochrześcijańskie mozaiki podłogowe z przełomu V i VI w., a także marmurowy sarkofag z III w., wbudowany w ołtarz.
Delfin Plava Laguna (Porec)

Delfin Plava Laguna (Porec)

Cena za 1 osobę:
2 463 zł - 14 %
Na wschodnim krańcu spacerowego deptaka stoi Łuk Sergiusza (Slavoluk Sergijevaca), wysoki na ok. 8 m, zbudowany w porządku korynckim. Ufundowała go w latach 27-29 p.n.e. Salvia Postuma Sergi, chcąc uczcić trzech braci sprawujących wysokie urzędy.

Amfiteatr Rzymianie wznieśli w I w. n.e., za rządów cesarza Wespazjana, poza ówczesnym miastem. W amfiteatrze organizowano walki gladiatorów, także z dzikimi zwierzętami, w początkach chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy nowej wiary; widownia mogła pomieścić ponad 20 tys. widzów.
Budowla ma owalny kształt (100 na 130 m) i jest szóstym pod względem wielkości zachowanym rzymskim amfiteatrem. Dwie kondygnacje arkad i piętro z prostokątnymi otworami tworzą ażurową ścianę wysoką na 33 m, wewnątrz której zbudowano arenę, ławki dla publiczności, pomieszczenia dla obsługi i gladiatorów oraz klatki dla zwierząt. Schody dla publiczności ukryto w czterech wieżach.

Okazje Last Minute: Pula

Naturist Koversada

Naturist Koversada
7 dni 01.09 - 08.09 inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia Ecco Holiday
5 128 zł / 2 os.
2 554 zł / 1 os.
2 954 zł / 1 os. - 14 %

Belvedere (Vrsar)

Belvedere (Vrsar)
7 dni 01.09 - 08.09 inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Holiday
6 908 zł / 2 os.
3 454 zł / 1 os.
3 854 zł / 1 os. - 10 %

Zorna

Zorna
7 dni 30.06 - 07.07 inne terminy Warszawa AI - All Inclusive Ecco Holiday
last
minute
8 008 zł / 2 os.
4 004 zł / 1 os.
4 404 zł / 1 os. - 9 %

Chorwacja na skróty