Chorwacja Północna - Przewodnik

<p><strong>Chorwacja </strong>jest jednym z najbardziej lubianych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Na wczasy, nawet własnym samochodem, warto wybrać się do regionu <strong>Chorwacji Północnej</strong>, nazywanego również <strong>Północną Dalmacją</strong>.

Pogoda w Chorwacji Północnej

Dzisiaj, 17.6 21°C

Chorwacja jest jednym z najbardziej lubianych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Na wczasy, nawet własnym samochodem, warto wybrać się do regionu Chorwacji Północnej, nazywanego również Północną Dalmacją.

Malownicze wybrzeże, pełne zróżnicowanych atrakcji, przyciąga do siebie turystów z całej Europy i nie tylko. Znajdują się tu duże, świetnie rozwinięte kurorty nadmorskie, a obok nich ciche wioski rybackie, które zachęcają do spokojnego wypoczynku. Obszar ten charakteryzuje się ciekawą rzeźbą terenu, przez co zapewnia rozrywkę zarówno dla plażowiczów wybierających się na relaksujące wakacje do Chorwacji, jak i dla osób spragnionych wycieczek wysokogórskich i wspinaczki.

W Północnej Chorwacji znajdują się liczne parki narodowe, z Parkiem Narodowym Krka na czele, który słynie z wodospadów. Przyjeżdżając na wczasy do Chorwacji warto wybrać się choć na krótką wycieczkę nad rzekę Krka i podziwiać ten cud natury.

Północna część Chorwacji położona jest na południe od regionu Kvarner, powyżej tzw. Środkowej Dalmacji. Znana jest ze swojego ciepłego, śródziemnomorskiego klimatu i ciekawego, nieregularnego ukształtowania linii brzegowej. Na wybrzeżu warto poznać liczne wysepki, zatoczki i półwyspy, na których można poczuć się jak na prywatnej plaży. W głębi lądu występują masywy górskie, np. Velebit, jeziora, m.in. Vransko czy gęste lasy.
Miran (Pirovac)

Miran (Pirovac)

Cena za 1 osobę:
1 129 zł - 10 %
Dla turystów lubiących zwiedzanie, Chorwacja Północna oferuje przepiękne, nadmorskie miasta, które niegdyś znajdowały się pod panowaniem weneckim. Przechodziły one z rąk do rąk - od Wenecjan do Rzymian i Greków. Dlatego na tych terenach występowała ogromna różnorodność kulturowa, dla której wspólna była jedynie ogólnie pojęta kultura śródziemnomorska. O ile miasta położone w głębi lądu przez lata niepokojów politycznych i zbrojnych panujących na Bałkanach, mocno ucierpiały, nadmorskie miejscowości zachowały się w stanie niemalże nienaruszonym.
Zaton Holiday Resort - Apartments

Zaton Holiday Resort - Apartments

Cena za 1 osobę:
1 189 zł
Szczególnie polecana dla turystów przyjeżdżających do Chorwacji Północnej na wakacje jest Riwiera Zadar, z szeroką ofertą atrakcji oraz wybrzeże Šibenik–Primošten, gdzie można zarówno wypoczywać i zażywać kąpieli słonecznych, jak i poznawać rozrywki ośrodków turystycznych. Zadar ma przepiękne, historyczne Stare Miasto. Najważniejszym zabytkiem kurortu jest kościół św. Donata. Wieczorem miasto odżywa tysiącem świateł. Otwarte są sklepy z pamiątkami, dyskoteki i kluby.
 
Chorwacja znana jest z tego, że leży na setkach wysp. W regionie północnym najbardziej znana jest skalista wyspa dalmatyńska - Pag, pozbawiona tłumów i masowej turystyki. Można tu zakosztować prawdziwego smaku folkloru Dalmacji. Stolicą wyspy jest miasto Pag, z urokliwymi, wąskimi uliczkami, klimatycznymi knajpkami oraz z ręcznie wyrabianymi koronkami i owczymi serami. Na Pag znajduje się miasteczko Novalja, niewielkie, ale atrakcyjne dla turystów chcących wypocząć w ciszy i spokoju, wśród pięknych okoliczności przyrody. Jednocześnie, poniżej Pag znajdują się mniejsze i większe wysepki - Wyspy Północnej Dalmacji, oferujące piękne plaże, lazurowe morze i aktywny wypoczynek. Wśród nich należy wymienić Dugi Otok - miejsce z niewielką liczbą turystów, ale z przepięknymi krajobrazami.

Miłośnicy przyrody powinni wybrać się do Parku Narodowego Archipelagu Kornati, składającego się z kilku wysepek, albo do Parku Narodowego Paklenica, gdzie znajduje się kompleks mieszkalny Josipa Broza Tito. W sąsiedztwie zlokalizowane jest miasteczko Stari Grad Paklenica. Najbardziej zaludnioną wyspą archipelagu jest Ugljan. Szukając kurortu z dużymi możliwościami aktywnego spędzania wolnego czasu oraz piaszczystymi plażami (nietypowymi dla Chorwacji), warto wybrać się do Biogradu.


Okazje Last Minute: Chorwacja Północna

Solaris Villas Kornati

Solaris Villas Kornati
7 dni 01.10 - 08.10 inne terminy Berlin Tegel RO - Bez wyżywienia Exim Tours
2 598 zł / 2 os.
1 299 zł / 1 os.

Pinija

Pinija
7 dni 15.10 - 22.10 inne terminy Berlin Tegel BB - Śniadania Exim Tours
2 718 zł / 2 os.
1 359 zł / 1 os.

Adriatiq Zora (Primosten)

Adriatiq Zora (Primosten)
7 dni 01.10 - 08.10 inne terminy Berlin Tegel BB - Śniadania Exim Tours
2 778 zł / 2 os.
1 389 zł / 1 os.
1 529 zł / 1 os. - 9 %

Chorwacja na skróty