Chorwacja Północna - Przewodnik

<p><strong>Chorwacja </strong>jest jednym z najbardziej lubianych kierunków wakacyjnych wsród Polaków. Na wczasy, nawet wlasnym samochodem, warto wybrac sie do regionu <strong>Chorwacji Pólnocnej</strong>, nazywanego równiez <strong>Pólnocna Dalmacja</strong>.

Chorwacja jest jednym z najbardziej lubianych kierunków wakacyjnych wsród Polaków. Na wczasy, nawet wlasnym samochodem, warto wybrac sie do regionu Chorwacji Pólnocnej, nazywanego równiez Pólnocna Dalmacja.

Malownicze wybrzeze, pelne zróznicowanych atrakcji, przyciaga do siebie turystów z calej Europy i nie tylko. Znajduja sie tu duze, swietnie rozwiniete kurorty nadmorskie, a obok nich ciche wioski rybackie, które zachecaja do spokojnego wypoczynku. Obszar ten charakteryzuje sie ciekawa rzezba terenu, przez co zapewnia rozrywke zarówno dla plazowiczów wybierajacych sie na relaksujace wakacje do Chorwacji, jak i dla osób spragnionych wycieczek wysokogórskich i wspinaczki.

W Pólnocnej Chorwacji znajduja sie liczne parki narodowe, z Parkiem Narodowym Krka na czele, który slynie z wodospadów. Przyjezdzajac na wczasy do Chorwacji warto wybrac sie choc na krótka wycieczke nad rzeke Krka i podziwiac ten cud natury.

Pólnocna czesc Chorwacji polozona jest na poludnie od regionu Kvarner, powyzej tzw. Srodkowej Dalmacji. Znana jest ze swojego cieplego, sródziemnomorskiego klimatu i ciekawego, nieregularnego uksztaltowania linii brzegowej. Na wybrzezu warto poznac liczne wysepki, zatoczki i pólwyspy, na których mozna poczuc sie jak na prywatnej plazy. W glebi ladu wystepuja masywy górskie, np. Velebit, jeziora, m.in. Vransko czy geste lasy. Dla turystów lubiacych zwiedzanie, Chorwacja Pólnocna oferuje przepiekne, nadmorskie miasta, które niegdys znajdowaly sie pod panowaniem weneckim. Przechodzily one z rak do rak - od Wenecjan do Rzymian i Greków. Dlatego na tych terenach wystepowala ogromna róznorodnosc kulturowa, dla której wspólna byla jedynie ogólnie pojeta kultura sródziemnomorska. O ile miasta polozone w glebi ladu przez lata niepokojów politycznych i zbrojnych panujacych na Balkanach, mocno ucierpialy, nadmorskie miejscowosci zachowaly sie w stanie niemalze nienaruszonym. Szczególnie polecana dla turystów przyjezdzajacych do Chorwacji Pólnocnej na wakacje jest Riwiera Zadar, z szeroka oferta atrakcji oraz wybrzeze Šibenik–Primošten, gdzie mozna zarówno wypoczywac i zazywac kapieli slonecznych, jak i poznawac rozrywki osrodków turystycznych. Zadar ma przepiekne, historyczne Stare Miasto. Najwazniejszym zabytkiem kurortu jest kosciól sw. Donata. Wieczorem miasto odzywa tysiacem swiatel. Otwarte sa sklepy z pamiatkami, dyskoteki i kluby.
 
Chorwacja znana jest z tego, ze lezy na setkach wysp. W regionie pólnocnym najbardziej znana jest skalista wyspa dalmatynska - Pag, pozbawiona tlumów i masowej turystyki. Mozna tu zakosztowac prawdziwego smaku folkloru Dalmacji. Stolica wyspy jest miasto Pag, z urokliwymi, waskimi uliczkami, klimatycznymi knajpkami oraz z recznie wyrabianymi koronkami i owczymi serami. Na Pag znajduje sie miasteczko Novalja, niewielkie, ale atrakcyjne dla turystów chcacych wypoczac w ciszy i spokoju, wsród pieknych okolicznosci przyrody. Jednoczesnie, ponizej Pag znajduja sie mniejsze i wieksze wysepki - Wyspy Pólnocnej Dalmacji, oferujace piekne plaze, lazurowe morze i aktywny wypoczynek. Wsród nich nalezy wymienic Dugi Otok - miejsce z niewielka liczba turystów, ale z przepieknymi krajobrazami.

Milosnicy przyrody powinni wybrac sie do Parku Narodowego Archipelagu Kornati, skladajacego sie z kilku wysepek, albo do Parku Narodowego Paklenica, gdzie znajduje sie kompleks mieszkalny Josipa Broza Tito. W sasiedztwie zlokalizowane jest miasteczko Stari Grad Paklenica. Najbardziej zaludniona wyspa archipelagu jest Ugljan. Szukajac kurortu z duzymi mozliwosciami aktywnego spedzania wolnego czasu oraz piaszczystymi plazami (nietypowymi dla Chorwacji), warto wybrac sie do Biogradu.


Chorwacja na skróty