Wyspa Ciovo - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/" target="_blank"><strong>Chorwacja</strong></a> słynie z przepięknych wysp, które są celem wakacyjnych wojaży Polaków i innych Europejczyków. Nieco mniej znaną wyspą od <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/istria/" target="_blank">Istrii</a> czy <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/krk/" target="_blank">Krk</a> jest <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/" target="_blank">wyspa Ciovo</a></strong>. Znajduje się ona  w środkowej części Dalmacji i posiada stałe połączenie z <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/trogir/trogir/" target="_blank">miastem Trogir</a> na lądzie, dzięki ruchomemu mostowi. Obejmuje 28,8 km powierzchni.

Pogoda na Wyspie Ciovo

Dzisiaj, 29.3 17°C

Chorwacja słynie z przepięknych wysp, które są celem wakacyjnych wojaży Polaków i innych Europejczyków. Nieco mniej znaną wyspą od Istrii czy Krk jest wyspa Ciovo. Znajduje się ona  w środkowej części Dalmacji i posiada stałe połączenie z miastem Trogir na lądzie, dzięki ruchomemu mostowi. Obejmuje 28,8 km powierzchni.

Historia wyspy
Pierwotnie Wyspa Ciovo nosiła nazwę Bua lub Boa i prawdopodobnie miano to wywodzi się z Iliri. Starożytni Rzymianie nazywali ją również Bavo. W średniowieczu na wyspie zaczęły powstawać pierwsze osady. Zamieszkiwały tu osoby wypędzone z lądu z uwagi na zachorowanie na trąd oraz misjonarze, czego dowodem jest średniowieczny kościół św. Maurycego w Žednie. W XV wieku ludność wyspy zdecydowanie się zwiększyła, wraz z przybyciem uchodźców z lądu, uciekających przed tureckimi najeźdźcami.
Obecna nazwa wyspy - Ciovo pochodzi od łacińskiej nazwy wschodniego przylądka - Caput Jovis. Największe atrakcje Ciovo
Pomimo niewielkiej powierzchni, wyspa Ciovo ma wiele do zaoferowania przyjeżdżającym tu na wycieczki czy wakacje turystom. Wśród nich koniecznie trzeba wymienić dominikański klasztor św. Krzyża pochodzący z XV wieku, który znajduje się w nadmorskiej miejscowości Arbanija. Klasztorny zbór złożony jest z obszernego ogrodu i pełnił funkcje obronne. W cerkwi można zaś podziwiać cenne zbiory malarstwa, datowane na XVII wiek. Najstarszy na wyspie jest klasztor Najświętszej Marii Panny, położony w pobliżu morza.

Wśród wzgórz na południowo-wschodniej stronie wyspy można zobaczyć wybudowany w 1546 roku kościół Gospe od Prizidnica, a po splickiej stronie wyspy odwiedzić spokojną wioskę Slatine.
Wewnątrz wyspy, we wsi Zdeno, istnieje kościół św. Mavra oraz kościół św. Ivana Trogirskiego. Na Supertarskim wybrzeżu niegdyś wznosił się zaś staro-chorwacki kościół św. Piotra, po którym niewiele zostało.  
Nad pieczarą w miejscowości Ćiovo jest klasztor franciszkański św. Ante z XVII wieku, gdzie złożono XIV-wieczną koronę pozłacaną, ze srebra, ozdobioną kamieniami szlachetnymi, posąg św. Magdaleny wykonany przez Ivana Duknovića oraz liczne obrazy. Nad samym morzem wybudowano kościół Matki Boskiej, na pamiątkę zwycięstwa nad Splićaninami.
 
Plaże wyspy Ciovo
Po wschodniej stronie wyspy Ciovo, w Okrugu Gornjim istnieje jej najpiękniejsza plaża żwirowa - rozciąga się na długości 2 km. Nazywana jest plażą Okruška Copacabana. Można tu nie tylko wypoczywać, ale i skorzystać ze sportów wodnych.
 
Największą plażą w Slatine jest Kava Slatine, gdzie wzdłuż morza ustawiono wiele kafejek i budek serwujących szybkie dania. Mieści się ona w odległości około 12 km od Trogiru. Na Ciovo można wypoczywać też na pięknej białej plaży w Mavaršticy, w zatoce pod tą samą nazwą, która wyróżnia się krystalicznie czystą wodą.
Wyspa Ciovo stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania chorwackich atrakcji, z Trogirem i Splitem na czele.


Chorwacja na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY