Dalmacja - Przewodnik

Dalmacja jest historyczną krainą Chorwacji, rozciągającą się 50 kilometrowym pasem wzdłuż wybrzeża <strong>od <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/chorwacja/dalmacja-poludniowa/dubrownik/" target="_blank">Dubrownika</a> do <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/dojazd-wlasny/chorwacja/dalmacja-polnocna/zadar/" target="_blank">Zadaru</a></strong>. Oblewana jest wodami Morza Adriatyckiego. Do Dalmacji należy także około <strong>1000 urokliwych wysp</strong>.

Pogoda w Dalmacji

Dzisiaj, 18.6 27°C
Dalmacja jest historyczną krainą Chorwacji, rozciągającą się 50 kilometrowym pasem wzdłuż wybrzeża od Dubrownika do Zadaru. Oblewana jest wodami Morza Adriatyckiego. Do Dalmacji należy także około 1000 urokliwych wysp. Krajobrazy Dalmacji są bardzo malownicze, a dodatkowego uroku dodają urozmaicone formy skalne. Ponadto odnajdziemy tu gaje oliwne oraz plantacje cytrusów i winorośli. Bogactwo kulturowe oraz wspaniała przyroda od wielu lat przyciągają tu na wakacje mnóstwo turystów. Ciepłe i krystalicznie czyste wody morza stwarzają doskonałe warunki do nurkowania oraz do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Zaciszne malownicze zatoczki to doskonale miejsce na odpoczynek w ciszy wśród wspaniałych krajobrazów.
House Apolonia

House Apolonia

Cena za 1 osobę:
1 419 zł - 5 %
Do najpopularniejszych kierunków wycieczek last minute do Chorwacji należy Zadar, Nin, Szybenik, Split, Dubrownik oraz Biograd, Kasteli i Medjugorje.
Głównym ośrodkiem i najczęstszym celem wycieczek jest położony na półwyspie Zadar. Miasto to jest przepełnione licznymi zabytkami i ruinami rzymskimi. Będąc tu na wakacjach koniecznie trzeba zobaczyć Kościół św. Donata, Kościół NMP, Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Archeologiczne, starówkę oraz Platea Magna.
Zadar upodobali sobie artyści oraz miłośnicy sportów wodnych, spośród których najpopularniejsze jest żeglarstwo i windsurfing.

Stolicą regionu Dalmacji jest Split z imponującą starówką wyrosłą na ruinach pałacu- miasta zbudowanego dla rzymskiego cesarza Dioklecjana. Pozostałościami rzymskim są także ruiny starożytnej Salony oraz średniowieczna starówka Trogiru. Warto zwiedzić również Pałac Dioklecjana oraz barokowy Pałac Cindro. Atrakcją Dalmacji jest także masyw górski Velebit i należący do niego Park Narodowy Paklenica z urokliwymi wąwozami i wspaniała przyrodą.

Szybenik przyciąga na wakacje antyczną starówką, słynną Katedrą Juraja Dalmatinca oraz niezwykłymi widokami kaskad i wodospadów Parku Narodowego Krka, w którym odnajdziemy także klasztory i ruiny zamku. Jednak najwspanialszym miastem turystycznym i najbardziej popularnym celem wycieczek last minute do Chorwacji jest Dubrownik, znany jako Perła Adriatyku. To malowniczo położone miasto pełne jest imponujących zabytków oraz hoteli i udogodnień dla turystów. Do najważniejszych zabytków należy studnia Onofrio, Muzeum Miejskie, Pałac Rektorów, Klasztor Dominikanów, Klasztor Franciszkanów, liczne twierdze i baszty oraz mury obronne, będące pewnego rodzaju promenadą. Pięknym położeniem oraz bujną roślinnością przyciąga również Kastela, będąca dobrym punktem wypadowym na wycieczki do innych części regionu. Od 1981 roku częstym celem pielgrzymek stało się Medjugorje znane z objawień maryjnych.

Wybrzeża Dalmacji są bardzo malownicze. Plaże są w większości kamieniste lub żwirowe, dlatego wybierając się na wypoczynek na plaży warto zabrać ze sobą obuwie ochronne. Piaszczyste brzegi morza odnajdziemy w Zadarze jednak znajdują się tam także kamyczki i jeżowce. Piaszczyste i dość szerokie plaże i lecznicze błota to wybrzeża Nin.
House Jadranka

House Jadranka

Cena za 1 osobę:
1 749 zł
Najbardziej luksusowa baza hotelowa skupią się głównie w Dubrowniku oraz Zadarze. Mniejsze kurorty oferują większy wybór kameralnych hoteli oraz kwater. 

Sprawdź przed wyjazdem pogodę i temperatury w innych regionach Chorwacji

Okazje Last Minute: Dalmacja

Miran (Pirovac)

Miran (Pirovac)
7 dni 01.10 - 08.10 inne terminy Berlin Tegel BB - Śniadania Exim Tours
2 258 zł / 2 os.
1 129 zł / 1 os.
1 249 zł / 1 os. - 10 %

Zaton Holiday Resort - Apartments

Zaton Holiday Resort - Apartments
7 dni 24.09 - 01.10 inne terminy Berlin Tegel RO - Bez wyżywienia Exim Tours
2 378 zł / 2 os.
1 189 zł / 1 os.

La Luna Island Hotel

La Luna Island Hotel
7 dni 01.10 - 08.10 inne terminy Berlin Tegel BB - Śniadania Exim Tours
2 438 zł / 2 os.
1 219 zł / 1 os.

Chorwacja na skróty