Dalmacja Północna - Przewodnik

<p>Jednym z najpiekniejszych regionów <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/" target="_blank">Chorwacji</a> o wielu walorach turystycznych i krajobrazowych jest <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/dalmacja-polnocna/" target="_blank"><strong>Dalmacja Pólnocna</strong></a>. Polozona w pólnocnej czesci kraju Dalmacja kusi pieknymi kurortami nadmorskimi, ale nie tylko one sa godne uwagi w tym regionie.

Pogoda w Dalmacji Północnej

Dzisiaj, 1.12 9°C

Jednym z najpiekniejszych regionów Chorwacji o wielu walorach turystycznych i krajobrazowych jest Dalmacja Pólnocna. Polozona w pólnocnej czesci kraju Dalmacja kusi pieknymi kurortami nadmorskimi, ale nie tylko one sa godne uwagi w tym regionie.

Polozenie regionu
Dalmacja Pólnocna to czesc Dalmacji - najbardziej turystycznego regionu w Chorwacji. Polozona jest ona na poludnie od regionu Kvarner, a na pólnoc od Srodkowej Dalmacji. Jej cecha charakterystyczna jest ciekawe uksztaltowanie linii brzegowej - znajdziemy tu wysokie, strome klify, wysepki, pólwyspy, urokliwe zatoczki czy piekne plaze. Natomiast w glebi ladu takze nie brakuje zróznicowania pod wzgledem rzezby terenu. Wystepuja bowiem w Dalmacji Pólnocnej masywy górskie, jak m.in. Velebit, które sa swietnym miejscem na wspinaczke. Wzgórze sa zielone, poniewaz porastaja je drzewka oliwne, lasy sosnowe oraz figowce.

Najwazniejsza rzeka Dalmacji Pólnocnej jest Krka i wlasnie tu mozna zobaczyc slynne wodospady, które sa jednym z najczesciej wybieranych miejsc na wycieczki po Chorwacji. Na terenie Pólnocnej Dalmacji polozone jest tez jezioro Vransko.

Pólnocna Dalmacja to region turystyczny Chorwacji o malowniczym wybrzezu, w którym kazdy znajdzie atrakcje odpowiednie dla siebie. Obfituje w ciche wioski i tetniace zyciem kurorty. Bardzo ciekawe uksztaltowanie terenu zapewni rozrywke zarówno plazowiczom, jak i osobom lubiacym wspinaczke. W poblizu znajduja sie parki narodowe, np. Park Narodowy Krka slynacy z wodospadów.

Slady historyczne
Juz w epoce neolitu Dalmacja Pólnocna byla terenami zamieszkalymi, o czym swiadcza pierwsze slady osadnictwa. Pózniej w poszczególnych miejscach pojawiali sie Rzymianie i Grecy, a wybrzeze znajdowalo sie pod kontrola wenecka, dzieki czemu dobrze sie rozwijalo.

Z IX wieku pochodzi kosciól sw. Donata w Zadarze, który jest symbolem tego pieknego miasta. Kontrastuje on z kamiennymi schodami Morskich Organów, gdzie fale morza stwarzaja melodie, czy tez przez szklane plyty Powitania Slonca, które zmieniaja swoje barwy przy pomocy energii slonecznej.

W Šibeniku warto zobaczyc katedre sw. Jakuba, wpisana na liste UNESCO. To prawdziwy fenomen budownictwa, poniewaz jej konstrukcja wlasciwie sklada sie z samego kamienia. Ciekawe sa detale w postaci 74 kamiennych glów, które otaczaja fasade katedry.

Piekne tereny przyrodnicze
W Dalmacji Pólnocnej nie sposób sie nudzic. Prócz pieknych miast warto tu zobaczyc liczne wyspy, ze skalista wyspa dalmatynska Pag na czele, czy tez archipelag Parku Narodowego Kornati z 89 kamiennymi wyspami, wysepkami i rafami. Kolejnym miejscem, które zachwyca turystów, jest Park Przyrody Telašcica. To wlasnie tu zatoka na 8 km wcina sie w glab ladu wyspy Dugi Otok i powstalo morskie jezioro, wypchniete przez skaly nad poziom morza.

Wspominany juz Park Narodowy Krka oczarowuje magia wodospadów, które ulozono sa kaskadowo na rzece Krka.


Opinie : w Dalmacji Północnej

4,4
Zaton Roman
Miasteczko małe i polecam troszkę dalsze duże Zadar.

Chorwacja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY