Chorwacja - Przewodnik

Chorwacja to wyjątkowo <strong>popularny kierunek</strong> wakacyjny wśród Polaków. Malowniczość chorwackiego wybrzeża dalmatyńskiego urozmaicają <strong>urokliwe wyspy</strong> doskonale komponujące się z błękitem morza. Zaciszne<strong> zatoczki</strong> tworzą doskonałe warunki do odpoczynku, a ciepłe i czyste morze zachęca do wielogodzinnych kąpieli oraz <strong>nurkowania</strong>. Ponadto turyści spragnieni aktywnego wypoczynku mogą udać się na <strong>wędrówki górskie</strong> oraz wybrać coś z bogatej oferty sportów wodnych.

Pogoda w Chorwacji

Dzisiaj, 20.7 31°C
Chorwacja to wyjątkowo popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków. Malowniczość chorwackiego wybrzeża dalmatyńskiego urozmaicają urokliwe wyspy doskonale komponujące się z błękitem morza. Zaciszne zatoczki tworzą doskonałe warunki do odpoczynku, a ciepłe i czyste morze zachęca do wielogodzinnych kąpieli oraz nurkowania. Ponadto turyści spragnieni aktywnego wypoczynku mogą udać się na wędrówki górskie oraz wybrać coś z bogatej oferty sportów wodnych. Wakacje last minute w Chorwacji warto spędzić w okresie od kwietnia do października, kiedy to sezon turystyczny trwa w pełni. Główne kierunki wycieczek do Chorwacji to Istria, Dalmacja, Riwiera Makarska, Wybrzeże Kvarnerskie, oraz wyspy z Wyspą Krk, Wyspą Pag, Wyspą Korculą i Wyspą Hvar na czele. Dowiedz się więcej o tym pięknym kraju i zaplanuj swoją wycieczkę.

Wycieczki do Chorwacji - gdzie warto pojechać na wakacje?

Chorwacja leży nad Morzem Adriatyckim, a bliskość tego kraju w stosunku do Polski i jego walory sprawiają, że od lat jest on doceniany przez turystów. Lot z Polski trwa z reguły do 2 godzin, dzięki czemu to świetne miejsce na wakacje z dziećmi. Lista destynacji, gdzie warto spędzić urlop jest długa – przyjrzyjmy się tym najbardziej atrakcyjnym miejscom. Chorwacja przyciąga niepowtarzalnymi kurortami wakacyjnymi usytuowanymi nad samym morzem. Do popularnych regionów zalicza się region Dalmacji (podzielony na Dalmację Północną, Środkową i Południową), gdzie wspaniały wakacyjny klimat można odkryć w miasteczkach takich jak: Makarska, Split, Trogir, Gradac czy Hvar. Urokliwe starówki, plaże obmywane przez wyjątkowo czyste wody morskie i wiele rozrywek oraz atrakcji sprawia, że te miejsca nigdy się nie znudzą. Popularny jest także region Istria usytuowany na północy Chorwacji, gdzie do największych kurortów wakacyjnych należą Rovinj i Pula. Z kolei region Kvarner wyróżnia się wspaniałymi wyspami, takimi jak wyspa Krk, wyspa Rab i Cres.

Do najważniejszych miast zalicza się Dubrovnik, Zadar, Korculę, Hvar, Pulę, a także wspomniany wcześniej Split. Dubrovnik to gratka dla miłośników zwiedzania, gdyż znajdują się tam fortyfikacje miejskie, a także ciekawe zabytki. Miasto jest przepięknie położone i kryje w sobie wiele ciekawostek - warto kierować się w stronę starego miasta i odkryć jego atmosferę przechadzając się wąskimi uliczkami. Z kolei Split zachwyca niepowtarzalną architekturą i wyróżniającym się pałacem rzymskiego cesarza Dioklecjana, który wpisany jest na listę UNESCO. Dodając do tego przyjemną promenadę i bogatą ofertę rozrywkowo-kulturalną miasta, zyskujemy przepis na wymarzone wczasy.

Chorwacja - atrakcje przyrodnicze i słynne wodospady

Chorwacja to kraj zróżnicowany kulturowo oraz przyrodniczo. Na wybrzeżach rosną wiecznie zielone lasy i kolczaste krzewy śródziemnomorskie oraz palmy, kaktusy i agawy. Wyższe partie gór porośnięte są lasami iglastymi, a niziny są niemal bezleśne.
Dzięki wapiennym Górom Dynarskim w Chorwacji licznie występują jaskinie oraz malownicze, dzikie i urwiste wąwozy. Najciekawsze z nich możemy podziwiać w Parku Narodowym Paklenica oraz w Górach Velebit, których atutem jest także bogata roślinność. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się wpisane na listę UNESCO Jeziora Plitwickie, będące ponad ośmiokilometrowym łańcuchem jezior krasowych połączonych urokliwymi wodospadami i kaskadami.

Wpływy rożnych kultur zostawiły po sobie ślady w postaci rozmaitych zabytków architektury i sztuki. Będąc na wakacjach w Chorwacji warto zobaczyć zabytki rzymskie, greckie oraz współczesne. Sakralne i świeckie budowle o charakterze rzymskim łączą w sobie wpływy włoskie oraz niemieckie i posiadają elementy świata bizantyjskiego i słowiańskiego. Ponadto w Chorwacji odnajdziemy wiele urokliwych i malowniczych miasteczek. Średniowieczne miasteczka pełne bogactwa zabytków, słoneczne plaże, błękit morza, widok gór, malownicze wybrzeża, pokryte urzekającą roślinnością zapraszają do odpoczynku i rozrywki oraz gwarantują niezapomniane wakacje. W Chorwacji dostępna jest też doskonale rozbudowana baza hotelowa przygotowana na przyjęcie rzeszy turystów i na zapewnienie im wspaniałych atrakcji. Największe skupisko hoteli znajduje się w Zagrzebiu oraz w nadmorskiej Dalmacji. Oprócz luksusowych hoteli powstało wiele kameralnych kwater i hotelików dbających o dobry wypoczynek turystów.

Zobacz również:

Opinie o miastach w Chorwacji

4,2
Gradac Alina
Przepiękna , urokliwa miejscowość. Jest wszystko co potrzeba na letni wypoczynek.

Chorwacja na skróty