Wyspy chorwackie - Przewodnik

<p>Piękno chorwackiej przyrody przyciąga do tego kraju co roku tysiące turystów, którzy chcą podziwiać między innymi zachwycające krajobrazy jezior i wodospadów, albo odpoczywać na plażach i kąpać się w krystalicznie czystej wodzie morskiej. Dużą popularnością cieszą się <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/chorwacja/" target="_blank">wyspy Chorwacji</a></strong>. Gdzie warto się wybrać, aby spędzić urlop w ciszy i spokoju?

Pogoda na Wyspach Chorwacji

Dzisiaj, 26.6 26°C

Piękno chorwackiej przyrody przyciąga do tego kraju co roku tysiące turystów, którzy chcą podziwiać między innymi zachwycające krajobrazy jezior i wodospadów, albo odpoczywać na plażach i kąpać się w krystalicznie czystej wodzie morskiej. Dużą popularnością cieszą się wyspy Chorwacji. Gdzie warto się wybrać, aby spędzić urlop w ciszy i spokoju?

Chorwacja nie bez powodu nazywana jest „Krajem tysiąca wysp”. Dokładnie w granicach tego państwa jest ich 1244, ale tylko część jest zamieszkałych. Za wysepki uznawane są także grzbiety morskie i wystające ponad lustro wody skały o różnej wielkości. To raj nie tylko dla turystów, którzy mogą znaleźć spokojną wyspę, na której spędzą swój letni urlop, ale i dla żeglarzy, którzy chętnie wybierają się na wody Adriatyku. Każda chorwacka wyspa jest inna, wyjątkowa i może zaoferować przyjezdnym coś niepowtarzalnego.

Wyspa Brač
Największą wyspą należącą do Chorwacji i trzecią pod względem wielkości na Adriatyku jest wyspa Brač. Jej bogactwem jest wysokiej jakości kamień, który był importowany do wielu krajów na całym świecie. Wykorzystywano go do budowy imponujących pałaców. To właśnie tutaj znajduje się jedyna szkoła rzeźbiarska w całej Chorwacji.  Wyspa Brač leży w odległości zaledwie kilku kilometrów na południe od Splitu. Najgęściej zaludniona jest północna część wyspy. Na południu można podziwiać surowe krajobrazy górskie. Kurortem wyspy jest Bol, gdzie znajdziemy słynną plażę Złoty Róg, uchodzącą za jedną z najpiękniejszych na świecie.

House Apolonia

House Apolonia

Cena za 1 osobę:
1 419 zł - 5 %
Wyspa Mljet
Najbardziej zalesioną wyspą na Adriatyku, perłą basenu Morza Śródziemnego jest wyspa Mljet. To zielona wyspa, pełna gajów oliwnych i nienaruszonej ręką człowieka przyrody. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą już z IV wieku p.n.e. Na wyspie utworzono Park Narodowy Mljet, a w jego obszarze znajdują się tu dwa słone jeziora - Veliko i Malo jezero. Atrakcję turystyczną stanowi klasztor benedyktyński na wysepce św. Marii.  Na wyspie Mljet zachowały się twierdze z czasów iliryjskich, m.in. na wzgórzu Veliki gradac Velikiego jezera i gród od Vodic, nad źródłem Vodicy koło Babinego Polja. Ważnym zabytkiem na Mljecie jest rzymski pałac.

Wyspa Cres
To największa obok Krk wyspa na Adriatyku, znana z bogatej fauny i flory. Na wyspie Cres znajduje się m.in. siedlisko sępa białogłowego. Nad samym morzem mieszczą się kwatery dla turystów, a wypoczywać można nie tylko na plaży, ale i nad słodkowodnym jeziorem Vrana, którego tafla znajduje się nad poziomem morza, a dno pod nim, na głębokości aż 74 m.

Wyspa Ugljan
W archipelagu Zadarskim wraz z Zadarem mieści się wyspa Ugljan, jedna z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów w czasie wakacji w Chorwacji. Jej tereny pokrywa bujna roślinność. Znajduje się tu 7 dużych miejscowości, z Preko i Ugljan na czele.

Kornati
Szczególnie ciekawą wyspą o zadziwiającej legendzie dotyczącej jej powstania jest Kornati. Według przekazów, to labirynt morskich przejść i wysepek, który powstał z dużej ilości skał, jakie pozostały Panu Bogu po procesie tworzenia świata. Wrzucił je po prostu do morza, gdzie tkwią do dziś, tworząc Kornati.

Mniejsze wyspy Chorwacji
W Chorwacji niekoniecznie musimy obierać za cel swojego wyjazdu jedną z największych wysp. Możemy udać się na mniejsze wysepki, które mają w sobie wiele uroku. Między innymi jest to wyspa Biševo, licząca zaledwie 6 kilometrów kwadratowych powierzchni, na której istnieje wiele ciekawych jaskiń i urokliwych, stromych brzegów nadmorskich. 
House Jadranka

House Jadranka

Cena za 1 osobę:
1 749 zł
Dla miłośników nurkowania rajem będą Wyspy Piekielne, czyli Pakleni otoci, gdzie można znaleźć piaszczyste plaże nudystów i skaliste dno morskie. Zatopiony wrak pancernika odkryjemy zaś u wybrzeży wyspy Premuda. Równie piękne plaże są na Wyspach Elafickich, znajdujących się na północny zachód od Dubrownika.

Nieskażona cywilizacją przyroda kusi na Wyspach Briońskich, u wybrzeży półwyspu Istria, gdzie mieści się jeden z najpiękniejszych parków w Chorwacji.  W archipelagu Brijuni, który obejmuje 14 wysp na przestrzeni 7 km między Pulą a Rovinj, przyroda walczy o swoje miejsce z zabytkami historycznymi i komfortowymi hotelami.


Okazje Last Minute: Wyspy chorwackie

Miran (Pirovac)

Miran (Pirovac)
7 dni 01.10 - 08.10 inne terminy Berlin Tegel BB - Śniadania Exim Tours
2 258 zł / 2 os.
1 129 zł / 1 os.
1 249 zł / 1 os. - 10 %

La Luna Island Hotel

La Luna Island Hotel
7 dni 01.10 - 08.10 inne terminy Berlin Tegel BB - Śniadania Exim Tours
2 438 zł / 2 os.
1 219 zł / 1 os.

Borovnik (Tisno)

Borovnik (Tisno)
7 dni 01.10 - 08.10 inne terminy Berlin Tegel BB - Śniadania Exim Tours
2 498 zł / 2 os.
1 249 zł / 1 os.
1 429 zł / 1 os. - 13 %

Chorwacja na skróty

Miejsca: