Półwysep Peljesac - Przewodnik

<p>Półwysep Peljesac, a właściwie <strong>Pelješac</strong> czy <strong>Sabbioncello</strong>, to południowa część <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/chorwacja/dalmacja-poludniowa/" target="_self">Dalmacji</a> - wybrzeża Chorwacji. Półwysep położony jest na północny zachód od <strong>Dubrownika</strong> i ma około 66 km długości oraz 7 km szerokości. Zachodnia jego część jest oddzielona od wyspy <strong>Korcula</strong> wąską cieśniną - Kanałem Korczulańskim. Obejmuje swoim zasięgiem pasmo Gór Dynarskich i pagórkowaty teren nadmorski. Jest wysoce cenionym miejscem w Chorwacji, zwłaszcza wśród turystów szukających krystalicznie czystej wody i łagodnego klimatu na swoje wakacje. Półwysep ten jest drugim co do wielkości półwyspem na Morzu Adriatyckim w rejonie Chorwacji, zaraz po <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/dojazd-wlasny/chorwacja/istria/" target="_blank"><strong>Półwyspie Istria</strong></a>.

Pogoda na Półwyspie Peljesac

Dzisiaj, 26.6 34°C

Półwysep Peljesac, a właściwie Pelješac czy Sabbioncello, to południowa część Dalmacji - wybrzeża Chorwacji. Półwysep położony jest na północny zachód od Dubrownika i ma około 66 km długości oraz 7 km szerokości. Zachodnia jego część jest oddzielona od wyspy Korcula wąską cieśniną - Kanałem Korczulańskim. Obejmuje swoim zasięgiem pasmo Gór Dynarskich i pagórkowaty teren nadmorski. Jest wysoce cenionym miejscem w Chorwacji, zwłaszcza wśród turystów szukających krystalicznie czystej wody i łagodnego klimatu na swoje wakacje. Półwysep ten jest drugim co do wielkości półwyspem na Morzu Adriatyckim w rejonie Chorwacji, zaraz po Półwyspie Istria.

Najwyższym szczytem półwyspu jest Sv Ilija, o wysokości 961 m n.p.m., u podnóża którego znajduje się miasteczko Trpanj, posiadające połączenie promowe ze stałym lądem. Najbardziej wysuniętą miejscowością jest Lovište.

Na Półwysep Peljesac można dotrzeć promem ze stałego lądu lub samochodem, przejeżdżając przez miasteczko Ston leżące w południowej części Chorwacji. To urokliwe miejsce jest idealne na spędzenie letniego urlopu, z uwagi na dużą liczbę dni słonecznych. Z każdej strony Półwysep jest oblewany krystalicznie czystymi wodami. Plaże, jakie oferuje turystom są zarówno żwirowe, jak i piaszczyste. Ustronne zatoczki są ciche i spokojne. Można więc zaznać tu doskonałego relaksu, z dala od gwarnych chorwackich kurortów nadmorskich.

Będąc na Półwyspie Peljesac na wakacjach lub wycieczce, warto skosztować wina, które jest produkowane w tutejszych winnicach. Jest ono uznawane za najlepsze w całej Chorwacji. Między innymi warto stamtąd przywieźć do kraju takie wina jak Dingač, Plavac, Sveta Ana, Postup, Pelješac, czy Pošip.
Orebic - Apartamenty Prywatne

Orebic - Apartamenty Prywatne

Cena za 1 osobę:
1 627 zł - 19 %
Z Półwyspu Peljesac zaledwie 120 km dzieli nas od Dubrownika, nazywanego Perłą Dalmacji. Dlatego można tam wybrać się na całodniową wycieczkę, bez konieczności spędzania kilku godzin w drodze.

Najbardziej znanym miastem jest tutaj Orebić, ale do najważniejszych kurortów turystycznych regionu zalicza się Trpanj, Trstenik, Veli Ston oraz Mali Ston. Orebić dawniej nazywane było Trstenicą. Pod tą samą nazwą znana jest główna plaża w Orebić. Z jednej strony nad miastem można podziwiać górę św. Eliasza, a z drugiej widok na morze i wyspę Korcula. Będąc w tym regionie warto wybrać się na wycieczkę na pobliskie wzgórze z XV-wiecznym klasztorem franciszkanów i kościołem Matki Boskiej Anielskiej. Niedaleko od półwyspu położona jest wspominana już wyspa Korcula, gdzie wielu Polaków chętnie spędza swoje letnie wakacje. Miejscowości Mali Stone i Ston, nazywany również Beliki Stone, są połączone malowniczym murem obronnym. Chorwaci nazywają tę atrakcję „małym chińskim murem”. W głębi półwyspu znajdziemy kolejne, piękne miejscowości wypoczynkowe. W Potomje wybudowano niesamowity, czterystumetrowy tunel. Z kolei w miejscowości Kuna Pelješka atrakcją turystyczną jest pochodzący z XVII wieku, zbudowany w stylu barokowym kościół Gospe Loretske oraz klasztor franciszkanów.
Aminess Grand Azur (ex Grand Hotel Orebic)

Aminess Grand Azur (ex Grand Hotel Orebic)

Cena za 1 osobę:
2 295 zł
Miłośnicy nurkowania znajdą na Półwyspie Peljesac polskie centrum nurkowe i windsurfingowe - w miejscowości Orebić.

Sprawdź przed wyjazdem pogodę i temperatury w innych regionach Chorwacji


Okazje Last Minute: Półwysep Peljesac

Aminess Grand Azur (ex Grand Hotel Orebic)

Aminess Grand Azur (ex Grand Hotel Orebic) 4.7
7 dni 06.10 - 13.10 inne terminy Warszawa BB - Śniadania Neckermann

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Wspaniałe widoki na wyspę Korcula
  • Pyszne i urozmaicone posiłki
  • Miły i uczynny personel
  • Otoczenie lasem piniowym
5 052 zł / 2 os.
2 526 zł / 1 os.

Aminess Grand Azur (ex Grand Hotel Orebic)

Aminess Grand Azur (ex Grand Hotel Orebic) 4.7
7 dni 12.10 - 19.10 inne terminy Warszawa BB - Śniadania Neckermann

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Wspaniałe widoki na wyspę Korcula
  • Pyszne i urozmaicone posiłki
  • Miły i uczynny personel
  • Otoczenie lasem piniowym
5 066 zł / 2 os.
2 533 zł / 1 os.

Chorwacja na skróty

Miejsca: